1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Историја

Дискусија во 'Образование' започната од SlAtKi4ka.SlAtKi4ka, 17 октомври 2012.

  1. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    По досаден предмет од Историја не постои. Незнам зошто и уопште го учиме.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Писана

    Писана Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Сега прв пат се пријавувам во овој форум, само за да ти одговорам, затпоа вака доцна. Имам неколку македонски книги од македонски автори, но ги немам сите прочитано така што не знам колку ќе ти се допаднат. Ги купив скоро имаше попуст во една книжара Матица ако ме с елажам, 5 книги за 200 денари. Книгите се: Зоја од Паскал Гилевски, има слична содржина со Калеш Анѓа но книгата не е предвидлива и многу работи низ неа се случуваат и менуваат. Илинденски Лидери исто и Хероите и потомците од Стефан Влахов Мицов, Владо Малевски -Разбој, од Божин Павловски, Подвижни Гробови, исто и Winter in Summer, The Milk of Human Kindness и Америка Америма од него. Овие на англиски ги купив но ги има и на македонски, од мак автор се. Не ги знам точно темите на овие сметам дека се за мак историја, продавачките таму беа многу услужливи и овие ми ѓи предложија. Се надевам нешто ќе ти се допаде.

    Малку доцна но сега мислам за тоа учевме историја, еве некои катедралната црква Св. Софија во Охрид, била претворена во џамија во XV исто и Климентовата црква Св Пантелемој.
     
    Последна измена од модератор: 15 април 2021
    На Damata so marama му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Iv531

    Iv531 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Многу сакам историја, тоа и македонски ми се омилени предмети :). Ама наставничката моја, катастрофа :(. На часот нит објаснува нешто, само отвара учебникот и ни ги диктира лекциите или пак имаме испрашување.

    Малку да ја разбудам темава :D
     
  4. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    И јас сакам историја, матура положив со максимален број на поени. Ама ме интересира светската историја. Балканскава не е објективна и поткрепена, забележав дека секој си вади од памет како му одговара.
     
    На Iv531 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Iv531

    Iv531 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Исто и јас. За викторијанското доба и за древниот Египет најмногу сакам да учам :)
     
    На elimkd и Аргентина * им се допаѓа ова.