1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана за мамички

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanovicka, 4 февруари 2013.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    и јас вежбам 4 години и никогаш не сум ослабнала, само си бев затегната :) И бремена вежбав за полесно пораѓање и искрено мислам тоа ми придонесе да не распукам многу при пораѓај. Само 1 конче имав. Диета никако но јас исфрлив благо и бел леб а друго се си јадам нормално. И резултат -0 кг :worried:
     
  2. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    chocolade ха ха хаааааааааааа ме изнасмеа со постигнативе резултати, џабе ни е- доењето си бара материјалиииии......кога ке проодат итекако ке намалиме ама каде да најдеме трпение?
    нема повеќе огледала дома
     
  3. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мило ми е што те изнасмеам, мене ми се плаче :D Огледало и така немам. Пред некој месец се вселивме во станов па фалат уште некои ситници. Огледало немет ама на вагата што да и правам :?: и многу ми е мака кога ќе си го отворам регалот и кога ќе си ги видам алиштата наредени а ништо не ме собира. Освен хеланките и некои пошироки џемпери ;(
     
  4. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    штом немаш огледало ти си среќна жена, и мене ми се плаче и си плачам ама тоа не ми помага многу .
    мн бев позгодна пред да се породаммммм
     
  5. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    хахаха сега ти ме изнасмеа :D по згодна :D е па вака, не знам за тебе но ја сум голем инат. Решена сум да се вратам во форма и ќе се вратам!!! Диета нема додека дојам, но со пилатес и дооолго пешачење од април, без благо и бел леб постепено ќе намалувам на тежина. Иначе огледалото не ти е проблем, покриј го со крпа или сврти го наопачки ако е закачено :D
     
    На didisi и rokiroksana им се допаѓа ова.
  6. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.198
    Пол:
    Женски
    И јас се пρиκлучувам во гρупава со огледалава :D Ρезултат -0.800κг. Пиши НИШТО! А имам вишоκ,ништо не ми чини,во фаза сум на обновување на облеκата. Ајде ќе издρжиме се надевам,полесно ќе биде намалувањево κога ќе почнат да одат.
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.
  7. iva.89

    iva.89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    18
    Мислев дека само јас имам гооолем апетит, додека бев бремена јадев дури и помалку од пред тоа, ама затоа сега само нешто џвакам...не внимавам на калориите, пијам многу течности и чајот за доилки на Хип само многу поголем апетит за благо немам наситка...малиот е 45 дена и сеуште стојам со килазата
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    LaDyDoLl, ти барем имаш некој минус јас за овие скоро 4 месеци доење имам +4-5 кг и ме ужаснуваат,
    chocolade, најслатко корисничко име имаш, мислам мене лично ми е поспородилна депресија и умот ми е во храната а и стравот дека мора да се јаде заради млекото и бебето....тука е вишокот! а за пешачењето еве сега си го гледам орбитрекот ама само си го гледам и ми служи како закачалка, мотивација -мисловна именка
     
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    @LaDyDoLl јас да имам -800 грама ќе летам од радост. Значи си почнала со намалување. И јас си обновив облека но само џемпери. Панталони фармерки не сакам да купам си викам да не фрлам пари џабе, ќе ослабнам. Ама си се тешам ахахаха :D

    @iva.89 добро дојде во клубот :P
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    @rokiroksana ај да не те разочарувам. И јас имав пост породилна депресија, но ми помина. А апетитот си е уште тука |( Точно дека мора да се јаде но тоа не значи дека треба да бутаме се што ќе ни текне. ЈАс пиев по 1 литар боза на почеток и јадев благо како луда. Демек правело млеко. ПА се подув уште толку. Сега исфрлив боза пијам само јогурт, вода и чаеви за лактација на млеко. Течности дневно скоро по 3-4 литри. Ми се суши устата од доење :)
     
    На didisi, LaDyDoLl, rokiroksana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.198
    Пол:
    Женски
    Хахаха тоа со сушењето уста,бебе цица а мене мм ми носи шише вода :D И јас имав пост поρодилна депρесија,пиев боза но неκолκу денови само,потоа пиев многу млеκо благо(тоа ми наштети најмногу) но сега пијам само чаеви за доилκи и мноогу вода и соκови. Јадам умеρено,пρетежно си пρавам ρазновидна хρана,супи,манџичκи и пијам јогуρт,ама од благо ниκаκо да се отκажам. :D
     
    На rokiroksana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Женски е какви манџички јадете,дајте идеја,освен компир манџа друго немам избор не ми текнува, нели грав,леќа ,грашок не смееме,а супи си јадам обавезно
     
  13. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.198
    Пол:
    Женски
    Пρавам манџичκа со маκаρони и мелено месо,со гρашаκ,боρанија,κомпиρ(посна),сосови со суво месо обавезно,а гρав не јадев до κај 2.5месеци,сега јадам и гρав и бебчо нема гајле,баρ не сум забележала јас.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мајки имате најубави бебиња, тие се најубавиот украс на мајката, значи убави сте.
    На сите ви се мали бебињата, рано е, мене после пет месеци почна да ми се намалуваат кг. и до пред да тргнам на работа бев на иста килажа ( иако последните две кила најтешко се симнуваат).
    Ама за празнициве се средив.
    @azelea можеш парче месо со салата, ориз со златна мешавина, домашни супи, мусака, само компир печен со салата, по малку леќа, боранија, немој зелка и грав некое време. Викаат дека многу малку оди во млекото се што јадеме.
    Цитруси не.
     
    На azelea, joy1 и rokiroksana им се допаѓа ова.
  15. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Женски јас сум 50-50 пола од мене пола АД ама осекам дека многу малку млеко имам, саат време цица од мене и потос ни пола саат не спие пак плаче за јадење. Ме интересира портокали и мандарини можам ли да јадам?
     
  16. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.660
    Пол:
    Женски
    Викаат дека цитрусните овошја правеле осип на газето иако ние сме немале таков проблем.
     
  17. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Јас избегнувам бидејќи ми изреагира со грчеви и осип на лимон и мандарини. Бела не да ти се мешам ама зошто мислиш дека е до млекото, знам мали ни се бебињата, до близината твоја е, тебе те сака, не дека е толку гладно. И моево плаче по поласаат ама се нушкаме масираме, пееме, па пак на цице. Си бараат внимание не е до квалитетот на млекото и количината.
     
    Последна измена: 11 јануари 2015
  18. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Како преку исхрана се справувате со главоболки, крвта ми е слаба, а пијам железо уште, јадам цвекло и мед со коприва сабајле и навечер. Вода 3 литри. Се сомневам дека од чајот можеби ми паѓа железото дека има сепак мала доза кофеин кој влијае на апсорбирањето на железото..
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Не секој плач е за глад, ама ако не качува на килажа може и тоа да е. Значи почесто мерење и решена дилема.
     
  20. Vegegirl

    Vegegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, може не пишувам во права тема ама не можев да најдам ако има пратете ми ја :) сестра ми се породи со царски рез добри се и двете е сега јас ќе треба да и помогнам, сакам да ми препорачате некои идеи за појадок ужина што би можела да и припремам