1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исповед

Дискусија во 'Религија' започната од Pla4ka, 26 јануари 2010.

 1. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160
  Дали некогаш сте се исповедале кај свештено лице и доколку почуствувате дека треба да го сторите тоа каде би се исповедале кај поп или кај монах?
   
  На Таа Сум и melnicanecot им се допаѓа ова.
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Никогаш не сум се исповедала и можеби малку е глупаво, но никогаш не би отишла на исповед. Поарно би и се „исповедала„ на некоја моја ептен блиска и доверлива личност, на мајка ми на пример.
   
  На Elenuskaa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160
  И јас не сум се исповедала досега а најголем проблем ми е тоа како да отидам и да речам јас сакам да се исповедам ама едно знам тоа нема да биде кај поп сметам дека тоа им е професија за разлика од монасите кои се преодредиле на таков живот од која причина да не навлегуваме .
   
 4. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  И јас не би се исповедала, затоа што не верувам дека кај нас можеш да се исповедаш така слободно како на филмовите (или можеби така е во странство). Не им верувам многу на поповите од лични причини. Кај монах можеби, не знам. Кај нас мислам дека луѓето не одат на исповед, затоа што сите имаме или пријатели на кои секојдневно им се исповедуваме или родители. Во другите земји луѓето се малку поладни и со пријателите и со родителите, затоа што се посамостојни и најчесто живеат настрана од нивните родители, па кога им е тешко мораат да кажат на некого и одат на исповед.
   
  На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  57
  Се исповедам само на Господ, а на блиските пријатели и на мајка ми и брат ми им се доверувам. Да признаеме дека сепак постојат работи кои никому не би му ги кажале. Барем јас имам работи за коишто само Господ знае. Колку и да имаме доверба во пријателите или пак родителите, сепак се случува понекогаш таа доверба да ја злоупотребат. Можеби не родителите, но пријателите...А знам дека на Господ можам да Му верувам.
   
  На Lorry08, Ana.brojka, meckicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  566
  Пол:
  Женски
  jas dosega ne sum bila na ispoved,a i neznam mislam deka bi mi bilo sram,na nekoe nepoznato lice da mu gi otkrivam svoite najdlaboki tajni..,a bi trebalo,ubavo e da se otide na ispoved,i koga se posti neli,pred da se pricestis treba da se ispovedas prvo.a i na popovite toe im e rabota neli da te soslusaat,da te ispovedaat,ama stoznam nekako mi e sram..
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.683
  Допаѓања:
  64.980
  Пол:
  Женски
  Јас еве две години си го постам цел велигденски пост, ама никогаш не сум била на исповед пред причест. Не знам ни колку е изводливо да најдеш поп што ќе те ислуша. Можеш само да се изначекаш. И поповите не се веќе тоа што биле. Се е тоа сега само бизнис. Се е за пари. Сите што во денешно време одат да се образуваат за попови го прават тоа зашто во тој бизнис има најмногу пари.
   
 8. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Убаво го кажа ова дека поповите не се тоа што биле,ама изгледа времето си го прави своето па така и ние христијаните не сме она што сме биле.Еве на пример одењето во црква стана некако протоколарно и го изгуби своето вистинско значење.Дојде Божик или Велигден и сите ќе појдат ќе запалат по една свеќа и ај пријатно..Ретко кој слуша миса(освен некои баби и по некој дедо залутан),а за исповед да не зборам...
  Е сега и мене не ми е познато како може да се изведе чинот на исповедта,ама како што спомна ти погоре убаво би било пред причест сите со списоците со грвови во раце(и со покајание во срцето) право кај дедо попе на исповед... :lol: :lol: :lol:
   
  На PetraPanka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Вистина е дека се е за пари. Имам 2 попа во фамилија и поради нив не ми се верува ни во црквата. Пустош направија. Единствено верувам во Господ и се молам. Кога ми е тешко си велам Господе помогни ми :)
   
 10. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Исповедта е многу важна за духовното здравје на човекот. Сите сме грешни, кој помалце кој повеќе.
  Духовникот (свештеник или монах) всушност претставува посредник меѓу вас и Бог (преку молитви, свети тајни..).
  Наше е да ги сфатиме нашите гревови, да бидеме свесни за тоа и да се покаеме вистински, да ја победеме внатрешната гордост и тоа да го искажеме. Духовникот не смее да ги (пре)кажува вашите исповеди (бидете сигурни).
   
  На IRBBB, Таа Сум, presiosaP и 2 други им се допаѓа ова.
 11. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Јас сум хистијанка , знам дека кај католиците се практикува исповед ама кај христијаните незнам :?: Освен тоа убаво си го имаме форумов, на кој што му лежи на душичката нека си каже, ке му олесни, ќе добие совет. :D
  Мене не ми треба посредник за да си се помолам на Господ, што демек свештениците со врски се кај Господ, денес се е политика па и свештениците исто така. Ги почитувам ама не им верувам ,па тие се најголеми грешници, се за пари прават.
   
 12. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  ^ значит да знаеш дека освен кај католиците и ние православните се исповедаме...

  За довербата во свештениците тоа е индивидуална работа... како сакате.. ете постојат и монаси..
   
  На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
 13. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
  Јас па мислев дека тоа е само кај католиците :oops: Некогаш имам преголема желба на некој да се исповедам,баш на свештено лице,ама некако кај нас ми е некако чудно,како што спомена некој,не е како што гледаме на филмовите :roll:
  Ама си одм на црква,еве пред нова година си постев,и кога одам на црква искрено се каам за грешките што ги имам направено,а тоа мислам и дека најважно,зашто џабе е ако се само велиме дека се каеме а не го мислиме тоа,и пак продолжуваме да ги правиме истите грешки...
   
 14. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  Не сум почуваствувала потреба да се исповедам пред свештено лице, едноставно навикната сум некои работи да ги зачувувам само за себе.Не постои некој што знае се за мене, освен Господ.
   
 15. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Во последнава година слушам дека некои попови (прави верници) на оние, на кои им се духовници, им наложуваат да се исповедаат пред да ја примат Светата Причест и тоа ми се допаѓа ама сепак мислам дека во нашево поднебје народот не е сеуште спремен за исповед ни пред своите ближни а камоли пред некој друг! Почнувам од себе :|.
   
 16. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  70
  da se ispovedam...hm :?: :?: definitivno vo kafana so litar vino bidejki neli vo vinoto e vistinata :rofl: ;) :D
   
 17. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  73
  Не сум се исповедала до сега, но незнам, можеби и би го направила тоа. До сега не сум почуствувала дека имам потреба од такво нешто, редовно си одам во црква и таму си кажувам се што ми лежи на душичката :) А и незнам како оди тоа со исповедите, каде се случува тоа, кај кого треба да се обратиме? Незнам ништо за тоа како оди со исповедите, но би отишла некогаш, зашто да не?! Позз :*
   
 18. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  До сега се немам исповедано,меѓутоа сум во план да го направам тоа колку можам побрзо.Мислам дека секој човек има нешто што му тежи на душата и треба да го искаже некаде за да му биде полесно.
  Не е ништо страшно и секој грев што ќе му го кажете на Свештеното лице ќе остане помеѓу вас и да му кажете дека сте убиле човек не смее да каже бидејќи ќе го расчинат.
   
 19. sweetybaby

  sweetybaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  4
  Се исповедам, мојот духовник е монах. Секој човек би требало да се исповеда, лично се чувствував многу поубаво откако се исповедав. Мој совет за оние кои не се исповедале, а планираат е да не се плашат и да не се срамат од својот духовник(свештеното лице кое ве исповеда) бидејќи оној пред кого би требало да се срамите е Бог, а тој се гледа. Со исповеста само ја добивате прошката од Бог. Не е работата појди во црква, помоли се и гревовите ти се простени, Бог ги простува гревовите при исповед и причест(личност смее да се причести доколку е исповедана). Најдобро пред прва исповед е да ги запишете своите гревови на лист ;)
   
  На IRBBB, kuc, Таа Сум и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  pa kaj nas nema bas neli prostor za ispoved,ama sega skoro ednas si bevme so drugarka vo soborna,kaj eden pop vo kancelarija,i se kazvme sto ne maci,ne islusa ubavo i duri bev iznenadena od nacinot na koj ni zborese i ne islusa,kako da ne e pop,tuku obicen covek sto mnogu mi se dopadna