1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Испукани капилари

Дискусија во 'Тело' започната од nice.girl9090, 1 јули 2010.

  1. CosmoGirl

    CosmoGirl Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    Коњска маст викате, а? Кажете нешто повеќе за тоа, мислам дека може да функционира, дека таа е за циркулација и затоплува мноогу убаво.
     
  2. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Леле и јас си имам проблем со испукани капиларчиња :( Имам на левата нога под коленото одпозади неколку.Имам премногу нежна и осетлива кожа (како мајка ми сум иста и она така) и се живо ми се познава.Ме фаќа страв си викам ако сега вака што кога ќе бидам бремена?
    Се мачкам со хепатромбин со цел да спречам нови а и коњска маст од време на време.
    Друга некоја има за вакви работи?Некој што користел?
     
  3. Wiliams

    Wiliams Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    12
    Јас сум шампион во испукани капиларии одпозади на нозете изгледам ко географска карта модри испреплетени ауу ич не убаво стојат, ама за да ги покријам ја ставам кореектор и пудричка кога носам сукњи. Некоја маст немам ставано ми имаат кажано да не ги масирам таму нозете туку да вежбам. Епа јас и си вежбам и пешачам многу ама ете се повеќе и повеќе ги имам. Наследни ми се па така се помирив со нив ама читам по форумов помагало коњска маст...па ќе ја пробам и ќе видам...
     
  4. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    1.082
    Пол:
    Женски
    А за капиларите на лице некој лек? :(
    Имам на носот еден капилар и многу ме нервира, ми кажаа во аптека да земам Авене ноќна крема ама минимум 3 месеци треба да ја користам секој ден за да имам резултати, ама се нешто друго ми излегува да купам па никако да стигне кремата на ред. Ја има ли некој користено, има ли резултати?
     
  5. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Девојки приметувам дека некако наеднаш ми се појавија испукани капилари, гледам на нозе се повеќе ги имам, ај сигурно е од стоење на нозе, 8 саати на работа сум на нозе, но сега приметив дека ми се појавиле на рацете на горниот дел и ги има неколку на рамената :tmi: Од што може да е ова, некоја маст дали ви има помогнато? совет?
     
  6. angelina1

    angelina1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    25
    Ништо не помага,штом еднаш се појават,особено ако си со светла кожа,само ќе фрлаш пари за креми,само ласер помага,и да пиеш многу ц витамин и незнам дали ги има овде рутаскорбин,содржат ц витамин и витамин п за зацврстување на малите крвни садови,капилари,ги има во Бугарија,а исто може да пиеш Флебодија ама во консултација со лекар,не се замарај многу,само внимавај на исхраната и туширај ги нозете одоздола нагоре со студена вода,кога ќе завршиш со туширање,ако имаш други прашања,слободно обрати ми се,поздрав
     
  7. Libera

    Libera Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    5.907
    Пол:
    Женски
    Јас прочитав дека било ефикасно да се испржи свинска маст со цвет од невен. Само не знам невен каде можам да најдам, инаку би пробала.
     
  8. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    слаба сум..а нозете ми се лом...значи цели нозе стварно на што да правам...да му е срам на човека да излезе во кратко :(
     
  9. Anja1606

    Anja1606 Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Хепатромбинот е добар. Меѓутоа, испуканите капилари си остануваат испукани. Со разни креми и масто можеме само да спречиме ново пукање. И јас имам испукани капилари на потколеницити,ама мене ми се од долго стоење на нозе. Бев шанкер и келенр 10 години и професијата ме оданочи за цел живот.
     
  10. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.478
    А што да кажат тие на што им се појавиле од мала возраст, на пр. јас? :(
    Ги имам приметено уште на 15 години, што значи дека и претходно ги имало само не сум обрнувала големо внимание затоа што не сум била толку информирана (веројатно ми се генетски ама Зошто? :/ )
    како конфети ситнички ми се расфрлани по нозете, но јас верувам дека постои лек што вреди и 5 пари само терба да го најдеш :|
    мислам дека мастите не помагаат треба да се остаиш мачкајки се, туку треба нешто да се внесува во организмот што ќе функционира на целиот организам и автоматски и на целиот систем на крвни садови, а не само локално мачкање со маст.
    се распрашував и за вендоксин капките (затоа што освен испукани капилари имам и ладни стапала) но докторката ми кажа дека тие се уште не се испитани и не ми ги препорачуваше.
    А што би ми препорачале за испукани капилари на лице?!
     
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Мислев мoдринки декa ми се кoгa се дoпирaм,сегa се пoгледнaв кaпилaри излезени,некoј дa имa искуствo oд пoгoре нaпишaните креми?

    Читaв де пoјaвувaле oд предoлгo стoење,седење сo скрстени нoзе,генетскo, излoжувaње нa сoнце итн. Нo резултсти oд лекoви,мaсти никaде немa.. o.o
     
  12. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Некој дали пробал некоја од кремите кои се пишани на странава? и мене ми се појавија во бременост над задникот неколку капилари и на стомакот ...уфф ужасно ме нервираат кога ги гледам :@ се мачкам со еуцерин маслото ама тоа е за стрии колку што знам, а со тоа неам проблем сега за сега..
     
  13. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Девојки јас имам на рацете како дамка многу мала. Личи на капилар но не сум сигурна. ми се појавува понекогаш на пример после кревање на поголема тежина. Незнам што може да е... помош!? :/
     
  14. Gina80

    Gina80 Нов член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Др. Драгић од Белград работи операции на просирени капилари со, во моментот најсовремен метод во светот и тоа со помос на аугментед реалитy техниката
     
  15. Karolina-ubava

    Karolina-ubava Нов член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Kolku iznesuva cenata za dvete noze? Dali nekoj ima kontakt telefon od ordinacijata?
    Ќe ve zamolam ako znae nekoja da mi kaže kako da napravam da isčeznat
    Gi imam na nozete znači i grdo izgleda, imam najmnogu ispukani kapilari odkolku veni,;((hollest)
     
  16. Gospoga-di

    Gospoga-di Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo I jas da se nadovrzam na temava znaci I na Mene mi se pojavija ispikani kapilari I se kako linii crveni nad kolenoto i pozadi no i me cesat I posle sekoe cesenje mi se pojavuva modro Kako udrena dali nekoj go ima istiot problem ve Molam odgovorete
     
  17. martovsko cveke

    martovsko cveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Мене ми се појави на лице на аглите кај носот од двете страни,имам светол тен .У аптека ми дадоа coupeliac маст една недела се мачкам ама сеуште не гледам промени.Иначе кошта 460 ден во Зегин.
     
  18. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Ако некоја членка имала ефекти од некоја маст, нека сподели искуство.
     
    На koritsaki, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Moon2255

    Moon2255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    112
    Пол:
    Женски
    Дали ти помогна овој гел?
     
  20. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    4.740
    Пол:
    Женски
    Девојки, приметив дека имам испукани капилари под пазуви. Да не знае некој од што може да биде? На каков лекар се оди за вакви работи, дерматолог? :?:
    Или пак некоја маст да препорачате, витамини, anything?