1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Истанбул (Турција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од SOVRSENSTVO, 16 ноември 2011.

  1. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    31.139
    Пол:
    Женски
    Имам план наскоро да го посетам овој прекрасен град. Има супер ефтини понуди по агенции што ми изгледаат како сосема задоволителни. Е сега ме интересира некој кој во поскоро време бил да ми каже како се движат таму цените? Пример колку чини јавниот транспорт, колку чинат билетите за знаменитостите доколку самостојно ги посетам и такви слични информации кои ќе ми бидат од корист? Една познаничка ми рече дека факултативните посети нашиве агенции ги нуделе по многу повисоки цени одколу да речеме самостојно да си одам со јавен транспорт таму и самата да си извадам карта. Исто така ме интересира дали е безбеден градот, сакам да одам со дечкото и веројатно сами ќе треба да шетаме. Секоја информација е добредојдена.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Stories

    Stories Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.514
    Пол:
    Женски
    @Zaljubena26 Одамна бев,за другите прашања некој друг ќе ти каже како е сега,ама за сигурноста ќе ти речам секаде заедно,секаде за рака,ташни не,новчаници назад не.Не дека е којзнае колку страшно,ама претпазливост цело време.Крстарење по Босфор не пропуштајте.
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.494
    Допаѓања:
    5.876
    Какво е времето во февруари а какво во јули?
    Како се движжат тогаш цените?
    Кога препорачувате одење?
    Кога е најефтино? Кога најскапо?
     
  4. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.541
    Пол:
    Женски
    Температурите се ко кај нас+5степени. Саатот се +1саат од нас. Цените се тие,имаш избор огромен и можност да се ценкаш. Инаку во познатите дуќани исто јануари,август се поголеми попусти. Мене Истанбул ми оставил најмногу убав впечаток во јуни. Сепак Истанбул е Истанбул секогаш е убаво. Само да знаеш ветровит град е и во јуни ветерот убаво го растерува жешкото,е сега во зима сече ветерот,ама капа,шал и на шетање.

    За превоз,дали трамвај,метро или бус се купува картица на автомати за тоа и се става пари на неа и секое поминување зема 2,6 лири(1лира околу 15-16ден). Во музеите имаш различни цели. Долмабахче палатата и Аја Софија ми е нај нај за посета. И харемот е ок да се види. Ама Долмабахче не ја пропуштај. И крстарење по Босфор е ок. Качување на Галата Кулата е интересно,добар поглед. Прошетка по Таксим е интересно,полно е со познати бутици. Има и рибен пазар и ресторани,таму на риба седнете.За безбедност,главно пазат да не наштетуваат на туристи,ама внимавајте си.
     
    На Rama, SunnyGirl2 и Zaljubena26 им се допаѓа ова.
  5. Bella15

    Bella15 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Mora da kazam deka imam patuvano na mnogu mesta (ne se falam), no Istanbul mi e eden od najomilenite. Ocekuvav deka e ubav spored slikite, no koga stasav bas bese fantasticen, posebno navecer koga svete se naokolu. Bi go posetila pak ama nemam drustvo.
     
    На Rama и Asistentkа им се допаѓа ова.
  6. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.370
    Пол:
    Женски
    Убавини :inlove:
    Кој не бил, да оди :)
     

    Прикачени фајлови:

    На Rama, H.VAGA, Zaljubena26 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. AliciaSilver

    AliciaSilver Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2017
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Најубав град,би го посетила уште милион пати
     
    На Asistentkа, Rama и Bella15 им се допаѓа ова.
  8. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.951
    Дали некој има информација како се движат цените во музеите: Аја Софија, палатата Топ Капи, Принцевските Отрови и аквариумот? Ако имате некои други убави знаменитости кои ви оставиле впечаток, би сакала да ми предложите.
    Јас ќе бидам таму за Нова година, па и доколку знаете интересни ресторани или барови каде би можело да се прослави вечерта, пишете ми.
    Исто видов дека спомнувавте крстарење по Босфор. Која е цената и дали се скапи рестораните таму?
    Како се движат цените на храната и пијалоците низ Истанбул? Што е паметно да се носи од тука? И дали сметате дека градот е сигурен да се посети?
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bella15

    Bella15 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Moeto iskustvo vo vrska so bezbednosta me bese bas sjajno. Potocno koga sakavme da se kacime vo taxi so drugarot tri zeni na koi im se gledaa samo edvaj ocite go obikolija so namera deka sakat da se kacat vo istoto taxi vistinskata namera im bese da go ograbat i koga drugarot sakase da se trgne da im go otstapi taxito tie se zbutkaa i ne mu dava prostor..ii nekako se trgna i za dve sekundi kola sto bese parkirana vednas do toa taxi vo koja imase maz sto celo vreme posmatrase ja zapali kolata i trite zeni se kacija i zaminaa so ocite vpereni vo nas..vo sustina posle toa ne bev sigurna ni dali bea zeni..a za ceni nie pominavme prilicno skapo.
     
  10. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.494
    Допаѓања:
    5.876
    Каде ќе престојувате и со што ќе одите?
     
  11. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.951
    @Bella15 Ме исплаши сега ама веќе уплатено ми е, па нема шанса ни да пробам во такси да се качам. Фала за информацијата.

    @SunnyGirl2 Преку агенција ќе одиме, сместувањето е во хотел.
     
    На Bella15 и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  12. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.541
    Пол:
    Женски
    Секаде бев ама да ме отепаш не ми текнуваат цените. Галата кулата посетија преубав поглед има а во близина на Таксим е. На 2метро станици од таму е Џевахир Скај најголемиот трговски центар. Аквариум Sea Life преубав е и е одма до трговскиот Форум. И не пропуштај Долмабахче Палата од таму тргаат турите за Принцес островите. Сигурен е градот,доста те плашат. Провери цени на веб страните.Мислам Аја Софија не работи понеделник и Топкапи сарај исто така.
     
    На Rama и Кена Рис им се допаѓа ова.
  13. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.494
    Допаѓања:
    5.876
    Од агенцијата немате организирано?
     
    На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    52.899
    Пол:
    Женски
    Mojot omilen grad zasekogas e Istanbul .. I kako da ne ne e bezbeden gluposti zivi :) ili deka maz mi e Turcin i znae turski pa ne ne nasla nekoja belja :) Inace moja preporaka e go posetis Topkapi sarajot ,Kapali carsija Uskudar bregot do Kiz Kulesi i da si sednes na caj:inlove: Sea Life akvariumot e vo trgovskiot centar Forum, lani bese kako nasi 800 denari vleznica sega neznam deka lirata varira, Dolmabahce sarajot .. Edvaj cekam malovo da se rodi i da porasne malce pa i so nego da setam :) Sve sto te zanima za Istanbul slobodno pishi mi :)
     
    На Asistentkа, H.VAGA, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    31.139
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересираат цените но до сега не најдов некој кој е точно информиран. Пребарував одприлика по интернет и од тоа што го пронајдов заклучив дека турите кои ги нуди самата агенција се дупло поскапи одколку да одиш на пример самостојно до посакуваното место користејќи јавен превоз. Барем јас така правам, купувам обавезно книга за градот во која може да се причита историјата за знаменитостите и во склоп на која има прегледна и јасна карта како да стигнеш до нив. Друго не ми е потребно, влезниците се многу поевтини ако сама ги вадиш. Истото важи и за крстарењето, карти се вадат директно на пристаниште. Јас сум таква по природа, кога патувам самостојно сакам да истражувам. Што се однесува до самата вечер, агенцијата преку која јас ќе одам нуди организиран дочек, цената е 50 евра за целовечерна забава на брод или за во национален ресторан (неограничена храна и пијалоци спаѓаат тука) и мислам дека 30 евра за дискотека што споредено со цениве кои ги разгледував за по кафани и дискотеки кај нас е баш евтино.
     
    На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bella15

    Bella15 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Sorry ako te uplasiv, samo bidi pretpazliva sekako..sakav da go znaes moeto iskustvo, no i pokraj toa sigurno e deka pak kje go posetam naskoro..btw ubav pomin :D
     
    На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.508
    Допаѓања:
    108.676
    Пол:
    Женски
    Кена, ич да немаш страв. Истанбул не е страшен град, само има делови од градот каде што не е баш препорачливо само женско да се шета. Инаку има многу да се види. Здравје на пролет јас планирам да одам. Не сум била одамна и веќе ми недостига.
     
    На joy1, Asistentkа, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. BarbaraMorii

    BarbaraMorii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    1.651
    Пол:
    Женски
    Ај ве молам дајте ми повеќе понуди за истанбул за нова година.Преукопорани сме со друго и немам време да барам...Гледав пред 2 недели дочек на брод на босфор ама никаде неможам да ја најдам понудата сега...
     
  19. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    31.139
    Пол:
    Женски
    На Групер види, таму имаат понуди. Пишува се детално, што нудат, за кое колку се доплаќа и сите потребни информации.
     
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.700
    Допаѓања:
    172.541
    Пол:
    Женски
    Топкапи 40+25 лири за харемот
    Аја Софиа 40 лири (освен понеделник, понеделник можеше да се посети до 30 окт)
    Долмабахче 40 лири понеделник и четврток не работи
    Султан Ахмед или сината џамија е бесплатна
    Гатала е 18.5 лири
    Островите со брзо фери 10лири по правец или спорите упола цена

    1 евро е околу 4.5 лири
    @Кена Рис


    Патем, не ти препорачувам тури од агенција. Особено не наша..
     
    На Asistentkа, Кена Рис, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.