Историчарка (Елизабет Костова)

Дискусија во 'Книги' започната од ocila, 23 октомври 2012.

 1. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Првата приказна не носи назад во триесеттите години на минатиот век и преокупацијата на еден професор со една книга на која е изрезбарен змеј... Професорот тргнува во потрага по Дракула... И исчезнува. Во втората приказна студентот и неговата пријателка тргнуваат во потрага по професорот.
  Третата приказна не сели напред во случувањата, дваесет години подоцна, кога книгата доаѓа во рацете на младата девојка. Нејзиниот татко исчезнува, оставајќи и ја следнава порака: "Отидов да ја најдам мајка ти". Мајка за која младата девојка знае дека е мртва веќе дваесет години.
  Елизабет Костова не води на патувања од најугледните светски училишта, па се до речиси целосна прошетка низ Балканот, откривајќи ни го нашето најголемо богатсво - балканскиот фолклор. Легендите, верувањата, обичаите...