1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 4 ноември 2010.

  1. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    jas dosega izbegavav cips no cesto mi se slucuva da otvoram i da izedam od nego a bukvalno na se drugo vnimavam
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Јас ништо не избегнувам.. што ми душа сака тоа и си јадам... сега тоа нездравото гледам да е минимално ама пак си го јадам.. али за ова колку ме тера на џанк фуд тоа е чудо само некои такви ствари ми се пријадуваат :wasntme:
     
  3. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не сум пиела газирани сокови. Али сега да ми дадеш 2литра Кока кола може да испијам на екс :( Последниве две недели ми е вака... Сепак само по пола чашка со многу лед си дозволувам, не повеќе од тоа.
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Јас иако од секогаш сум си сакала кока кола ама сум пиела по една чашка исто и сега кога ми се пие ќе се напијам мала чашка и на толку останувам. Туку мене поише ме фаќа страв за јадењето со првото се утепував од манџи јадење за ова не можам ни да помирисам. Ми се гади од самата помисла а и киселини ме убиваат после тоа... освен супа ретко ретко нешто течно да внесам.. се надевам кај и да е ќе ми пројдат скроз мачниниве па ќе се вратам у нормала :D
     
    На crazylady и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  5. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Јас цела временост само вода пиам, паштети, салами, конзерви, колбаси никако и цигарите исто ги прекинав
     
    На Снегулк@23, didisi и crazylady им се допаѓа ова.
  6. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Мене ми се чини дека девојчево ми е пола паштета пола калинка.. во живот толку немам јадено Од благо пред бременост јадев само чоколада за кување еднаш на месец, сега не можам без благо ни ден. Јајца беа мој најдобар пријател, сега не можам да ги смислам (јадам од шо морам).
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Jas pocnav cipsot i grickite da gi zamenuvam so soleni bademi pozdravo e,blago si jadam si kupiv od proteinskiot puding za na rabotta a doma se pocastuvam so cokolado i pred bremenost jadev mnogu blago i sega
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Али сепак без чипс не може.Никогаш не сум сакала толку чипс како сега 8-|
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Дали знаете колку свеж ѓумбир може да се јаде? How much is too much? :D
    Настината сум и сакам да го цедам во сок со јаболко, лимон и портокал.
    Имам пиено претходно така ама по една чаша. Сега сакам да појачам доза ама не знам дали може...
     
  10. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Мислам дека еден шлепер е too much:D
    Не претерувај дека е јак,и да не ти штети на желудник,иначе е баш препорачлив за настинки(fingers)
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Исцедив околу 10см ѓумбир и јаболка во соковник и ги помешав со цеден лимон и портокал. Пиев два дена, ништо не ми е :D Така да до 10см е ок, за повеќе не знам :D
     
    На Thallia и dunika им се допаѓа ова.
  12. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Наајголеем страв ми беше од секогаш како ќе чувам бебе како ќе одржувам линија бидејќи сум опседната со тоа :( вакаа сум слабаа баш тамааан :D и сега пред некој ден дознавме дека еве време е за тоа паа ајдее Ве молам за совети за исхрана јас во принцип сум јадела да не кажам само кисело млеко, варени јајца, и пржено така пинџурчиња... а исто имам проблем и со столица не одам редовно во тоалет паа ве молаам за совети стварно не сум во тек со каков режим треба да продолжам а ем да одговара и на мама и на малото ?

    Фалааа однапреед :l::l::l:
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Јас јадев тоа што си го јадев и претходно. Избегнував зрнеста храна. Ми создаваше гасови. А и докторот ми рече да ја намалам. Во првата бременост чипс јадев како луда. А во втората благо. За трудници има чепчиња за прочистување. Ама консултирај се со лекар за тоа. Гледај да јадеш полесна храна.
     
    На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Пробај со помали оброци во текот на денот, внесувај овошје и зеленчук секојдневно, јаткасти и суви овошја (посебно суви сливи, можеш и како компот да ги вариш за поредовна столица), течности секако, супи исто така...
     
    На didisi и Anaouou им се допаѓа ова.
  15. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Дали се дозволени шумски плодови во бременост? Јагоди, аронија,малина,капина.... свежи или во смути?
    Читав темни чаеви во бременост не освен брусница. Дури и нане не, а јас додуша пиев додека имав мачнини неколку пати. Јас само нане, шумски, брусница и портокал чај пијам. Кој смее од овие?

    За сувпто овошје исто на форум читам докторите препорачуваат додека нутриционистите забрануваат. Ваше искуство и препорака?
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Јас цела бременост чај од нане пијам :lol: Најубав ми е...Можеш да ги пиеш и сите други што ги наброја...
    Не сум имала никакви проблеми а еве ме почеток на 9ти месец.

    За овошјето што го наброја до сега немам слушнато дека биле забранети во бременост, освен за ананас бидејќи ја омекнувал матката....

    Но членка имаше пишано дека и ананас јадела по едно две парчиња па ништо не било...За да се деси нешто треба 4/5 кила да изедиш.

    Умерено ако јадиш нема проблем :)
     
    На Jana06, Thallia, dunika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Шумските плодови дури мислам дека се препорачливи. Јас сега почнав да јадам по 10 зрна аронија дневно. Шолја било каков чај исто е дозволено. Од суво овошје се препорачува грозје особено белото за железото. Во принцип се е дозволено во нормална количина. Не може ако пред бременост си пиела 1 шолја чај, сега да пиеш пример литар. Само нека си биде се умерено.
     
    На Ivyano и BY<3 им се допаѓа ова.
  18. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Зошто да не се препорачливи, од каде тоа? Од чаеви се избегнуваат јаките руски, турски, зелен другите можеш по една чаша. А шумското е преполно со антиоксиданси, јас пијам обавезно смуди со јагоди, малини, аронија, капина, рибизла и боровница
     
    На dunika, BY<3, Thallia и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    @Butterfly1107 @Jana06 @BY<3 na google koga prebaruvam mi izleguvaat mislenja od razlichni forumi. Ja najchesto tuka "dremam" ama za nekoi temi chitam i na drugi forumi. Ima razlichni stavovi.
     
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    И јас слушам од жени за многу работи дека не треба да се јадат/пијат. Ама ниеден доктор не ми забранил никаков чај или некое конкретно овошје во смисла дека штети. Затоа мислам дека се е во убедувањето.
    Знам за урми и ананас наводно го омекнувале грлото на матката и правеле контракции, а тука жени со поминат термин се давеле во ананас и ништо.
     
    На Ivyano и BY<3 им се допаѓа ова.