1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 4 ноември 2010.

  1. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Кога сме кај апетитот, пред малку јадев : риба,ајвар,питулици со сирење, сувомеснато, кашкавал, торта, кикиритки, пиев сок газиран, сок од портокал и нескафе со многу млеко да удрам контра на рибите.Мајка ми ме опомена да престанам да јадам ама неможам да се контролирам.Имам многу качено на килажа ако е сега вака што понатаму :doh: :doh: До пороѓај ќе бидам двособна :!: Ама неможам,неможам да престанам да јадам.Глупости што никогаш не сум ги сакала многу многу. И чудни комбинации од храна, како на пример горнонаведената.
    Незнам дали од ова ама повратив се на се четири пати вечерва.И "утринските" мачнини ми се преместени навечер.Редовно почна да ми се гади по последно време.
    Дајте некој совет да се средам малце, како да ги намалам ги има без разлика на тоа што јадам.А со апетитот ќе ја наредам, морам да престанам да јадам глупости. Морам :|
     
  2. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Труднички муабети

    Овошје мораш да јадеш секој ден! А и зеленчук исто така. Во нив ги има сите витамини макар и со сила мораш да јадеш. Посебно во периоди кога немаш апетит со нив ќе надокнадиш голем дел од витамините кои се потребни за правилен развој на плодот.
     
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Мешиња помагајте, ми се јадат мантии :rofl: Зелка кисела, стаса, јадев ете и шишенце расолница имам во фрижидер, ама мантии. На свекрва ми и рекле дека имало некоја Фурна кај шо спремале мантии и сараевска пита кај комплекс Треска во Топанско, арно ама требало да се нарача за да направат. Некоја од вас ако има инфо за некоја фурна што прави мантии по нарачка нека каже :rofl: Што би рекол мм, за живот се работи :lol:
     
  4. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Најде свекрва ми во маркет Принц во Топанско има готови :rofl: Извинете ако настрвив некого :?:
     
  5. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mesinja posto krvta mi e oslabena,mi kazaa da konzumiram Aronija.Jas se mislam,ne znam dali e dozvoleno vo bremenosta?! Sovet?
     
  6. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    И јас јадев Аронија препорачливо е по 3-6 зрнца на ден. Инаку за железото пијам и Маџун (го има промотивно во Зегин две шишенца за 200 мкд) тоа е гроздов шеќер, по една супена лажица на ден во чај или сок без шеќер (не смее да се претера со ова да не ти рипне шеќерот). Јадев многу зелена салата и месо и успеав да го изрегулирам железото во рок од 30 дена.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    A kako ja jadese,sveza ili ja varese kako caj?! Mojata sto mi ja donesoa e sveza,ama zamrzneta.Probav edno zrno,ne mi se bendisa vkusot :puke:
     
  8. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Леле свежа ја јадев и ја одмрзнував (мене ми ја дадоа замрзната), вкусот е бљак :puke: ама за 4 зрнца дневно се издржува. Мене не ми препорачаа да ја варам затоа што така се губеле дел од витамините.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    јас јадам се што сум јадела и претходно,со тоа што ич не сум по благото јадам многу ретко, и месо исто како претходно така и сега не конзумирам нешто многу, зелена салата мислам имам изедено со вагони :lol: и секојдневно гледам да имам на мени супа или чорба , и редовно овошје, кафе само едно на ден ,чаеви и многу пијам вода, но сепак докторот ме критикваше за килажата :P до сега имам качено 5 кила ,крвта ми е добра ,ама ми рече да внимавам да не добијам гестациски дијабетис :( благо не јадам ама си имам проблем со лебот, не можам без леб ми се врти ако не јадам а знам дека и од него се дебелам офффф :worried: како да го откачам? почнав како двопек да го јадам може е така подобро???
     
  10. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    а да пробаш да јадиш од тој интегрален од жито лукс шо е? јас едно време јадев само таков, ама со тек на време мене пак ми се лоши од леб ич неможам да го јадам, никаков неможам, ако јадам само корка јадам :( последниве недела две ич ништо неможам да јадам, се со сила пикам во уста, само зденки и еуро крем јадам, а и пецива можам да јадам ,да не заборавам :lol: ,
    ама се паметов најпоке на благо ме тера :D
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    јас не пребирам само леб да е :D јадам и интегрален и црн само оддалечена сум од маркетиве а во нашава продавничка носат само бел :P па немам избор , затоа почнав како двопек да го печам , а докторот вели лебот право во канта :?: не ти треба :(
     
  12. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    ај тука ке прашам :) Кој пиеше чај од брусница и за што го пиеше мислам дека повеќе го пиевте ама не ми текнува за што го пиевте т.е за што е тој добар? :)
     
  13. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас го пиев еден месец заради тоа што имав бактерија во мокрачата, и навистина ми помогна, ја исчистив :)
     
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I jas ja piev zaradi bakterija,a i se uste si pijam cajce preventivno.
     
  15. Melaniiii

    Melaniiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    20
    Mene mi se otvori apetit kon nesto mnoguuuu kiselo. Primer grejfrut, kompot od visni, portokali, limoni ne mozam da se kontroliram. I toa koga go jadam cuvstvuvam deka ne mi e mnogu kiselo. I pijam mnogu voda posle sekoe jadenje. Vase iskustvo mamicki dali e stetno ili ne da se jadi kiselko. :*
     
  16. lepadama

    lepadama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    157
    Мене па многу ми се јаде благо,а пред да останам бремена не сакав ни да се погледнам кон нешто благо.
    Обожавам торти,пудинзи,кексови,што било само благо да е.
     
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    jas se sakam da jadam nemam omileno :D
     
  18. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Јас на почетокот ми рече гинекологот да пијам витамин Б 6 и Б комлекс и многу ,многу јадев имав проблем и со стомакот ,ги прекинав тие апчиња и се вратив на нормала,јадам нормално,а претходно мислам дека мува да летнеше ке ја лапнев толку сто ми се зголеми апетитот...
     
  19. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    како што одам кон крајот на бременоста се повеке и повеке јадам, незнам дали нависитна имам голем апетит ,или си се опуштив сега дека сум при крај :D
    а и само благо ми се јади, штом си речам гладна сум, одма во главата слика од нешто благо ми иде :lol:
     
  20. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Многу, ама мнооогу јадам кисела зелка, кисели краставички, туршија мх мх мх, дури ви пишувам сега ми се пријаде.
    Ми рекоа дека не чини затоа што од тоа се заматувала плодовата вода :rofl: а ја пуста не можам без киселко ;(