1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Историја

Дискусија во 'Образование' започната од SlAtKi4ka.SlAtKi4ka, 17 октомври 2012.

  1. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Многу ја сакав историјата 5-6 одделение,сега не ја сакам баш многу :)
     
  2. Primadonna

    Primadonna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.341
    Допаѓања:
    2.163
    Пол:
    Женски
    Во основно воопшто не ја сакав :envy: Но,наставничката ни беше многу добра ..верувале или не .. ни даваше да препишуваме на тестови :o И затоа ми беше лесно и не се замарав многу со лекции .. :D
     
  3. LittleChili

    LittleChili Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    2.227
    Ех таа историја .
    Во 5 многу заблудана бев само историја учев,и 6 и си ја сакав многу наставничката ама и таа мене имењачка ми беше плус :lol: .Учев дури тоа што не требаше разни енциклпедии историски книги читанки земав и читав,но кога ми дојде во 7 нова џабе ми беше знаењето од 5 ка на 2 ка -.- гуска затоа ја избркаа од работа па во 8 ми беше наставник со страв учев лош беше и кај него си имав убава отценка.Ценам кај наставник/професор знаењето ова што ми е сега во средно ни пишуваме план тоа што е напишано на табла го препишуваме ќе прераскажи во кратки црти и толку,тоа така не иди мислам јас за тест ни дава прашањатаа да ги учиме после некој ќе знаел историја.Имав прилика да го учам цел учебник заради екстерново и имав солидна оценка !
    П.С Историјата е наука за мртвите што ги мачи живите :P
     
  4. Taylor97

    Taylor97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    643
    Лелее во основно наставничката ни беше многу добра, тестови никогаш не правевме, испрашување со отворена книга.. абе шо да ви кажувам. Супер беше :D
    Ама затоа сега во средно ми е многу тешко бидејќи немам добра основа, но се снаоѓам некако :)
     
  5. richgirl998

    richgirl998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    286
    Многу лесно ми оди предметот и цел живот сум имала петки по Историја. Воглавно не го сакам предметот, бидејќи лично и персонално не ме интересираат вакви предмети :D
     
  6. trendafil1

    trendafil1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    20
    да не знае некој каков е матријалот по историја во втора година средно, гимназија. ?
     
  7. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    Исто и јас :D Најомилен предмет ми е,со уживање ги учам лекциите,дури и наредните лекции ги учам :D и секогаш кога ќе праша наставникот се знам,интересно ми е многу,ме привлекува не за друго :D годинава само 3 пати ме испраша наставникот бидејќи знае дека си учам редовно :!: 8) секогаш кога ќе правиме во група некои хамери,драми,презентации.. јас сама ги правам,затоа што ми е интересно,потоа им давам делови на останатите од групата да научат и готово,секогаш поминуваме успешно 8) а и лесен ми е за учење,за моја среќа брзо ги памтам годините :D само 2 пати да ја прочитам лекцијата ќе ја знам+ тоа од час што сум слушала :)
     
    На historian му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.976
    Допаѓања:
    8.746
    Пол:
    Женски
    И јас го обожавам :) во основно, исто како дог ловер си поминував ]:) бидејќи наставникот многу убаво ни предаваше од час ја запамтував лекцијата :) тест ќе ми дадеше да правам, но не ми го прегледуваше и не ми ставаше оценка чисто онака за да не седам така на часот па да им кажувам на другите :yawn: И сега во средно е супер, се си мислам дека е до наставникот/професорот -знае како да ти го пренесе знаењето :wasntme: а и поради историјата се зачленив на форумов, барав за Александар Македонски :D
     
    На historian и Dog-lover им се допаѓа ова.
  9. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    WTF???
    Што сум пишала тука? :tmi:
    Не,не го сакам предметов.Точно, сакам да дознаам за историјата на мојата земја,сакам да читам за настани и нешта од минатото,но поимот историја е широк поим,а тоа што го учиме во училиште некако не ме привлекува.Всушност предметов не го сакам зошто треба се на памет да се научи ,а има многу години и ликови,а тоа ме нервира. :D
     
  10. tejdi-lejdi

    tejdi-lejdi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    26
    исто и ја го обожавам :D
     
  11. jEwElRy

    jEwElRy Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2013
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    244
    Го сакам предметов, интересно е! Ама кога ќе дојде ред да се учи- :x Е тогаш е се на куп. Да ми раскажува некој ехехеее,се’ ќе знам . Има многу датуми :lol: и тоа е проблемот. :lol:
     
  12. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Ке може некој да ми каже за настанокот на човекот т.е. професорката ни кажа два птимери...религиозно-Бог го создал човекот...ама не запишав за вториот пример...ако некој знае нека пише ве молам! :D
     
  13. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Другото веројатно е научно- човекот настанал од мајмун, поточно со еволуција на еден вид човеколики мајмуни. Тој процес бил секако многу долг.
     
    На EMILI1999 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ич не ја сакав историјата. Заедно со физиката ми беше најнеомилен предмет. Коса ми се креваше кога требаше да учам.
     
  15. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Леле јас обожувам :rofl: Историјата :rofl: , а и наставникот ни е предобар пренајубо ни предава .Заедно со математика ми се најубај предмети . :)
     
  16. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.709
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум сакала Историја. Маки мачев со неа :(
     
  17. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Предметов ми е омилен и е многу интересен. :inlove: Ама за учење, не баш...
     
  18. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Во основно многу се интересирав за историја, после тоа баталив :lol: :lol:
     
  19. Seashell31

    Seashell31 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    736
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Вака сега во школо учиме за случувањата во светот помеѓу двете светски војни.И сега имам тука една ваква реченица: се водела активна политика за денационализација и асимилација на македонскиот народ.Имам домашна да ги објаснам зборовите денационализација и асимилација,во книгата не се објаснети така да ми треба ваша помош :?: .Ве молам итно ми е за утре :)
     
  20. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Асимилација - искоренување на карактеристиките на еден народ, и наметнување на карактеристики на друг. Пример: Биле отварани училишта на грчки јазик, македонскиот јазик бил забранет да го употребуваат македонците кои живееле во Грција. Се ова е со цел да им го наметнат грчкиот јазик.
    Денационализација - одземање на имот

    Наставничката мене вака ми ги објасни, се надевам ќе разбереш. :)
     
    На Seashell31 му/ѝ се допаѓа ова.