1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Историчарка (Елизабет Костова)

Дискусија во 'Книги' започната од ocila, 23 октомври 2012.

 1. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  Првата приказна не носи назад во триесеттите години на минатиот век и преокупацијата на еден професор со една книга на која е изрезбарен змеј... Професорот тргнува во потрага по Дракула... И исчезнува. Во втората приказна студентот и неговата пријателка тргнуваат во потрага по професорот.
  Третата приказна не сели напред во случувањата, дваесет години подоцна, кога книгата доаѓа во рацете на младата девојка. Нејзиниот татко исчезнува, оставајќи и ја следнава порака: "Отидов да ја најдам мајка ти". Мајка за која младата девојка знае дека е мртва веќе дваесет години.
  Елизабет Костова не води на патувања од најугледните светски училишта, па се до речиси целосна прошетка низ Балканот, откривајќи ни го нашето најголемо богатсво - балканскиот фолклор. Легендите, верувањата, обичаите...