Исповед

Дискусија во 'Религија' започната од Pla4ka, 26 јануари 2010.

 1. Shalitra

  Shalitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  277
  Допаѓања:
  1.199
  Пол:
  Женски
  Читам дека на повеќето од вас им е срам да се исповедаат на некој свештеник или монах,од причина што не го познаваат.Кај мене беше тоа тотално небитно,јас само сакав да излезам од агонијата што ја проживував преку Божјата милост.Сакав да сум поблиска до Бог,да се исповедам постам и да се Причестувам.Имам духовник,и воопшто не ми е срам кога му кажувам за моите гревови.И свесни и несвесни.Господ се видел што сум направила и помислила,зошто би ми било срам од некого и да признаам пред него и да се покајам искрено?Повеќе се срамам пред Бога него од некој си човек кој му служи нему :)
   
  На IRBBB, Tory, La.loca и 7 други им се допаѓа ова.
 2. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  844
  Допаѓања:
  55.207
  Пол:
  Женски
  Многу убаво кажано ,само ретко денешниве луѓе сваќаат дека свештеникот е само посредник измеѓу нас и Господ и дека само тој може да ја прочита таа разрешителна молитва.
   
  На Rama, sonuvana, Shalitra и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  7.772
  Пол:
  Женски
  Колку долго треба да се задржиме на прва исповед? Дали се навлегува во некој ситници или да раскажуваме поопширно? Прочитав дека може и гревовите да се запишат на лист, за време на исповед ги читаш , некако ова со листот не ми е јасно. Што и како треба?
  Кој може нека пише искуство или важни работи што треба да се знат и на што да внимаваме, за да не згрешиме.
  Јас лично многу брзам за да кажам се и на крај ќе заборавам се :doh:.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 4. monibejbi

  monibejbi Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2010
  Пораки:
  1.175
  Допаѓања:
  1.350
  За тие штт биле дали, ако идам прв пат можам одма кај свештеникот ако е слободен и колку време трае тоа?
   
 5. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.379
  На kuc, Rama и La.loca им се допаѓа ова.
 6. afrodita94

  afrodita94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  513
  Ќе прашаш кој свештеник е слободен, нема определено време, зборуваш онолку колку што ти е потребно да го исповедаш она за кое што си дошол.
  Јас ги имав запишано на лист кратко и јасно сите работи кои сакав да ги кажам.Во меѓувреме попот може да те посоветува и да разговара со тебе за оние работи кои ги исповедаш.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Shalitra

  Shalitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  277
  Допаѓања:
  1.199
  Пол:
  Женски

  Пред да се исповедаш треба добро да размислиш за оние нешта кои ти лично сама си свесна дека си погрешила некаде односно си сторила грев.Втора работа и грешните помисли ги исповедаме не само делата.Кога се исповеда гревот што го сторил човекот,не треба да се навлегува во ситници и детаљи,а особено е важно да не го осудуваме оној што не соблазнил или да се оправдуваме себеси бранејќи се на пример " другарка ми е себична,и јас поради тоа не и помогнав кога имаше математика тест" глуп пример ама сакам да ја разбереш поентата.Треба вистински да доживееме во срцето покајание,пред Бога да ни биде скрушено срцето за да испросиме од него милост и разрешување на гревот,а не само чисто провизорно да се исповедаме.Треба да се покаеме и да чувствуваме вина за тој грев,за да преку исповед Бог ни прости и помилува
   
  На IRBBB, Rama и La.loca им се допаѓа ова.
 8. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  7.772
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам :)
   
  На Rama и Shalitra им се допаѓа ова.
 9. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.931
  Допаѓања:
  45.475
  Пол:
  Женски
  За да се исповедаш треба да си имаш личен Духовник, не може денес кај еден поп, а утре кај друг, значи размисли добро каде сакаш, одиш во Црква и ќе разговараш со тој што ќе го избереш, и можеш да се задржиш онолку колку што имаш да кажеш, односно да исповедаш :)
  Натаму за се што ќе те мачи можеш да си разговараш со духовникот, односно тоа ти доаѓа една врста како психолог, да си ја олесниш психата, и да бидеш "на чисто" пред Господ кој ионака ја знае секоја наша мисла и секое наше дело....

  @La.loca Се согласувам со @Shalitra , за време на исповед треба да зборуваш само во твое лично име, без да спомнеш некој друг, односно без да обвиниш друг за нешто кое те повредило....
  Пожелно е да се сетиш на се што си направила погрешно, секоја мисла и дело да ги исповедаш, за да покајанието и прошката бидат целосни.
  Ти посакувам да поминеш со лесно, не се срами и не се плаши од попот кај кој ќе се исповедаш, тој е само наш "посредник" за време на исповедта, чувствувај се најнормално, исто како дома да се молиш или исповедаш пред Господ, бидејќи ионака Тој ги знае сите наши сторени мисли и дела.
   
  На IRBBB, kuc, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 10. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  7.772
  Пол:
  Женски
  @Rama фала ти многу :)
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 11. monibejbi

  monibejbi Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2010
  Пораки:
  1.175
  Допаѓања:
  1.350
  Фала на информација.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.820
  Допаѓања:
  45.993
  Брошурата од католици е преземена? Оти нејадење месо во петок се споменува, а католиците не јадат месо во петок.
   
 13. Shalitra

  Shalitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  277
  Допаѓања:
  1.199
  Пол:
  Женски
  И православните не јадат месо во среда и во петок.Брошурата е од мпц.
   
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.820
  Допаѓања:
  45.993
  Па не јадат ни млеко ни јајца. А католиците не јадат само месо, и тоа само во петок. ;)
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Shalitra

  Shalitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  277
  Допаѓања:
  1.199
  Пол:
  Женски
  Мислев дека си запознаена со православниот живот,и знаеш дека ни православните не јадат нити месо,ниту млечни производи и јајца односно постат. Конкретно брошурата е од митрополитот Методиј амерички.
   
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.820
  Допаѓања:
  45.993
  Па тоа реков де, православните не јадат месо, млеко и јајца, што се вика пост кај нас. Во среда и петок. Брошурата вика нејадење месо во петок. Католиците не јадат месо во петок, ама јадат млеко и јајца (се вика немрс). Затоа прашав, дали некој ја презел од католички, па не ја прилагодил?
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Shalitra

  Shalitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  277
  Допаѓања:
  1.199
  Пол:
  Женски
  Мислам дека се работи за грешка,сметале дека се подразбира :)
   
 18. nora mora

  nora mora Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  ПОМОШ!!!
  Чустувам многу анксиозно и депресивно. Се започна пред некое време. Бев многу среќна личност исполнета со ведрина, благостостојба и голема вера во бог која ми даваше најголема сила. Наеднаш се се смени, додека не се најдов на разговор со духовен отец, и на после 3риот наш разговор разговаравме за грев онака ништо посебно. Се додека 2месеци покасно мене не ме изеде сугестијата и психата дека морам да се исповедам и кажам се за мене, дека имам големи грешки направено, а јас тоа несакав да го направам ми беше голем срам, постојано само на тоа мислеввв како што да направам... Собрав храброст и појдов и му кажав што ме мачи, нормално не објаснив све што било како било, но му кажав дека се каам, за блуд неморални работи околу тоа (ама потенцирам не го кажав тоа со отворени зборови) ... Во ред е ми рече не се секирај ти си многу млада. што било било останува зад тебе, од сега нов лист ми рече , и ми прочита разрешителна молитва.
  2 недели покасно се додека не ме изеде психата повторно зошто не сум кажала све... Му пишав порака на отецо, повтроно што ме мачи, ми рече да не се секирам и дека не станува збор за грев. Само тоа мислам не ми излегува од психата, само лежам и ништо не правам дома околу домашните обврси, немам сила да станам, хроничен умор имам. Полудувам само тоа мислам, неможам да се дружам ништо.
  ПОМОШ!!!
  А негледам никаква причина за ваква состојба, на духовна база!
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.357
  Допаѓања:
  26.383
  Пол:
  Женски
  Тебе ти треба психијатар, а не поп, вака ми личи дека имаш депресија па нема да е лошо да разговараш со стручно лице.
   
  На Tan4ence, ЕденЧлен, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  1.836
  Пол:
  Машки
  Не си ја замарај душата со исповеди.
  Универзумот разбира и без да му кажеш.
  Запознај се, прифати се себеси и живеј слободно.
   
  На Mantub и lovestoneddd им се допаѓа ова.