1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 4 ноември 2010.

  1. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    9та недела сум ама немам воопшто апетит, незнам дали е нормално или не. Знам дека е индивидуално кај секоја трудница но обично кога почнавте на качувате килограми?
     
  2. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас пак појма немав за тоа дека се заматувала плодовата вода?? едно време и јас јадев многу руска салата :)
     
  3. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    и јас сум многу по киселкото :) не знаев дека ја заматува плодовата вода :P сигурно не е нешто страшно скоро и да не можам без кисела зелка краставичкии се што е туршија :)
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nekogas me faka kriza za blasko,nekogas pak poveke mi se jade kiselko...promenliva mi e zelbata za hrana.
     
  5. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390

    Кога ми кажаа се зезав дека и онака у мутна земја ќе се роди, нема да му прави разлика, ама никој не ми се насмеа :$ :D Сега се ќе измислат, де ова штетело де она не чинело, па како бе толку народ се испороди на светов пред ехо и пред милјарда испитувања? Јас не се секирам многу и што ми се јаде си јадам, рани душа да те слуша :devil: не верувам дека ако организмот ми сака киселко, ќе му наштетам на бебуш :^)
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Незнам ова за заматенава вода, јас се удавив во туршија и зелка, а водата ми е стакло чиста, за пиење е дури :lol: . Љуто обожавам, соленко исто а и благо си сакам.Абе све си сакам...само си кркам нешто, добро е што не ми се фаќа,све во бебето ми иде, нема да може да излезе од што е дебелко.

    Афродита,немај гајле, 9-та недела е многу рано за да јадеш вака како нас, и јас тогаш ништо во уста не ставав, некаде после 20 недела дури почнав со обилна исхрана.Јас во првите 4 месеци ослабев 10 кила.
     
    На Afrodita25 и belcvet им се допаѓа ова.
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    јас јадам буквално се и што сум си јадела и пред да останам бремена. само практикувам навечер и насабајле чаша млеко со краш ;) газирани сокови и алкохол не пијам. Посебна желба за некоја храна немам и фала богу супер напредувам ;)
     
  8. belcvet

    belcvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    26
    девојки јас сум 6-та недела ама воопшто немам ниту гадење, а не па повраќање. Јадам исто како порано, ништо посебно, само внимавам сега јадам интегрален леб, наместо бел,благото го избегавам, ама и онака не го сакам многу. Се чудам на сите им се лоши , мене не????????? дали е ок? :?:
     
    На Melaniiii му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Melaniiii

    Melaniiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    20
    I mene mi e isto belcvet. Jas nemav i voopsto nemam ni gadenje ni povrakanjea sum 10 ta nedela . Duri i cudam. Mene mi se jadi kiselko. Mislam deka se e vo red nema nikakov problem. pozz :*
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Нормално е. Јас немав мачнини и гадење на почетокот, си јадев сè (освен сладолед и риба - не можев да ги поднесам). Единствен симптом кај мене беше поспаноста. Многу ми се спиеше и можев да заспијам било каде. Друг никаков симптом на бременост немав. Ама тоа ми се врати во трето тромесечје - тогаш повраќав и ми беше тешко. Ама помина :)
     
  11. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и кај мене беше исто, јас немав никаков симптом дека сум бремена, дури и кога им кажав на сите , се чудеа :) е да и мене сега ми е мн тешко, на крајот , само ми се спие, и ми се лоши од секаква храна, имам наназад пишано, само благо можам да јадам и една иста храна...стомакот ми вие, а јас штом ја видам храната одма трчам во вц :(
     
  12. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    лелеее значи не сум единствена со храната, и јас на почетокот бев 5ка ништо од лошите симптоми не добив, ама сегаааа на крајот, немам апетит јадам со сила колку да не е без ич и тоа еднаш во денот веке оваа недела, и тоа што го јадам мора да е со млеко или јогурт поинаку не можам. А соковите на вива, и чоколади и чоколадно млеко колку има пред мене толку можам да изедам и испијам, за друго ништо неможам од се ми се гадиии и се плашам дека јас што не јадам дали бебето осеќа глад?
    p.s и банани можам да јадам :D
     
  13. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    ^
    Сигурно дека осеќа :nod: Мене гинекологот ме искара зошто сум дошла гладна на преглед а прегледот ми беше закажан за во 11ам а јас само едно јаболче имав изедено,зошто немав време и кога ме виде на ехо ми вика види му го зелудникот празен му е одма да одиш нешто да јадеш вака до касно да не се изгладнуваш ! Искрено се осетив имбецилно :@ Не смееме да бидеме себични и да мислиме само на себе барем сега не кога сме во блажена состојба :!:
     
  14. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Ок е, и јас истото се прашував. Немав никакви симптоми освен изостанокот на менструацијата. Еве 10-та недела почнувам и немам ни гадење ни мачнини ништо. Да е вака до крајот супер ќе биди, ама ќе видиме :)
     
  15. belcvet

    belcvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    26
    леле и мене како ми се спие, ептен. Ем спијам по 10 саати минимум и пак на работа се прозевам, се чуствувам уморна, ххаха :lol:
     
  16. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    ЛЕЛЕ мешенца изгледа само мене докторот ме искара за килажата :P :P :P како ве читам по се изгледа само јас немам никаков проблем со апетитов :lol: дури се засрамив кога ми рече дека од салцето не може да го види убаво бебето :tmi: исто ми се гадеше само во првите 3 месеци значи и во претходната бременост и сега ама килажа си качувам, а од 4ти месец ми престануваат мачнините , ама сега многу внимавам што јадам ,знам дека нема потреба да се поправам повеке од 10 кила неколку пати ми нагласи матичниот :fubar:
     
    На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ManeKoce

    ManeKoce Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    Здраво на сите,

    Јас сум во 8ма недела и ме загрижува тоа што воопшто не можам да јадам овошје (освен банана), од се друго страшно ми се лоши и повраќам... Зеленчук пробувам повеќе да јадам, ама нема некој избор сега како летно време... Се плашам да не му наштетам на плодот, да не не може да се развие убаво затоа што не можам да јадам овошје и зеленчук... До душа скоро од се ми се лоши, јадам само за да не сум гладна... Дали постои начин да ги внесам потребните витамини и минерали на друг начин.. Инаку пијам фолна веке 4-5 месеци, сега и магнезиум шумливи и дабростон бидејќи имав еден спонтан...

    Ви благодарам
     
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Ne grizi se,i kaj mene bese isto na pocetokot,nemav kojznae kakov apetit,si jadev najnormalno.Podocna mi pocnaa macninite,povrakav,bukvalno od se mi se losese.Megutoa bebeto si gi naoga potrebnite vitamini od nasite rezervi i si se razuiva.
     
  19. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Пробај со сокови 100% овошје без додатен шеќер. И без грижа, ќе ти помине лошењето ќе си јадеш се. :)
     
  20. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    И мене ме искараа иако мислев дека не сум многу качена на килажа со оглед на тоа што не сум се качила на вага едно добри 2 месеци, се скаравме нешто па не правиме муабет, ама докторот ми рече дека на ова салце што го имам и претходно што сум го имала реални шанси има да родам мало дете, ама јас си се утешив и му реков дека тоа е и генетски со оглед на тоа што мајками мене и братми не родила од 2,5 до 2,7 кила ,а и од страна на мм мали дечиња се раѓале , така да ништо страшно, ќе си напредува со доење. Најбитно е да не се јаде глупости, мрсни работи,теста и џанк фуд , газирани сокови и многу шеќер, а килажата како килажа неможеш да ја регулираш во тек на бременост, па ни за време на доење, другарка моја од кога се породи тргна на намалување на килажата и кога за неполни 30 дена си остана без млеко и немаше со што да го дои бебчето. Така да уживајте во храната кој може , кој повраќа и има гадење нека пробува вкусови по малку додека не ја погоди правата комбинација ... поздравче и фрлајте се на јадење :lol: :rofl: :rofl:
     
    На Mama25 и pepita82 им се допаѓа ова.