1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Истанбул (Турција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од SOVRSENSTVO, 16 ноември 2011.

  1. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48
    Може некој да даде предлог за ефтин и добар хотел во Истанбул? Јас планирам да одам крај на мај. :D
     
  2. ssiillaa

    ssiillaa Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    3
    сакаме да одиме Истанбул преку Грција со кола....дали некоја од вас веќе била..колку трае патувањето...далие прооблем да се снајдиме во Истанбул?...ве молам се што знаете во врска со ва кажете ми...поздрав и однапред благодарам
     
  3. Candid

    Candid Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    Од Скопје до Истанбул имаш негде околу 800 км. Мачно е ама пак јас сакам со кола, шеташ повеќе места, ќе видите успат каде да застанете и слично. Ако ви е убаво планирано се да си знаете каде ке идете каде ке застанувате каде ке спиете супер е.
    Ако немате мапа или барем некоја апликација за ориентирање, ќе се изгубите искрено. Огормен град е. Така да препорачувам да си симнете некоја апликација и така гајле немате за инструкции..

    Јас бев пред некое време и прекрасно е. Многу ми се свиѓа тој град и прекрасно си поминав, нема да зажалите
     
  4. ija

    ija Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    856
    Допаѓања:
    645
    Јас сакам да одам на почеток од месец Декември во Истанбул па ме интересира за времето во тој период какво ќе е и дали тој месец има бродови што возат по босфор и некој ефтин хотел да ми препорачате и се друго што знаете ќе ми е добре дојдено може и во порака да ми пратите фала многу.
     
  5. ssiillaa

    ssiillaa Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    3
    фала многу....ќе одиме со навигација...но ме интересира цената на бензинот како е таму,,,???и колку кошта в некј хотел самоо за спиење?
     
  6. ssiillaa

    ssiillaa Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    3
    и уште нешто...колку лири има во 1 евро??
     
  7. Candid

    Candid Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    Е тоа не знам срцка, ние бевме со Авион туку ние колку што израчунавме со дечко ми негде му доаѓаше 250 евра од прилика да отидеш и се вратиш. А за хотел исто не знам ама можеш на интернет да си најдеш нешто евтино мислам :)
     
  8. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Омилен град, омилена држава ^^
    Кога тогаш ќе го посетам, најголема желба ми е :)

    2.78 :)
     
  9. ssiillaa

    ssiillaa Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    3
    фала срцка
     
  10. ssiillaa

    ssiillaa Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    3
    фала срцка
     
  11. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Здравје боже, на пролет планирам да го посетам Истанбул.
     
  12. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    има некоја која планира да оди преку оваа понуда? или пак некоја што била веќе да каже искуство? :Dhttp://grouper.mk/skopje/deal/jupiter-istanbul-osmi-mart-prevoz
     
  13. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Распрашај се убаво , не би да те премислувам или сугерирам да се откажеш, туку една моја другарка беше во Грција со овие Јупитер , од прво понудата беше ефтина и топ, а кога стигнаа таму друга прича , им рекоја да си купат некои алки демек за поефтино и за попуст а всушност се било дупло поскапо така , знам дека се јавуваат по телефони и остават пораки на фб да те убедат , ама јас не би патувала со нив , ако можеш разгледај си од други агенции понуди .
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Некoј зa Нoвa гoдинa е бил вo Истaнбул? Дa ми кaжете импресии :D
     
  15. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Preubavo e ! Dosta narod odi bas toj period,okolu nova godina,posle ng...Restorani,kafici kolku ti dusa saka.I nekako taa euforija okolu novata godina tamu poveke e pozabelezliva otkolku tuka.Za shoping bi ti gi preporacala Nisantasi i Akmerkez,koj e ogromen shoping centar so preku 200 prodavnici.
    Restoran koj mi ostavil najgolem vpecatok e Mikla.Se naoga vo Beyoglu.Prekrasen pogled,a i hranata predobra! I sekako Kapali Carsija ne se propusta,iako cenite se dosta skapi na odredeni raboti tamu,interesno e da se proseta i razgleda.
     
  16. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Дaли имa некaде нештo сo нoрмaлни цени,пoефтини.. кaкo нa пример дуќaни,хoтели некaдњ читaв пoнaпред не oбрнaв тoлку внимaние..?
    Кaквo е времетo тaму ,дaли е мнoгу лaднo зa време нa делември?:)
     
  17. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Da,imase nekolku pazari,nesto slicno kako kaj nas,no mnogu pogolemi.Cenite eftini,no oblekata i rabotite nisti posebno.Vo trgovskiot sto ti go spomnav,Akmerkez,ima dosta ubavi prodavnici,koi ne se skapi.LCWaikiki,koja kaj niv e ogromna,Pull&Bear,Mango...I mnogu drugi sto gi nema kaj nas.Vo Dekemvri kakvo e ne znam,jas sum bila vo Januari,posle nova godina i bese nesto slicno kako i kaj nas.Ladno dosta,no sonce imase bas denovite koga bev jas i bese preubavo za setanje.
    Samo vnimavaj koga se kacuvas vo taxi,sakaat da ukradat poveke pari otkolku sto pisuva na taksimetarot.Nie mu davavme poveke od sto e,za da vrati kusur,no toj ne go vrati,tuku se pravese deka ne razbira angliski i deka sme mu dale bas tocno.Isto taka i po restoranite ako im dades poveke i sekako cekas kusur da se vratat da donesat,tesko deka ke se vratat,ako ne im svikas ubavo. :D :@
     
  18. Ana3567

    Ana3567 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Sakam Da Odam Gledam Ima Ponudi za 2 Avgust sakam da go vidam toj velegrad so 16 miliona narod Isto Sakam Da Vidam Kako e Vo Turcija vo tolkava golema zemja
     
  19. nata38

    nata38 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Најј си поминав во Истанбул. Се возев на босвор и преубаво бешше. Бев во Црквата Света Софија и убаво беше. Го видов и сарајот на величенствениот. Посетив баеѓи трговски центри. Истанбул Чевахир е еден од најголемите во светот три дена по ред сум одела за да го шетам дека е огромен. Продавниците средени,убаво уредини,одлична услуга од вработените.Цените се малку скапи,но окс.Скопје Сити Мол е 0 за Истанбул Чевахир. Кугланата беше голема убава и имаше голем избор на мени. Имаше дури 12 кина со совршени филмови на турски или англиски јазик. Рестораните со поглед на море скапи,но јадењата беа навистина неверојатни. Ноќните клубови како бајка. Зоолошката беше огрома,средена,големи врсти на животни. Бев и во 2 луна парка да се проштеам. Беа со еден куп играчки за деца. Чајот беше малку јак но многу убав. Спа центрите многу добра услуга и услови. Кафичите не беа толку скапи. Бев и во Капали чаршија и куп продавници.Според мене најубав европски град е Истанбул.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    знае ли некој да ми каже за сместување во Истанбул сакам да одам за Божик на прошеткаи шопинг каде е најприлагодна цената на хотелите во кој дел ? Фала однапред