1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испукани капилари

Дискусија во 'Тело' започната од nice.girl9090, 1 јули 2010.

 1. nice.girl9090

  nice.girl9090 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  69
  Zdravo devojki . Imam eden problem pa ako znae nekoja od vas ili se nasla vo slicna situacija neka mi pomogne. Pred eden mesec pocnaa da mi pukat kapilari vo gorniot del na nozete. Vo pocetokot i ne obrnav mnogu vnimanie mislejki deka ke mi se povlecat no kako sto minuva vremeto se poveke mi se sirat po nozeve. ;( Se mislev da ne mi se od depilacija ili od bricenje bidejki toa mi se sluci posle toj den ko gi bricav ... no stvarno ne znam .... аko bi bilo od toa mislam ke mi bese vaka i porano, no mene ova prv pat mi se slucuva. Ve molam za nekoj sovet , da mi preporacate nekoi kremi ili bilo sto drugo. Se bi mi bilo od pomos. :) Pozz do vas
   
 2. Smilly

  Smilly Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  3.244
  Најс грл и јас го имам истот проблем :( .Имам испакати капилари на нозете(позади колената).И мене ми треба помосш :(
   
  На mislilo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. nice.girl9090

  nice.girl9090 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  69

  Само за жал никој не одговара :)Ти од што мислиш дека ти се случува ова ????
   
 4. Smilly

  Smilly Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  3.244
  Да :D .Инакѕ ств незнам :x ;)
   
 5. M-a-j-a

  M-a-j-a Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  у едно списание ( не знам кое) видов рецепт за испукани капилари, а дали делуе не знам не сум го пробала зошто немам капилари. Еве ваке ..
  Состојки 3 грста цветови од невен, 20 дл растителна маст( може и обична свинска но несолена), 10 дл восок, 10дл говедски лој. Сите состојки ставете ги у огноотпорен сад, затворете ги и варете ги 8 часа во лонец полн со вода на најниска температура.По варењето нека отстои преку ноќ. Вториот ден ставете ја водата малку да зоврие, па намалете ја температурата и варете ја уште 20 мин. Нека остане преку ноќ, па повторете ја постапката и третиот ден.По три дена подготовка состијките од садот процедете ги низ газа. Во смесата додадете 1 лажица мед и 20 г аптекарси вазелин( не од туба). Се заедно измешајте, ставете во кутија и чувајте на ладно место.
   
 6. O.l.e

  O.l.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  6
  Јас сум слушнала за Erbaven гел (може да си читнете по интернет за тоа колку е корисен) и исто така знам некои жени кои користат Коњски балзам (звучи страшно можеби :) ама сигурно има некаков ефект штом го користат подолго време и знам дека го има по аптекиве кај нас ), неможам да ви кажам дали се ефикасни бидејќи не сум имала таков проблем до сега.
  Позз
   
 7. fraksina

  fraksina Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  [mod-reklama:3p9k3rwt][/mod-reklama:3p9k3rwt]
   
 8. Symona

  Symona Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2010
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  60
  Оди до аптека купи си Алвен и решен ти е проблемот.
   
 9. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  И јас го имам истиот проблем, во горниот дел од нозете, само мене пред едно 4 години ми се случи.. Исто беше лето, и на почетокот имав многу малце, но потоа почна да се шири. И едно време беше онака баш црвено, па ќе ми снема, па па ќе ми биде по изразено црвена, но со тек на време тоа станува како кожата, и сега воопшто не ми се познава. :rofl:
   
 10. hunny-bunny

  hunny-bunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  80
  Дали некој има искуство со Coverderm или Тrue cover??
   
 11. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.375
  Допаѓања:
  171.009
  Па еве јас да прозборам на ова тема
  Имам испукани капилари од надворешните страни над колената.Не се многу ама јас си ги забележувам.Штом ќе почне да ме чеша ногата над колената-без причина(значи не е од депилација,алергија и сл)знам дека ќе ми излезе нов грозд капилари.Така и изгледаат како грозд без зрна.
  Е сега од што пукаат капиларите?
  Премногу тесна облека,долго стоење на нозе и директно изложување на топлина-радијатори,греалки и сл.
  Кај мене мислам дека е од стоење(живец сум,неможам да седам) и топлина.Секако дека има нешто и наследно.
  да не заборавам да ги спомнам и бременостите.

  Немам некој третман освен што повеќе не се „лепам“за парното во зимски период.
   
 12. LadyN

  LadyN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  124
  Имал ли некој искуство со Алвен на Алкалоид што го спомнаа... еве приметив пред неколку недели 2-3 пукнати капиларчиња, па не би да ризикувам да ми се прошират? Чаре?
   
 13. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  2.101
  Допаѓања:
  1.555
  леле луѓе го имам истиот проблем имам 17 години а имам под коленото одпозади вена а на другата нога испукан капилар не се многу забележуваат но детално да погледнеш ке се видат многу ми е страв за понатаму да не се познаваат уште повеке ај ве молам за помош постои ли некоја мас која ке спреци проширувањето и да спречи да се познавааат сите ја препорачуваат алвен ама незнам
   
 14. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  213
  Дечки викаат дека Хепатромбин маст бил корисен за ваквиов проблем, кој и јас го имам за жал, премногу имам а и грдо изгледа :@ :(
   
 15. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  И јас го имам овој проблем на левата нога под коленото и од надворешната и од внатрешната страна на ногата.Навистина ме фака страв зошто уште на 22 години имам попуштени вени,а што ке биде понатаму незнам.
   
 16. WhiteButterFly5

  WhiteButterFly5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  69
  И јас имам така. Дури и на градите ми се појавија. :o
  Ми кажаа дека тоа било од многу седење, ама на градите?! :wasntme:
   
 17. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Јас како што имам слушнато,тие не се појавуваат од седење напротив од многу стоење на нозе тие се појавуваат и затоа ги има најповеќе на нозете,ете мајками не е воопшто седната и неа и излегоа,а за на градите зтв незнам,подобро би било да отидеш на лекар да те советува нешто или можеби ти е од нагло промена на големината,пример ако си била бремена или слично
   
 18. vlubena

  vlubena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  627
  И јас имам испокукано капилари а имам 16 год :o не се многу забележителни но јас ги гледам не знам од што можи да ми бидат некои викаат од седење некои од стоење :^) но не би сакала да ми се прошират па ќе си купам од препорачаиве масти па ќе видиме што ќе биди :?:
   
 19. WhiteButterFly5

  WhiteButterFly5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  69
  Нее, имам 15 години..нема шанси да е од бременост. :lol:
  Кога дома кажав дека имам на градите така, се испашија. :|
  А за на лекар, си велам ајде утре, ајде друг ден, и никако да одам. :^)
   
 20. Cloee

  Cloee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  35
  И....што бидна??? :wasntme: Ти помогна ли некоја маст??Инаку капеларите се прават од СЕДЕЊЕ СО СКСТЕНИ НОЗЕ. :!: