1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испукана уста

Дискусија во 'Лице' започната од Mireto, 19 ноември 2009.

  1. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Само похвални зборови можам да кажам за Eucerin ;) Стварно се :bow:
    За другиве не мора да брцкате со прст можете да исечете стапче за уши на пола и да си го пикнете внатре па со тоа да си ставате. Многу е тапа (ако сте надвор) да си брцкате во кремичките и да си ставате на испукана уста, замислете во градски автобус :worried: И после херпес. Со нечисти раце таму брцкање НЕ! :P
     
  2. MirandaFan

    MirandaFan Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    За испукани усни препорачувам гроздова маст. Никад не сум имала испукани усти, но многу често во зимата ми се јавува херпес и устата ми се суши, па многу ми помага гроздовата маст. А исто така, (немојте сега да ме гледате како будала :D) препорачувам Pavloderm (крема за бебиња), ја користам за тело, но имав случај да на устата ми се јави толку голем херпес што устата ми беше ко силиконска и црвена ко пиперка. Чисто онака пробав со кремата бидејќи знам дека многу помага и за акни и си ставив (секако пазев да не изедам од кремчето :D) и навистина ми помогна и за скоро една недела ми исчезна херпесот. :)
     
  3. sweetheart10

    sweetheart10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    159
    Овие денови устата ми беше целата распукана,црвена ме печеше..грозноо :doh: си купив вазелин од labello milk and honey (мада бев скептик дека ќе ми помогне), си ставав редовно, секој ден повеќе пати и верувале или не устата полека ми се враќа во нормала ;)
     
  4. gianag

    gianag Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    najdobar lek za suba i ispukana usta e medot.najdobro e da ja namackate so med...provereo ;)
     
  5. LanA..ana

    LanA..ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    35
    нешто најдобро и најефикасно што сум пробала е мелем за уста препрепрезадоволна!!!
    никакво друго лабело не ми помагаше како мелемот 8)
     

    Прикачени фајлови:

    • мелем.jpg
      мелем.jpg
      Големина на фајлот:
      20 KB
      Прегледи:
      338
  6. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    Имам слушнато дека за испукана уста добро е да се измеша мед и путер и да се става, а воедно ја прави и помека устата :)
     
  7. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    :hai: колку пари е и од кај го купи?
     
  8. LanA..ana

    LanA..ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    35
    од аптека.....го има во сите аптеки негде 190 денари али нешто предобро нема да зажалиш ако купиш ;)
    еве и ако сакас прочитај нешто повеќе за мелемот :) http://www.melem.com/
     
    На babyblue му/ѝ се допаѓа ова.
  9. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    секоја пролет имам еден проблем кој го решавам од мала, но никако да го решам, а тоа е испукана уста, редовно ја мачкам со вазелин, лабело и сл, пијам витамини, а вода да не се кажува, шампион сум, 2 л секој ден и во текот на цела година и пак во пролет ми се појавува истиот проблем, устата ја чувствувам како расцветана :D .
     
  10. Stam

    Stam Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    175
    Јас го користам Tender Care од Oriflame, не само за распукана уста и за сува кожа е добро и да се пофалам одамна не сум имала проблем со испукана уста :wink:
     
  11. katerina777

    katerina777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    Јас имав голем проблем со пукањето на устата, безразлика дали е лето или зима мене нон-стоп ми беше испукана и стварно од кога почнав да го користам лабелото на еуцерин немам никаков проблем. сум пробала и со мед и со лабелата на росал на нивеа и никаква корист.еуцерин е дефинитивно најдобро.
     
  12. simonaspase

    simonaspase Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    10
    За испукана уста лек е само медот... Два до три пати дневно намачкајте мед на устата .. ОДма ке пројде ;)
     
  13. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Вазелинче и усне ко пиче. :lol:
     
  14. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    мене вазелинот не ми помогна, бидејќи овој период многу ми испукува, го купив

    [​IMG]
    по препорака на една членка, супер е навистина, верувам и еурцерин е добро но скапо.
     
  15. swanprincess

    swanprincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    27
    Да и мене ми помага медот :)
     
  16. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Мене кога ми е испукана устата ставам лабело од мед чекам да ми впие 2 минути, пак ставам лабело и со четка за заби ја тријам устата ама не силно :!: и ми помага :)
     
  17. Tanny

    Tanny Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    401
    медд многу помага :)
     
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Го користам лабелото на Еуцерин и презадоволна сум, веќе долго немам проблеми со испукана уста. И Росал не е лошо ама не ми помогна толку како Еуцерин. :)
     
  19. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Мене ова ме спаси:
    [​IMG]
     
  20. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    Јас сум зависна од лабело, секогаш го носам со себе дури низ дома нема врска какво е само лабело да е и немам проблем со усните.
    Во моментов го користам bebe young care многу убаво мириса п.с од Швајцарија ми е не знам дали го има тука во Македонија.
    [​IMG]