Исповед

Дискусија во 'Религија' започната од Pla4ka, 26 јануари 2010.

 1. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Машки
  Dali otkako chovek ke se ispoveda i se prichestuva pochesto ako zgreshi so mal grev,na primer neshto izlazal ama za nekoja sitnica,dali moze da prodolzi da se prichestuva bidejki napravil mal grev.Ili treba da prestane da se prichestuva do sledna ispoved?
  Zborot mi e dali malite grevovi ne se precka za prichest,a samo golemite smrtni grevovi ili i zaradi mali grevovi da zastaneme so prichest do sledna ispoved?Zboruvam za onie koi redovno postat i se prichestuvaat.
   
 2. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  2.983
  Пол:
  Машки
  Ако ти веќе си почнал да се причестуваш почесто, значи си веќе добро воцрковен. Така да за вакви прашања знаеш дека не се поставуваат по форуми, туку кај твојот духовник - парохискиот свештеник.
  Сепак не постои грев кој не е смртен. Малите гревови се како зрна песок, големите како камен. Ама, кога ќе се соберат многу камчиња и од каменот можат да бидат потешки...
   
  На ♡BuBaLe♡ и meckicka им се допаѓа ова.
 3. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Машки
  Ti ubavo si vikash, da si go prashuvame sveshtenikot za se shto ne interesira.Ama realnosta mi se chini ne e bash taka.Na golemite posti obichno brzaat premnogu se zafateni,pa ushte i prashanja da mu postavuvav.(facepalm)
  Barem vo mojot grad kade crkvite se polni. Nemozev edno prashanje da mu postavam,a ne eden kup prashanja kako shto imam.

  Mozebi taka mi se chini bidejki skoro pochnav da odam.Ali da bidam iskren najgolemoto znaenje go steknav doma od knigi,od internet i eve vaka neshto i od forum.

  Mozebi mislish da go prasham koga nema da e zafaten posle nekoi obichni nedelni bogosluzbi.Togash vo red ako prashanjata bi bile za nekoi sitni nejasnotii.A jas kako shto imam prashanja za celi diskusii da mi rasprava,dali ke saka da se zamara so mene.:^)
  Ubavo si kazuvash ti i ne samo ti i mnogu drugi ama realnosta neznam dali bi bila taa.
   
  На tina-63 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  2.983
  Пол:
  Машки
  Парохискиот свештеник е должен да ти одговори на секое прашање. Ако не сака, фино лепо ќе составиш едно писменце и ќе му го предадеш надлежниот владика...
  Јас до сега не сум видел свештеник да не сака да одговори на поставени прашања. Ама сум видел луѓе кои се срамат да прашаат. ;)
   
  На Bulgarian му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Машки
  Pa mozebi i vo pravo si,do nekade vlijae sramot. :)
   
 6. Bellamy

  Bellamy Активен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2015
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Мора да имаш духовник за да се исповедаш?
  Како оди целиот процес?
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Машки
  Ne e zadolzitelno ama preporachlivo.Mozesh da odish na ispoved kaj koi sakash ama za pochetok najdobro e da si imash eden kako duhoven otec koj ke te vodi po skalilata na duhovniot zivot.Odi konsultiraj se vo crkva so sveshtenik dokolku sakash da pochnesh.
   
  На Bellamy и Orthophill им се допаѓа ова.
 8. HellAngel

  HellAngel Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2016
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Машки
  Од искуство ти кажувам..
  Една недела најмалце треба да постиш(така е правилно).За таа недела добро мисли на се што си згрешила,против себе,другите и Бог.Препорачливо е таа недела да водиш и духовен живот(молитвен) и добро е да запишеш се тоа што си згрешила.За време на исповета мора да бидеш искрена.Иако е срамно и тешко,сепак тоа е она што исповета ја прави ВИСТИНСКА..Да го кажеш тоа што е тешко и срамно.Можно е за време на исповеда да заборавиш нешто но НЕ СМЕЕШ ДА СКРИЕШ НАМЕРНО НИЕДЕН ГРЕВ.Додека се исповедуваш,не спомнувај никого другого(со кого си грешела) бидејќи ти си дојдена таму да ти се прости а не тебе.Не смееш да кривиш другого освен себе(тој ме натера,таа ми рече...)Не се срами од свештеникот.Он е само сведок на тоа.Бог е тој што простува и кој те слуша во моментот.Запомни,што по искрена си толку поглема благодат ќе добиеш.
  И запомни... чуството кое ќе го добиеш после тоа.... е чуство кое НИЕДНО ДРУГО ЧУСТВО НА ПЛАНЕТАВА НЕ Е ПОЈАКО И ПОДОБРО ОД ТОА.... :)
   
  Последна измена: 11 април 2016
  На kuc, iloveyou29, meckicka и 7 други им се допаѓа ова.
 9. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Машки
  Нешто што наидов токму за она што порано ме интересираше па би сакал да споделам.
  http://mistagogia.mk/za-pricestuvanjeto-1/
  http://mistagogia.mk/za-pricestuvanjeto-2/
  http://mistagogia.mk/za-pricestuvanjeto-3/
   
  На korisnichka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.379
  Веројатно не си била спремна да прекинеш, а тоа одделува од причест.
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 11. meckicka

  meckicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2016
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  1.314
  Пол:
  Женски
  Da sum bila na ispoved samo ednas posto svestenikot mi rece duri ne dojdes na ispoved nema da te pricestam i bas mi bese ubavo i sega plan mi e pak istoto da go napravam vo skoro vreme
   
  На agios, Petra777, kuc и 4 други им се допаѓа ова.
 12. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.379
 13. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.407
  Пол:
  Женски
  Од кога почна да се практикува исповед во православните цркви?? Дали има некое посебно место како кај католиците?
   
 14. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  2.983
  Пол:
  Машки
  Исповед имаме од 1. век на новата ера...
  Не постои посебно место за извршување на оваа света тајна, но бидејќи на светата тајна сами се Бог, свештеникот и оној/онаа кој се исповеда, исповедта се врши во посебни простории. Најчесто параклиси, собчиња, припрати итн, ама може и дома, во болничка соба...
   
  На korisnichka, Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
 15. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.407
  Пол:
  Женски
  Исповед има, ама каде, само на збор...зошто во нашиве цркви нема (едино сега брзо ако наместиле или преградиле нешто, незнам)како во католичките каде што имаат од постоење на црквата, точно определено просторче за исповед. Ова му доаѓа дека сега ние, после толку време ќе импровизираме допрва:?: и каде ќе ме носи попот во св. Петка на пр.ако сакам да се исповедам?
   
  На korisnichka и Petar80 им се допаѓа ова.
 16. Petar80

  Petar80 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  44.184
  Пол:
  Машки
  Има исповед клечиш пред олтар попот над тебе и му се исповедуваш така е во нашите цркви. А каде ќе те носи Попот тебе бабе ќе се договорите
   
  На rose60, korisnichka и baba Rada им се допаѓа ова.
 17. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.028
  Радо,вистинска исповед е лице во лице со свештеникот,без маски,криења и прегради.А не со преграда,ни те гледа ни те знае и се исповедуваш.. па како ќе се засрамиш од гревовите свои ако не ги признаеш пред лицето на свештеникот и да ти бидат простени? Тешко е на исповед(Православна), бидејќи нема прегради и криење,лице во лице е.Но затоа ако признаеш се,се покаеш, ,,се скршиш", Бог ќе ти прости :) Инаку на исповед свештеникот или те носи во некој дел од црквата каде нема луѓе и може да разговарате на мир или во просторија од црквата.
  П.С на исповед пред тебе невидливо стои Живиот Бог.. а свештеникот е само сведок.. и он разрешува и чита разрешителна молитва а Бог простува :)
   
  На kuc, rose60, korisnichka и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  2.983
  Пол:
  Машки
  Може да те однеси во параклисот или во крстилницата... Или во некое собче. Прегради ко по филмовине нема. Ќе се гледате лице в лице...
   
  На rose60, korisnichka, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
 19. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.407
  Пол:
  Женски
  Ауууууууу, лице влице..абе иди бегај, срам да ме изеде..може во католичка да одам на исповед:(
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.028
  (facepalm)
   
  На korisnichka и baba Rada им се допаѓа ова.