1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 4 ноември 2010.

  1. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238

    И јас се прашував истото освен огромна главоболка наутро немав мачнини па ни повраќање а немам ни посебен апетит да речиш дека ептен ми се јаде, сега сум скоро 19та недела, а јас па ептен сум по благото за разлика од тебе цел ден само благо можам да си јадам :D :D
     
  2. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Не се секирајте,баш напротив среќни бидете што немате од тие лошите симптоми,јас цела бременост ја поминав без гадење и повраќање, на почетокот само многу глава ме болеше. Еве сега во 9-ти месец почнува опасно да ми се гади,ама тоа е од што бебето е веќе големо,и со нозете ми е влезено во желудник. :lol:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    SILK ајде уште малку па ќе се гушкате со бебушот ќе заборавиш на сите мачнини дури и ќе ти фали во мешето :)
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и јас едно време ич неможев да јадам, мислам за во 9 месец кога влегов, ама луге последниве неколку дена, само ми се јади, и се нешто пикам во уста :D
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bluberry2

    bluberry2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Сега за сега имам мачнини и не јадам многу.инаку се трудам да пијам природни сокови од овие ЛИФЕ,јадам овошје,нешто киселко,млеко или јогурт и плус она стандардно јадење како и вообичаено.
     
  6. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Мене како ме фати со јадење и нејадење, се надевам дека вака ќе ме држи до пороѓај :D Ми се гади од пржени работи, од мрсни работи, од чадено месо, од гицки, од благо, а многу ми се јаде свежи салати, цедени сокови, млечни производи и сл. Се надевам вака да завршам исто, иако читајќи ги коментарите на повеќето девојќи, тешко дека ќе биде така после 3ти месец :D
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Јадам многу овошје, и попладне не ми се јаде ама ич. Затоа од сабајле еве денес на пример ми се пријаде комбиниран со сланина и кашкавал од Седмица :$ и си јадев :$ Попладне се погоди да имам плескавички ама ке каснам изгледа само една :rofl: Буцето мое многу се радува на соленко и кога јадам ми го помесува стомакот :inlove:
     
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Значи ние трудните имаме привилегии да дознаеме што е добро за јадење,пиење,што добро мириса а што не...Само колку ќе ги применуваме во иднина...Никој не знае...
    И јас неможам да јадам пржена храна,во цела бременост од сендвичи имам изедено само комбиниран и тоа без кечап и мајонез.На работа јадам само овошје зошто освен сендвичи нема ништо друго на менито...
    А веќе 2-3 дена ме фаќаат киселини ни благце меможам да јадам ;(
     
  9. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    денес препорака од докторот ми беше благо и тестенини скрос да избришам од мени ,додуша благо многу ретко јадам зошто имам киселини ама за тестенини не можам да се пожалам , и за бели пецива исто ,а толку ги обожавам :worried: ми рече да ги заменам со печен компир и многу салати и овошје нормално, а сега и нема некој избор на свежи салати ,од туршијава ми здосади ...
     
  10. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    јас обратно од тебе мајонез не сум изела повеќе колку во бременост, кечапче ммм море лупам од седмица без проблем и некоја лесковачка. Добро не често по 1-2 месечно. Ништо не ми смета и се исхранувам исто како пред да останам трудна. Мачџички салатки овошје баш и многу не ми е променето менито.
     
  11. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    pepita82 барем зеленчук има :D зелче,марулче,краставиче не зафркавај...Овошјенце слабо а ми се јаде некое ...ај да не зборам кај ќе најдеме после :)
    Јас туршија не јадам,ниту ќе јадам...Сакам свежо повкусно ми е
    А незнам што ми е цела бременост на свежа зелка удрив,не седнувам на ручек ако нема :)
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas pak skoro sekoj den imam na masa zelka rasolnica-ja obozavam! Posle si imame problem so gasovi,ama toa ti e,sto da pravam koga mi e slatka za jadenje :) Od salati jadam kiseli krastavicki, cveklo,ruska salata,od tursija samo morkov i karfiol.
     
    На SimonaTino, Mama25 и pepita82 им се допаѓа ова.
  13. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Каталина јас и ти сме за на маса уште ракија ни фали :lol: оваа зима колку што прејадов кисела зелка никогаш до сега , за останатата зимница да не зборам , а свеживе краставици ми се чиста вода овој период, марула некако не ми иде ,ке почекаме уште малку за свежи салати ,има уште резерви на зимница :D
     
    На SimonaTino и katalina им се допаѓа ова.
  14. Melaniiii

    Melaniiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    20
    И јас ке ви се придружам со едно чавче ракиа :rofl: И јас исто се прејадоввв кисела зелка и без салата не можам да си го замислам ручекот :lol:
     
    На SimonaTino и pepita82 им се допаѓа ова.
  15. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Ау и јас киселата зелка лом ја правам додека има јадам уште малку ни остана ќе мора изгледа по Фемина да барам да откупам квлитетна зелка од расол бар додека трае бременоста :D Вака да ме лажеш не ја ставам во уста и не само тоа туку се што е кисело конзумирам дури имав период кога неможев да се воздржам од јадење лимони,ги лупев,ги сецкав на тркалца и ги јадев ко локумче и тоа по 2,3 одеднаш :wasntme:
    Ах што ти прави блажена состојба...
     
    На SimonaTino, pepita82 и katalina им се допаѓа ова.
  16. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Od kiseloto denes preminuvam na slatko :P Vo plan sum da pravam eden kolac so mak (afionovo seme),go procitav receptot vo spisanie,ubavo izgleda.Samo...mesinja...smeam li da jadam mak...mislam toa e sepak seme od afion,vo minatoto,pa i sega od nego se pravat lekovi i narkotici...vo dilema sum :?: Sovetce?!
     
  17. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас лично мислам дека се што е умерено е ок. Значи нема ти да изедеш 1 кг мак, туку 1-2 колачиња, така да уживај :)
     
  18. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    мешиња луто јадете за време на бременоста ? барем тие претходно што сте јаделе ? јас во една прилика го пршав докторот дали му смета на бебчето ако јадам луто пошто еден период мн ми се јадеше ,ми рече не слободно јади си, денес после месец-два каснав некое лутко феферонче , малово не престана да мрда цела вечер ,мислам ке ми го пробие стомакот ,леле ако се излутело сиротко :(
     
  19. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе, многу ми е лошо...секој ден. Не можам да функционирам од што ми е лошо, а не можам да повратам. Што да правам да ми олесни? Слабо и јадам..
     
  20. love4ever

    love4ever Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    37
    Пробај зелени јаболка,и мене ми бесе лосо,а од јаболката ми бесе многу подобро :)
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.