1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исповед

Дискусија во 'Религија' започната од Pla4ka, 26 јануари 2010.

  1. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Dali otkako chovek ke se ispoveda i se prichestuva pochesto ako zgreshi so mal grev,na primer neshto izlazal ama za nekoja sitnica,dali moze da prodolzi da se prichestuva bidejki napravil mal grev.Ili treba da prestane da se prichestuva do sledna ispoved?
    Zborot mi e dali malite grevovi ne se precka za prichest,a samo golemite smrtni grevovi ili i zaradi mali grevovi da zastaneme so prichest do sledna ispoved?Zboruvam za onie koi redovno postat i se prichestuvaat.
     
  2. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    Ако ти веќе си почнал да се причестуваш почесто, значи си веќе добро воцрковен. Така да за вакви прашања знаеш дека не се поставуваат по форуми, туку кај твојот духовник - парохискиот свештеник.
    Сепак не постои грев кој не е смртен. Малите гревови се како зрна песок, големите како камен. Ама, кога ќе се соберат многу камчиња и од каменот можат да бидат потешки...
     
    На ♡BuBaLe♡ и meckicka им се допаѓа ова.
  3. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Ti ubavo si vikash, da si go prashuvame sveshtenikot za se shto ne interesira.Ama realnosta mi se chini ne e bash taka.Na golemite posti obichno brzaat premnogu se zafateni,pa ushte i prashanja da mu postavuvav.(facepalm)
    Barem vo mojot grad kade crkvite se polni. Nemozev edno prashanje da mu postavam,a ne eden kup prashanja kako shto imam.

    Mozebi taka mi se chini bidejki skoro pochnav da odam.Ali da bidam iskren najgolemoto znaenje go steknav doma od knigi,od internet i eve vaka neshto i od forum.

    Mozebi mislish da go prasham koga nema da e zafaten posle nekoi obichni nedelni bogosluzbi.Togash vo red ako prashanjata bi bile za nekoi sitni nejasnotii.A jas kako shto imam prashanja za celi diskusii da mi rasprava,dali ke saka da se zamara so mene.:^)
    Ubavo si kazuvash ti i ne samo ti i mnogu drugi ama realnosta neznam dali bi bila taa.
     
    На tina-63 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    Парохискиот свештеник е должен да ти одговори на секое прашање. Ако не сака, фино лепо ќе составиш едно писменце и ќе му го предадеш надлежниот владика...
    Јас до сега не сум видел свештеник да не сака да одговори на поставени прашања. Ама сум видел луѓе кои се срамат да прашаат. ;)
     
    На Bulgarian му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Pa mozebi i vo pravo si,do nekade vlijae sramot. :)
     
  6. Bellamy

    Bellamy Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Мора да имаш духовник за да се исповедаш?
    Како оди целиот процес?
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Ne e zadolzitelno ama preporachlivo.Mozesh da odish na ispoved kaj koi sakash ama za pochetok najdobro e da si imash eden kako duhoven otec koj ke te vodi po skalilata na duhovniot zivot.Odi konsultiraj se vo crkva so sveshtenik dokolku sakash da pochnesh.
     
    На Bellamy и Orthophill им се допаѓа ова.
  8. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Од искуство ти кажувам..
    Една недела најмалце треба да постиш(така е правилно).За таа недела добро мисли на се што си згрешила,против себе,другите и Бог.Препорачливо е таа недела да водиш и духовен живот(молитвен) и добро е да запишеш се тоа што си згрешила.За време на исповета мора да бидеш искрена.Иако е срамно и тешко,сепак тоа е она што исповета ја прави ВИСТИНСКА..Да го кажеш тоа што е тешко и срамно.Можно е за време на исповеда да заборавиш нешто но НЕ СМЕЕШ ДА СКРИЕШ НАМЕРНО НИЕДЕН ГРЕВ.Додека се исповедуваш,не спомнувај никого другого(со кого си грешела) бидејќи ти си дојдена таму да ти се прости а не тебе.Не смееш да кривиш другого освен себе(тој ме натера,таа ми рече...)Не се срами од свештеникот.Он е само сведок на тоа.Бог е тој што простува и кој те слуша во моментот.Запомни,што по искрена си толку поглема благодат ќе добиеш.
    И запомни... чуството кое ќе го добиеш после тоа.... е чуство кое НИЕДНО ДРУГО ЧУСТВО НА ПЛАНЕТАВА НЕ Е ПОЈАКО И ПОДОБРО ОД ТОА.... :)
     
    Последна измена: 11 април 2016
    На Ana.brojka, kuc, iloveyou29 и 8 други им се допаѓа ова.
  9. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Нешто што наидов токму за она што порано ме интересираше па би сакал да споделам.
    http://mistagogia.mk/za-pricestuvanjeto-1/
    http://mistagogia.mk/za-pricestuvanjeto-2/
    http://mistagogia.mk/za-pricestuvanjeto-3/
     
    На korisnichka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Веројатно не си била спремна да прекинеш, а тоа одделува од причест.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  11. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Da sum bila na ispoved samo ednas posto svestenikot mi rece duri ne dojdes na ispoved nema da te pricestam i bas mi bese ubavo i sega plan mi e pak istoto da go napravam vo skoro vreme
     
    На agios, Petra777, kuc и 4 други им се допаѓа ова.
  12. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
  13. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Од кога почна да се практикува исповед во православните цркви?? Дали има некое посебно место како кај католиците?
     
  14. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    Исповед имаме од 1. век на новата ера...
    Не постои посебно место за извршување на оваа света тајна, но бидејќи на светата тајна сами се Бог, свештеникот и оној/онаа кој се исповеда, исповедта се врши во посебни простории. Најчесто параклиси, собчиња, припрати итн, ама може и дома, во болничка соба...
     
    На korisnichka, Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
  15. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Исповед има, ама каде, само на збор...зошто во нашиве цркви нема (едино сега брзо ако наместиле или преградиле нешто, незнам)како во католичките каде што имаат од постоење на црквата, точно определено просторче за исповед. Ова му доаѓа дека сега ние, после толку време ќе импровизираме допрва:?: и каде ќе ме носи попот во св. Петка на пр.ако сакам да се исповедам?
     
    На korisnichka и Petar80 им се допаѓа ова.
  16. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Има исповед клечиш пред олтар попот над тебе и му се исповедуваш така е во нашите цркви. А каде ќе те носи Попот тебе бабе ќе се договорите
     
    На rose60, korisnichka и baba Rada им се допаѓа ова.
  17. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Радо,вистинска исповед е лице во лице со свештеникот,без маски,криења и прегради.А не со преграда,ни те гледа ни те знае и се исповедуваш.. па како ќе се засрамиш од гревовите свои ако не ги признаеш пред лицето на свештеникот и да ти бидат простени? Тешко е на исповед(Православна), бидејќи нема прегради и криење,лице во лице е.Но затоа ако признаеш се,се покаеш, ,,се скршиш", Бог ќе ти прости :) Инаку на исповед свештеникот или те носи во некој дел од црквата каде нема луѓе и може да разговарате на мир или во просторија од црквата.
    П.С на исповед пред тебе невидливо стои Живиот Бог.. а свештеникот е само сведок.. и он разрешува и чита разрешителна молитва а Бог простува :)
     
    На Ana.brojka, kuc, rose60 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    Може да те однеси во параклисот или во крстилницата... Или во некое собче. Прегради ко по филмовине нема. Ќе се гледате лице в лице...
     
    На rose60, korisnichka, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  19. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ауууууууу, лице влице..абе иди бегај, срам да ме изеде..може во католичка да одам на исповед:(
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    (facepalm)
     
    На korisnichka и baba Rada им се допаѓа ова.