Испраќање експлицитни фотографии и видеа без дозвола

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од wateronmyskin, 27 ноември 2020.

 1. wateronmyskin

  wateronmyskin Нов член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Се приклучив на форумов од очај бидејќи не знам што да правам и се надевам некој ќе може да ми помогне.
  Некој од фејк профил на ФБ испраќа експлицитни видеа и слики од сестра ми на нејзиниот дечко и таа не знае од кого се. Се случи еднаш лани и сега пак.
  Дали некој има искуство со пријавување на ваква работа во полиција? Дали има некаква шанса да се дознае кој е?
   
 2. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.714
  Допаѓања:
  10.588
  Пол:
  Женски
  Ќе мора да пријавите, тие можат да дознаат веднаш. Делото е казниво и против законско. Нека не чекаат воопшто за пријавување
   
  На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.644
  Допаѓања:
  30.720
  Пол:
  Женски
  Дали може е некој на кој таа пратила слики и видеа? Така може да претпостави кој стои зад тоа. Не знам како стигнала таа личност до тие слики и видеа но да без дозвола не смее да се објавуваат.
  Најдобро е да пријави.
   
  На Minnka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  2.416
  Допаѓања:
  16.439
  Пол:
  Женски
  Некој ја снимал/сликал без нејзина дозвола или лично нејзини слики се препраќани?
  Ако се слики направени од сестра ти мора да знае на кого ги пратила па од тука е многу полесно да се дознае кој стои зад фејк профилот. Во секој случај треба да пријавите.
   
  На Роберт 7, edna_malecka, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
 5. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  1.771
  Допаѓања:
  15.393
  Има одделение за сајбер криминал во МВР, пријавете. Сепак се работи за незаконско споделување на интимни фотографии. Ќе трагаат по IP адресата. А можете и да го пријавите профилот од повеќе места, за да го избришат, што не е решение, со оглед дека личноста може и нов профил да направи.
  А дали сестра ти праќала свои фотографии некому или пак е снимана без нејзина дозвола. Ако праќала, тогаш сигурно знае кој е, ако е без дозвола е веќе тежок криминал, што треба да се пријави. Особено ако е малолетна.
   
  На Herrera, Роберт 7 и edna_malecka им се допаѓа ова.
 6. quattro

  quattro Активен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  379
  Пол:
  Машки
  Пријавете во полиција. МВР си има посебено компјутерско-информатичко одделение.
   
 7. joyful

  joyful Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2017
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  1.695
  Пол:
  Женски
  Овој случај треба да се пријави во дирекција за заштита на лични податоци. Не е ова сајбер криминал. Ова е неовластено поседување на лични фотографии и нивно објавување. Исто така треба да се пријави и креирање на лажен профил. Тие ќе си поведат кривична пријави.
  Повеќе информации можеш да добиеш на нивната страна www.dzlp.mk
   
  На Роберт 7 и Biljarkata им се допаѓа ова.
 8. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  8.505
  Пол:
  Женски
  Извинете вака што се убацувам, а што може да се направи ако некој ви го нашол бројот на оглас и ве вознемирува со месеци со скриен или откриен број и ви зборува грозни вулгарни работи упорно ве вознемирува? И дали ќе добие воопшто некоја казна доколку се пријави? Имам снимени разговори.
   
  На Роберт 7 и Abracadaver им се допаѓа ова.
 9. Star_dust

  Star_dust Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2019
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  4.963
  Пол:
  Женски
  Блокирај му го бројот и решена работа.
   
  На LovelyGirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. joyful

  joyful Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2017
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  1.695
  Пол:
  Женски
  Пријави го во полиција за вознемирување.
   
  На Роберт 7, LovelyGirl3 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  8.505
  Пол:
  Женски
  Блокиран е, врти од други броеви и од скриен.
  Прашањето ми е дали ќе има некакви последици врз него дали ќе добие некаква казна или забрана да малтретира или џабе ќе го пријавам
   
 12. Star_dust

  Star_dust Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2019
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  4.963
  Пол:
  Женски
  Ептен упорен човекот...
  Пријави во полиција, ако се расположени ќе ти помогнат.
   
  На Роберт 7, cresa-jagoda и LovelyGirl3 им се допаѓа ова.
 13. joyful

  joyful Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2017
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  1.695
  Пол:
  Женски
  Пријави го и по службена должност полицијата ќе го повика. Ова е еден вид на насилство, каде те вознемирува, понижува по телефон
   
  На cresa-jagoda и LovelyGirl3 им се допаѓа ова.
 14. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.255
  Пол:
  Женски
  Штом го имаш бројот од тој што те вознемирува, многу лесно можеш да дознаеш кој е и да го пријавиш во полиција.
   
  На cresa-jagoda и LovelyGirl3 им се допаѓа ова.
 15. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.714
  Допаѓања:
  10.588
  Пол:
  Женски
  Секој број е регистриран на име и презиме. Пријави го, само јас и би снимила дел од разговорите да имам како доказ
   
  На cresa-jagoda и LovelyGirl3 им се допаѓа ова.
 16. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  8.505
  Пол:
  Женски
  Снимени се.
  Фала ви на сите, утре ќе го пријавам.
   
  На cresa-jagoda, joyful и Роберт 7 им се допаѓа ова.
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.790
  Допаѓања:
  55.475
  следен пат кога те бара кажи му дека се снима, да не заглавиш за неовластено снимање покрај тоа што те малтретира.
  А за пријавување, обавезно пријави го.
  Ама обавезно.
   
  На Avery, thelittle17, LovelyGirl3 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.622
  Пол:
  Женски
  Пријавете во МВР, може да се хакне профилот и преку IP адреса да се дознае кој е позади тоа.
  @LovelyGirl3 што напраи?
  Пријави? не кравај веќе на непознати.
  Ја никад не кревам освен ако знам дека некој што нема кредит треба да ми ѕвони за брзо.
  Ако е некој што го знам ќе ми пише порака за да му ѕвонам.
  Мене еднаш еден од скриен ми збореше како сум била преубава како морало да ме види, и утредента да сме искочеле.И му реков ,,океј” и не ми ѕвонеше.
  не ни мислев да искочам, ако некој сака нешто да ми каже нема бројот да си го крие ко п***а некоја
   
 19. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  8.505
  Пол:
  Женски
  Имам роднина во полиција, му го дадов бројот, рече ќе види што може да направи.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.257
  Допаѓања:
  12.899
  Пол:
  Женски
  Да, тоа да не креваш на број што не го знаеш е супер решение ако си средношколец, ама ако работиш и на ден 50 пати ти звони телефонот, не е баш изводливо.
   
  На jarec6, lovestoneddd, thelittle17 и 9 други им се допаѓа ова.