1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 4 ноември 2010.

  1. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Ананасот содржи ензим кој може да го омекне грлото на матката, но само ако се конзумира во големи количини. Тоа важи само за свежиот ананас, конзервираниот при обработка го губи тој ензим и може да се јаде без проблем. Сепак парче или две не може да предизвика штета, нели? Немаш простор за загриженост ;)
     
    На didisi, Chikitaa и Alishan30 им се допаѓа ова.
  2. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Леле колку ананас изедов на почетокот офф, само тоа ми годеше. Отпосле дознав, и урми јадев
     
    На Chikitaa, Butterfly1107 и Thallia им се допаѓа ова.
  3. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    И за урмите исто имам читано дека го омекнуваат грлото на матката, ама затоа во 9ти ќе јадеме и урми и ананас колку сакаме :D
     
    На didisi и Alishan30 им се допаѓа ова.
  4. Macmac89

    Macmac89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    164
    Девојки, знае ли некој дали смее мед со матичен млеч во бременост?
     
  5. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Матичен млеч не се препорачува во прво тромесечие, јас имав таблети но матичниот ми рече да не ги земам на почеток на бременост. За понатаму во бременост прашај го гинекологот, а мед може, јас цела бременост наутро пијам чаша вода со мед и лимон.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Утрово случајно прочитав таква статија и се исплашив. Од како сум бремена еве во овие 12 недели имам јадено на неколку пати пршута. Воопшто не ни помислив дека е опасно. Сега кога размислив подобро тоа е сепак необработено месо. Дали сте јаделе и дали сте имале проблем? Исто и матичен млеч одвреме навреме каснувам уште од почеток, а читам погоре не требало. Да кажам на докторот? Како да се осигурам дека не наштетив на бебето? :worried:
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Ништо не ти е :) Си јадев и јас чат-пат. Ние ретко купуваме сувомеснато дома, ама за промена некогаш годи. Не се потресувај толку. Ризикот не е дека ќе му наштетиш на бебето, туку дека ти ќе фатиш некоја бактерија, салмонела и сл.
     
    На Pacient srna, dromka и Happyinlove им се допаѓа ова.
  8. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.106
    Допаѓања:
    21.680
    Пол:
    Женски
    Сее јадев што ми се јадеше, буквално се. И ананас јадев и пак 40+ се породив. Никој нит ми кажа од докторите што смеам што не.
     
    На Ygritte и Happyinlove им се допаѓа ова.
  9. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Јас све јадев, и пршута и туна дури, баш најнормално како и пред бременост. Мене доктор ми викал кока кола отров пиете трудници не па за некоја храна. Се што е умерено не прави проблем. Без гајле.
     
    На Happyinlove и kukla21 им се допаѓа ова.
  10. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Знам и листерија и токсоплазма, само читав дека тие се баш опасни за бебето. Затоа се загрижив :|. И јас скоро никогаш не јадам сувомеснато, ама ете така се погоди па и вкусно ми беше и си јадев неколку пати. Фала ти, ми олесна малку сега :)

    И мене не ми кажале, знам дека само читам нешто ама еве за ова некако ич не ми падна на памет. Фала ти :)

    Добро е, не сум била сама :). Јас во минатата бременост во паштета се давев, а инаку не јадам:D
     
    На eli.karameli и kukla21 им се допаѓа ова.
  11. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски

    И јас јадам буквално се, само пазам на количина, се да е умерено да не се претерува, така ми кажа и докторот
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    3.102
    Пол:
    Женски
    Девојки дали може да се јадат житарици и чиа семе? Никаде не прочитав за тоа дали е ок да се јаде во бременост,обично сакам тоа да доручкувам на сабајле но откако сум бремена не знам дали може или не па не јадам а сакам :)
     
  13. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.351
    Допаѓања:
    8.285
    Пол:
    Женски
    Јас многу ги јадев во второ тромесечие на сабајле, овесни снегулки со банана и чиа семе, уффф.
    Сега во трето некако повеќе леб јадам со паштета, кашкавал на сабајле.
    Здраво е тоа, јади си слободно има и предности секако.
     
    На lovely91 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Јас сега почнав да ги јадам ама за вечера. Мислам дека не би требало да не смееме да ги јадеме.
     
    На lovely91 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.351
    Допаѓања:
    8.285
    Пол:
    Женски
    Ау мила, мислам дека свеки ме следи на форумов или ми ги чита мислите. Месила сабајлечки пита со сирење само за мене, така и ми рече, мљац. Супер беше. Бар јас не се мачам да месам со стомаков. :wasntme:
     
    На Madam S, Fatalnata и Tsukinory им се допаѓа ова.
  16. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Не мила, јас и се јавив и и кажав, да засука ракави на невестата и се јаде месено (се зафркавам :P :rofl:).
    :bow: Браво за свекрвата. И мојата ме моли да каснам, ама кога не можам не можам. :^)
    Наздравје да ти е. :lol: И бебенцето си каснало хехе.
    Јас некако пак почнав да не сум по јадењето, изгледа малово ми ги стегна желудникот така да мн мали количини може да ми прими, ако каснам па дури и малку повеќе готово ми се наткревс,ми се повраќа, киселините се јавуваат и нервоза ми прават.:whew:
    А од овошје мака немам, ама пак цел ден само на овошје не може.
    Сега некако и со столицата имам мака, така да не знам како до крај вака. Се осеќам надуено. Како слонче мало, а воопшто не изгледам така ( ама се пофалив:rofl: ) .

    Дали некоја знае чепчиња за запек да ми предложи? Да пробам така,а ? :(
     
    На BabyD0ll му/ѝ се допаѓа ова.
  17. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.351
    Допаѓања:
    8.285
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила :l:
    И мене ме стега, посебно навечер не јадам леб никако, а и морам да се запазам 8-| Вечерва ќе јадам овесни снегулки со банана и суво грозје и доста е.
    Магнезиум не ти помага?
    Мене мајка ми, ми викаше една чаша топло млеко да пијам ако имам таква работа или сливи да јадам. Јас до сега добра сум немам запек, за млекото не знам пробај чаша две топло.
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Со оглед дека пијам многу вода дури и по 3 л на ден,јадам овошје 3 пати на ден, зеленчук во секој ручек не би требало да имам запек, ама ајде де, ете ме фаќа запек сепак. Изгледа перисталтиката на црвата од притисок на бебето е забавена. Магнезиум досега не бев воопшто напорна немав потреба. Ама оваа недела некако осеќам мала болка во кичмата и почнав по 200мг на ден, и затоа нема ефект може магнезиумот дека сега го почнав.
     
    На Madam S му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    752
    Пол:
    Женски
    Какви чаеви е дозволено да се пијат во бременост? Од билкови чаеви, од кои билки може, претпоставувам овошните се дозволени?
     
  20. Likeopus

    Likeopus Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2020
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Јас јадам многу. Ајварче, сирење ммм. Најубаво. Месо не можам да поднесам. Од мирисот ми се лоши.
     
    На BabyD0ll му/ѝ се допаѓа ова.