1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Историја - античка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 24 декември 2009.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Antickata istorija na Makedonija,starite civilizacii,mesta koi sakate da gi posetite kako inspiracija od antickata istorija.Mene licno,a i normalno me interesira antickata istorija na Makedonija,sekako i umetnosta na starite civilizacii,isto taka i renesansnata umetnost najmnogu me interesira.
   
 2. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  89
  Mene mnogu me interesiraat starite civilizacii i nivnata istorija i tradicija a posebno na Egipet i egipjanite ednsotavno me voodusevuvat :)
   
 3. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Ако знае некој роман поврзан со антиката, нека ми предложи. Обожавам антика :D
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Ima mnogu knigi za antikata,mozes da procitas nesto od Aleksandar Donski za antickata istorija na Makedonija,primer Bakarnata kniga vo koja se zboruva za grobot na Aleksandar Makedonski i mnogu drugi negovi knigi,opsto za antikata mozes da ja proitas Kvo Vadis,kniga koja go opisuva periodot na Rimskoto Carstvo,za hristijanite,za patuvanjeto na Sv.Petar vo Rim i negovata propoved megju rimjanite.Isto taka mozes da ja procitas Papata Jovana,mnogu dobra kniga,konkertno dejstvieto se zadrzuva vo periodot na 9 vek,sreden vek ili mracnoto doba,Jovana e mnogu inteligenta zena,koja sto bila obrazovana iako vo toj period im bilo ovozmozeno samo na mazite da se obrazuvaat.Zena koja ke go prevari papstvoto vo Rim,prepravajki se vo masko i ke stane prviot zenski papa vo istorijata na Rim,no so vekovi se krijat dokazi za nejzinoto postoenje.Isto i Prviot covek na Rim,i vo taa kniga se zboruva za Rimskoto Carstvo.Za Egipet ima kniga od Lange K. Hirmer,za Vizantija isto dobra e knigata od Ostrogorski,za zivotot na Aleksandar Makedonski od Plutarh.Ima edna kniga mislam deka i taa ima vrska so istorijata,konkretno e povrzano so civilizacijata na Maite,se vika Celestinsko prorostvo,se raboti za pronajdeni rakopisi,no i novi koi sto se pronaogjaat,se napisani na aramejski jazik mislam 600 godini pred Hrista,koi sto crkvata go ignorira nivnoto postoenje.A ako mi tekne nekoja druga ke pisam pak:)
   
 5. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Фала Gordana10, многу сум ти благодарна. :)
   
 6. snegulcence

  snegulcence Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  3
  Da katja imas pravo deka Egipet i egipcani se dosta misteriozni i zanimlivi, jas ova leto bev na odmor vo Egipet ,pa ako sakas mozam da ti pratam nekoi sliki od egipet kako so se piramidi Alexandrija, Luxor Dolinata na Hatcepsut, Sakara i tn. Imam i dosta citano za dreven Egipet imam i dokumentarci i taka pozz
   
 7. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  историја од херодот, тајната историја, клеопатра, александар македонски ....
  има многу
   
 8. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Прв пат слушам дека имало пирамиди во Александрија.
  Хатшепсут нема долина, туку храм во долината на кралевите, која се вика така бидејќи таму се закопани поновите генерации од династиите. Одбрано е тоа место затоа што пирамидата како објект ти вели самата дојди во мене, имам злато, укради се. Поради тоа, бидејќи уште во старо време се соочувале со провала било решено да се смени локацијата на гробниците. Долина на кралевите, има малечко природно пирамидче на самиот врв, што не е толку јасно видливо како овие од Гиза, или постарите пирамиди, на пример онаа на Зосер, така што ем ја држела симболиката, имало пирамида таму, ем местото не било познато за крадците.
   
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Точно,Хатшепсут е храм во Долината на кралевите.Мислам дека немало промена во локацијата на гробниците,посебно се пирамидите,а посебно е Долината на кралевите.Пирамидите биле ограбувани,а исто и мислам некои од гробниците во Долината на кралевите.Интересно, не сум знаела дека Долината на кралевите имала на врвот мала пирамида,иако немам забележано,а нити прочитано.Додека пирамидата на Џосер ( не е Зосер), е пирамида :D без пирамидче на врвот,таа е таканаречена скалеста пирамида,па поради тоа можеби делува дека на врвот има мало пирамидче.
   
 10. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Јас го викам Зосер од англиски, од читање на книги така ми е вмрежан во паметот. :)
  Старите гробници не се преместени, туку новите се правени во долината, додека за оваа скалестата, не реков дека има пирамида на врвот, туку ја споменав затоа што за мене е важна, сепак таа е првенчето. :D Не е намерно направена така, туку се уште не бил откриен во тоа време начинот како се градат пирамидите. Ако бил некој во Гиза, на пат кон сфингата сигурно ја забележал и оваа на Џосер :$ доколку било убаво времето.

  [​IMG]

  Ете го малото пирамидче во Долина на кралевите.
  Ако некој го фаќа пат кон Египет и му се влага во пирамидата на Khufu, нека побрза затоа што влезот ќе биде затворен со тек на време. Причината е навлезот на воздух, влага и ширењето на дупките меѓу блоковите. Сега за сега не смеат да купуваат карти туристички водичи, туку секој индивидуално, а бројот е ограничен на 300 луѓе дневно што е многу малку. Бројот на туристи во последните години е намален затоа што местото на Египет го преземаа Емиратите.
  Црвената пирамида затоа е достапна и ќе биде и понатаму, а влезот за неа е бесплатен бидејќи и онака нема голем интерес. :)
  Долината на кралевите ќе претрпува реставрација како и сфингата која верувам само што ја завршија. Ќе бидат направени лажни гробници додека старите се реставрираат, иако не гледам зошто некој би влегол во копија. И за крај, некои од оние гробници кои ќе бидат затворени, нема да бидат повторно отворени за туристите поради големата оштетеност и чување од понатамошно оштетување.

  Се чувствувам како водич. :D


  snegulcence е цитирана со цел да и ги поправам правописните грешки како египчани, Хатчепсут, Сакара...само што некако сум заборавила :)
   
 11. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Al-Bagawat
  Коптско наоѓалиште сместено во оазата Kharga. Гробниците датираат од од 3-7 век прне.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  ________________________________________________________________________________

  Abusir
  Археолошки локалитет во близина на Каиро. Некропола од периодот на Старото кралство на која подоцна и се додадени елементи од понатамошниот период. Наоѓалиштето го носи името од старо село во близина на Нил, на неколку километри оддалеченост од Сахара, главно почивалиште во времето на Мемфис.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Од старите цивилизации, покрај Рим :inlove: , интересен и мистичен ми е Египет, за поголем дел од неговата стара архитектура не е утврдено како точно е градено, посебно пирамидите, за кои се смета дека се градени од робови, додека други тврдења се за тоа дека нивната изградби има врска со НЛО |(
  нормално поради нивната величенственост, големина.Имаше сега скоро најнови истражувања дека на врвот на пирамидите имало тајни соби,кои биле прецизно направени, а не се знае како и на кој начин, иако да кажам и самите пирамиди се направени со голема прецизност,со векови се мистерија за тоа како биле градени, којзнае дали ќе ја разрешат таа мистерија :?:

  [​IMG]
   
 13. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Теоријата за градбата на пирамидите полека се усовршува, фалат одредени сегменти но би требало да го откриеме крајното решение во поскоро време.
  Мене искрено, цела таа фама со вонземјани многу ме вознемирува. Не разбирам зошто секогаш кога нешто не може да се појасни се препишува на вонземјани? Гиза, Назка, Камбоџа итн..
  Човекот кој ќе биде заслужен за ваквот откритие :bow: :bow:
  [​IMG]

  Да си позамарам пак со Египетче. :wasntme:
  Гиза, домот на пирамидите е место на точно 30 степени географска ширина што значи дека тие се лоцирани на точно една третина од патот помеѓу екваторот и Северниот Пол. Меѓутоа локацијата на пирамидите се наоѓа исто така и во центарот на копното на земјата. Иако се вели дека тој мора да е некаде во средината на Русија или Северна Америка, се соочуваме со друг вид на сознание. Во превод, ако повлечеме линија од едниот до другиот пол која ќе поминува директно низ темелите на големите пирамиди по географска должина, истовремено ќе поминува и низ поголем копнен предел од која било друга северо-јужна надолжна линија на планетава. Исто така ако се повлече линија од исток кон запад, која ќе се движи по географската ширина која поминува дикретно низ пирамидите, и таа ќе поминува низ поголем копнен предел од која било друга широчинска линија. Тоа тера да помислиме на поплавата, онаа иста поплава која ја среќаваме од ново на ново низ историја, дедо Ное и арката. |(
  Значи, претпоставка е дека морињата би морале да поминат поголем копнен дел за да стигнат до пирамидите отколку до било кое друго место на земјава. Но исто така, логично е и ова место прво да се исушило откако водата почнала да се оддалечува. Се верува дека Стар Египет, онаков каков што ние го знаеме, започнал со владеењето на фараонот Менес во 3000 година пред новата ера и се претпоставува и дека пирамидите, како и другите важни локации, биле изградени за време на првите петстотини години – значи, до 2500 година пр. н. е.
  Се вели дека од овој период потекнуваат и текстовите и цртежите кои се откриени на различни градби.
  Сепак, главното прашање е што се случувало пред Менес да завладее? Пред соединувањето на горен и долен Египет. Постојат претпоставки дека постоеле куп малечки кралства и кнежества, примитивни општества или неолитски фармески кружоци сместени на бреговите од реката Нил. Сето она што денес го сметаме за големо достигнување на старите Египќани доаѓа од периодот кој започнал со Менес.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  И мене ми е чудно што изградбата на пирамидите ја поврзуваат со вонземјани |( тоа е исто како пример за во иднина, значи после неколку години некој да рече дека Ајфеловата Кула во Париз била изградена од вонземјани |( |( :D :D претпоставувам дека тогаш луѓето биле со висока свесност и интелигенција, за да го направат тоа што го направиле,начинот на градење бил поинаков.Во однос на вонземјаниве, господата од соседните планети,ако ги имат :D дека и храмовите на Маите и Инките во Перу биле градени од вонземјани, а и уште незнам кои други места, мене за сега единствено тоа ми останува дека биле тогаш со висока свесност и интелигенти за да создадат такво нешто,а и не гледам ништо чудно за тоа како биле градени.Па кога може ден денес такви облакодери, градби да се прават со прецизност, зошто да не можело тогаш :^) само различен ум и начин на изработка, ништо друго.
   
 15. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.271
  Девојки, незнам колку сеуште се чита темава, меѓутоа потребни ми се нешто повеќе информации околу Трансилванија. Од нејзиниот почеток до нејзиниот распад. Значи се за неа! Барав на википедија но, тоа толку ме збуни што на крајот сфатив дека апсолутно ништо не разбрав. А и незнам премногу англиски така да тешко ќе оди..
  Има ли некој линк на интернет напишан на македонски јазик? Ве молам пишете! :worried: