1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 4 ноември 2010.

  1. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.962
    Пол:
    Женски
    Нема врска.
     
    На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Имам читано дека ако ти се јаде солена храна, посебно сирење и кашкавал дека има шанси да е машко, а демек ако ти се јаде благо, женско, колку е тоа точно не знам, правила нема.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Лелеле исто ко јас да се читам, бев слаба со стомаче напред, чисто лице, овошје јадев многу.... Ми се запнале машко носиш, машко е.... Излезе женска копија таткова.... Золва ми имаше сосема различно носење на почеток и неа и се запнаа машко е машко... Ко видоа дека јас родив женско :D полот го одредува таткото, тој е носител на Y хромозом :D
     
    На crazylady и Цвет88 им се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.821
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    @Scorpio87 нема врска , ај со првото верував во тие работи ми се јадеше многу благо а беше девојче , сега се "давам" со солена храна - пити , сендвичи :lol: и пак носам девојче :) така да нема врска ова со полот
     
    На crazylady, Queen8 и Scorpio87 им се допаѓа ова.
  5. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Женички, кои житарки не ви се гади во бременост, кои ви се највкусни?:angel:
     
  6. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Исчитав неколку страници поназад и гледам дека јадете мнооогу овошје и зеленчук. Па може ли некој да ми каже количински колку е тоа многу, бидејќи јас јадам можеби една до две овошки повеќе од претходно, понекогаш и исто како пред да забременам, за салати јадам само за ручек, понекогаш и за вечера. Не знам дали е доволно, почнав да се запрашувам бидејќи гледам сите пишувате дека јадете многу. Па не знам колку е тоа многу?
     
    На crazylady и Ygritte им се допаѓа ова.
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Остави што пишуваат другите. Ти ќе си јадиш колку што ти се јаде. Твојата бременост не е иста со ниедна друга. Според ова што го пишуваш, доволно си јадиш овошје и зеленчук.
     
    На Butterfly1107, Ygritte, Martka и 2 други им се допаѓа ова.
  8. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @worrieddd гледам да јадам зеленчук со скоро секој оброк,а овошки 2-3 на ден.Не го цедам овошјето,претпочитам да го изџвакам ради растителните влакна кои во соковник остануваат.
    Не се форсирај со салати многу,побезбедно е да е малку обработен зеленчукот.Брокула,боранија свежа,благ компир,цвекло,карфиол,ставам 7-8 мин во зовриена вода,ги тргам на страна кратко потоа исцедени,па ги јадам како прилог,со прелив од маслиново сол и лимон.
    Количински јади колку сакаш зеленчук.Може само гасови да ти створи:)
    Овошје избегнувај навечер пред спиење,ферментира во желудникот кога телото одмара па може да ти створи киселини и потешкотии во спиењето.
     
    На crazylady, worrieddd и Thallia им се допаѓа ова.
  9. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Здравоо,прашав во една група но не добив одговор па сакам и тука да прашам.Купив чај од брусница но видов дека содржи и хибискус ,дали може да се конзумира хинискус во бременост? Фала вии:inlove::inlove:
     
  10. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Ако е на Vitalia можеш,јас го пиев во бременост
     
  11. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Jas jadam mnogu ovosje samo izbegavam navecer so sekoj dorucok, rucek obaveznoo zelencuk i za veceraa gledam najcesto da napravam salataa da jadam. Eve od sabajle imam izedeno 1 mandarina 2 kivi edno malo jabolka i edna japonska jabolka mnogu mi bara organizmot ovosje osobeno nasabajle
     
  12. Tami12345

    Tami12345 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    45
    Здраво сакам да прашам јас живеам во германиа вчера бев на гинеколог и бремена сум 6 недели, но ми кажал дека не смеам да јадам благо може еднаш неделно салами никако млечни производи исто така не месото да биде убаво испржено да биде се добро миено... што да јадам јас :sweat::devil: дали имате вакво искуство и вие
     
  13. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.692
    Допаѓања:
    4.572
    i jas sum germanija i lekarot mi rece pomalku salama i pasteta i mesoto da e dobro zgotveno kafinja do 3 dnevno tecnosti poveke od 2 litri se drugo umereno kolku mi se jade tolku
     
  14. Tami12345

    Tami12345 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    45
    Да ќе гледам да ја прашам за две недели сум пак на контрола
    Се е во ред ама и млечни производи па што ќе јадам :wasntme:
     
  15. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Женска сигурно грешка си разбрала.Млечните производи се баш препорачливи во бременоста,ради калциумот.Вероватно мислел да пазиш на производи од непастеризирано млеко,опасни се тие,ама во маркет речи си и нема такви.Значи пази на brie сирење,рикота,и синото односно blauschimmel käse.

    Сувомеснато избегнувај исто,или зготви го пред употреба на мин 160 степени,а зеленчук и овошје темелно измиј:)
    Не се грижи толку,и уживај;)
     
    На ..barbie.. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tami12345

    Tami12345 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    45
    Фала ти сепак ќе ја прашам пофторно за две недели позз;)
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Мојот гинеколог велеше: Фетусот ќе си земи се' што му треба за да расте. Тебе ќе ти фали, ако некоја состојка не внесуваш доволно.
     
    На Martka, Anomis11, Sesil и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Tami12345

    Tami12345 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    45
    Да така е нормално, но јас имам висока килажа незнам можеби затоа ми забранила
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. milica30

    milica30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Здраво
    Јас би сакала да ве прашам кој леб го земате јас јадев на Жито Лукс 100%ржен ама почна да ми смета па ако може да споделите кој каков леб користи вие сакам да сменам ама неможам да одлучам каков.
     
    На Slonce91 и BY<3 им се допаѓа ова.
  20. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Тонус лебот
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.