1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 4 ноември 2010.

  1. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Милички никогаш во живот немам држени диета ,а од лекар не ми дадоа никакво ливче со препорака што да јадам ..
    Дајте предлог некој што да си направам :)
    Од сабајле сум на супа , јогурт и едно резанче јаболка , се омалаксав од што ми се јаде , а болките уште се присутни но малку ..
     
  2. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Варено компирче можеш, салати секакви без многу зачини и оцет, да не го дразниш, варено јајце, ориз, павлака или некој намаз. Во принцип внимавај на зачини. И да не е пржена храна.
    Јади често, но помалку.
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мила :* :hug:
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AudreyH

    AudreyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    212
    Ве молам за мислење! Бремена сум 21 недела, месо не можам да смислам. Паника ме фаќа за вториов скрининг, од пред недела дена почнав многу да го осеќам бебето. :inlove: Страв ми е да не му е нешто зашто не внесувам протеини, ама многу ми се повраќа од тоа. Мислење? :(
     
  5. S*K*O*R*P*I*A

    S*K*O*R*P*I*A Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    1.417
    Пол:
    Женски

    Nemoj da se grizis i jas voopsto ne jadam meso cela bremenost ja isterav skoro so komprir kiselo mleko ovosje i zelencuk pa bebuskata moja napreduvase kako sto treba. Jas i macnini do kraj imav eve sum 39 nedela creva isturam od povrakanje mislam deka zeludnikot ke go povratam. Nemoj da se opteretuvas so toa misli deka bebuska e dobra i veruvaj vo sebe gali mese i se ke e kako sto treba
     
    На danichap и AudreyH им се допаѓа ова.
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Не јадев и јас на почеток месо, ближнував колку да се каже.
    Сега онака, малку од малку.

    Протеини нема само во месото, јајца, јогурт, грашак, риба,јаткасти плодови се тоа содржи протеини.
     
    На Veki4kaa, Coco31 и AudreyH им се допаѓа ова.
  7. AudreyH

    AudreyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    212
    @S*K*O*R*P*I*A и @duffi благодарам за советите. Позитивна и активна трудница сум, но ме нервираат кога некои ме напнуваат за месо. Со лесно на двете до крај :inlove:
     
    На didisi, duffi и S*K*O*R*P*I*A им се допаѓа ова.
  8. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Вчера ме болеше желудникот...ама баш ме болеше...имав гасови исто така. Изедов малку повеќе на ручек незнам дали е тоа причината или се нормални вакви болки во бременоста...
    Ме интересира како се храните?Дали пазите повеќе во смисла на тоа се храните многу поздраво од порано, дали количински сега повеќе јадете или сосема нормално?
     
    Последна измена: 11 јануари 2018
  9. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    21.853
    Пол:
    Женски
    Јас скоро исто јадам. Можеби малку повеќе од претходно, ама ако го земеме фактот што претходно премалку јадев, сега би дошло таман. :D
    Не пазам многу, јадам што ми се јаде, иако немам апетит за нездрави работи. Гледам да внесам доволно овошје и зеленчук дневно, многу вода и суво овошје и јаткасти плодови. Јајца варени е добро.

    Со желудникот и јас имав проблеми пред некој ден. Нормално е во бременост, ама можно беше кај мене да има врска и храната, бидејќи ме фатија болки и киселини баш за празнициве, а знам и од што. :D
    Еден ден јадев полесна храна, супа, варен зеленчук, кисело млеко и се стабилизира. Леб в уста не ми се ставаше, ама сега подобра сум. Макар што киселини од време на време имам пак.
     
  10. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Јас јадам исто, не се прејадувам дека еднаш исто како тебе се прејадов и ќе пукнев :) од тогаш си кажав дека веќе нема прејадување. Повеќе сум на протеинска исхрана, овошје и зеленчук.
     
  11. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Јас јадам повеќе од порано т.е. изгледа сега нормално јадам зошто претходно можев и без јадење да го поминам денот.. некако поздраво сега ми поминуваат деновиве.од овошје јадам киви, мандарини,јаболка и банани и нон стоп грицкам лешници,ореви и бадеми.
    Јадам 3 пати на ден она баш доручек,ручек и вечера. За ручек гледам да биде разновидно и супичка или манџичка да има..
    Во последно време мн благо ми се јаде ама се воздржувам.. изгледа од празнициве касни ова касни она и сега му фали на бебче благичко ххее
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Нормални се болки во желудникот.
    Може да доаѓаат од претискање и некоја неудобна за тебе положба на бебето, а и од храна, нормално.

    Не сум забележала мене од која храна ме боли секогаш е различно. И од лимон некогаш ме боли, а од тестенини знае ништо да не ми е.
    Секогаш во мене си носам Рупурут или Гастрогард. Прва опција ми е ладно млеко, ако не бидува шмукам апчиња.
     
  13. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Ми спомна една женичка дека не било убаво да се пие сок од портокал и воопшто да се јаде портокал. Мислења?
     
  14. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @Independiente јас кај мене забележав дека ми се јавуваат киселини од портокал, мандарини и општо, цитрусни овошја. Плус, секогаш кога јадам вакво овошје бебе почнува да ика, ама баш секогаш, така што избегнувам.
    Исто, во Систина на предавање за доење беше кажано да се избегнуваат цитрусни овошја додека се дои, а еве мене и во брменоста ми пречат, портокал особено, така што дефинитивно има нешто што им пречи на бебињата кога ги конзумираме.
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  15. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Jas pak po kilo dnevno jadam sigorno mi sakase dusata stoznam, Izgleda sega ke namalam
     
  16. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Јас си пијам секој ден сок и си јадам мандарини. Сега за сега добро се чувствувам може понатака и моево бебче ќе почне да се буни :)
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.366
    Секој ден ми започнува со цеден сок од портокал. Нема врска.
     
    На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Мене со лимон ама преку цел ден пијам портокал и плус мандарини баш.ми е убаво ме зачуди ова па викам ај да прашам може некоја мамичка слушнала нешто за ова...
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.366
    Мислам дека е индивидуално доколку некое меше си има мака.
    Некои се осетливи на месо, други на риба, трети може на цитруси....
    Знам и јас дека треба внимателно во текот на доење поради мижност за осип во пеленска регија кај бебушот, но не и за некои контраиндикации во текот на бременост.
     
    На Sexybaby86, Coco31 и Independiente им се допаѓа ова.
  20. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Последно нешто што дознав е дека не смеело ленено семе и цитрусни овошја...