1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана според хороскопскиот знак

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од gami, 26 декември 2010.

 1. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Прочитајте како се хранат хороскопските знаци. Дали се совпаѓа напишаното со вашиот начин на исхрана?

  Овен

  Овните се познати по нивната љубов кон црвеното месо и генерално јадат премногу зачинета храна. Најомилено им е се што јадат во големи количини да го посипат со некој зачинет сос, и не го намалуваат, дури и кога знаат дека тоа ќе им штети.

  Бик

  Најголемиот зодијачки гурман вистински ужива во секој залак. Важно им е храната да е вкусна и добро приготвена, а бидејќи се естети, посебно внимание посветуваат и на декорацијата. Не внимаваат претерано на здравата исхрана, а на нивното мени преовладуваат тестенините, белиот леб и различни колачи.

  Близнаци

  Не важат за претерано страсни личности, а таков е и нивниот однос спрема храната. Таа им претставува само нешто со што можат да преживеат и во неа не пронаоѓаат никакво задоволство. Токму со овој став можат да се пофалат со витка линија и помлад изглед на кој многумина им завидуваат

  Рак

  Ова се многу емотивни луѓе на кои уживањето во храната им е само еден начин да се справат со бурните чувства. Поголемиот дел од Раковите тагата ја надминуваат со храна, но бидејќи многу лесно се здебелуваат, треба помалку да јадат леб и благо, а повеќе зеленчук и овошје. Со голема љубов собираат стари семејни рецепти и внимателно ги запишуваат.

  Лав

  Поради тоа што кон се се однесуваат снобовски, сличен пристап имаат и кон храната. Кога би можеле секој ден би уживале во кавијар, шампањ... но во поголем број случаи мораат да се задоволат со фина риба и малку поскапи вина. Со големо задоволство јадат канапе, брускети и слична храни со отмено име, а жедта за слатки ја задоволуваат со овошни колачи.

  Девица

  Опседнатоста со здравјето се рефлектира и во нивниот однос кон храната, па така секоја вистинска Девица знае кој производ колку витамини, минерали и калории содржи. Правилната исхрана им е исклучително важна, бидејќи со внесувањето на здрава храна го зачувуваат своето здравје.

  Вага

  Најголемиот сладокусец во зодијакот, се развеселува при самата помисла на некои вкусни колачи. Најмногу уживаат во чоколадо, кремасти колачи и торти, а секогаш ги избегнуваат овошјето и зеленчукот. Ваквиот начин на исхрана е главната причина што поголемиот број Ваги водат битка со вишокот килограми. Вагите уживаат и во фина храна, како риба, месо и разни салати, а најважно им е покрај добриот вкус и убав изглед на храната.

  Шкорпија

  Шкорпиите сакаат комплицирани и необични јадења со интензивни вкусови и мириси, а не се плашат и да употребуваат нови и необични зачини. Сакаат месо, тестенини и компир, а поради тоа што и во исхраната се неумерени, многу често имаат проблеми со килограмите и желудникот.

  Стрелец

  Хедонисти по природа, Стрелците сакаат вкусна храна и секогаш се подготвени за нови рецепти. Сакаат авантура и нови знаења, па затоа ги воодушевува необичната храна на другите национални кујни. Со големо задоволство ја почитуваат мексиканската или кинеската кујна, а проучуваат и поегзотични рецепти.

  Јарец

  За овој знак карактеристична е љубовта кон традиционалното, па така Јарецот ужива во стари и испробани јадења кои со генерации се подготвуваат во нивниот дом. Важни им се квалитетот и умереноста, затоа најчесто консумираат здрава храна.

  Водолија

  Како и во животот, Водолиите и во кујната сакаат да пробуваат нови работи. Тие секогаш се отворени за нови рецепти, па дури и оние кои содржат состојки од кои на другите им се крева желудникот. Дури и ако јадењето не им се допаѓа, уживаат во фактот дека пробале нешто ново.

  Риба

  Рибите уживаат во морската храна и со посебно задоволство уживаат во лигњи и рижото од сипа. Тие се многу флексибилни во однос на храната, но често имаат проблеми со надуеност и задржување на водата. Склони се со храната да ја лечат депресијата, па затоа лесно се здебелуваат.
   
  На hermosa, alexa_dimoska, mjay.yyy и 2 други им се допаѓа ова.
 2. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  за мене е погодено не седнувам на маса без кечап, оцет и маслиново масло, од зачини оригано, босилек како и без сирење.
   
  На gami му/ѝ се допаѓа ова.
 3. She

  She Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  54
  Па не баш дека конзумирам здрава храна, меѓутоа точно е дека сакам традиционални, испробани јадења.
  Манџа FTW! :D
   
  На gami му/ѝ се допаѓа ова.
 4. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Шкорпија сум во хороскоп ама не сакам комплицирани и необични јадења а уште помалку не сакам да употребувам нови и необични зачини со оглед на тоа дека сум многу прибирлива за јадење а и многу јадења не ги јадам, ама погодено ми е дека сакам месо, тестенини а особено компир!
   
  На Special.Someone и gami им се допаѓа ова.
 5. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Сакам да експериментирам со храната :^) а за тоа дека ја почитувам кинеската кујна па и не е баш точно :|
   
  На femina11 и gami им се допаѓа ова.
 6. MileyCyrus1Fan

  MileyCyrus1Fan Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2010
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  130
  Точно е тоа што го пишува. :) Точно е дека не сакам да ексериментирам со јадењата и дека сакам стари,традиционални и испробани јадења ;)
   
  На gami му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Па, и за мене до некаде е точно, јадам да преживеам :lol:, витка слабичка линија, помлад изглед :)
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.701
  Допаѓања:
  65.019
  Пол:
  Женски
  Бикот е голем гурман, но и голем естет и сака да си го одржува и физичкиот изглед. Затоа од време на време се протура од јадење, а потоа некој период ништо не јаде. Јас барем :rofl:
   
  На plawa и gami им се допаѓа ова.
 9. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Близнаци

  Не важат за претерано страсни личности, а таков е и нивниот однос спрема храната. Таа им претставува само нешто со што можат да преживеат и во неа не пронаоѓаат никакво задоволство. Токму со овој став можат да се пофалат со витка линија и помлад изглед на кој многумина им завидуваат

  Taчно је :bow:
  Можам јас и без храна да преживеам :wasntme: Ама да си помине редот, и да нема викање по дома, ќе каснеш нешто :D
   
 10. Lady-Sweet

  Lady-Sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  90
  Рак

  Ова се многу емотивни луѓе на кои уживањето во храната им е само еден начин да се справат со бурните чувства. Поголемиот дел од Раковите тагата ја надминуваат со храна, но бидејќи многу лесно се здебелуваат, треба помалку да јадат леб и благо, а повеќе зеленчук и овошје. Со голема љубов собираат стари семејни рецепти и внимателно ги запишуваат.

  Јас сум рак во хороскоп,и донекаде е вистинито ова :) иако не е точно дека се здебелуваме лесно :lol:
  Гурман сум, јадам се што сакам и пак сум 53кг и 400гр, :rofl: :rofl:
   
 11. sonuvacka

  sonuvacka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2010
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  34
  рак- точно е :lol: само што не собирам рецепти ....засега
   
 12. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  630
  Допаѓања:
  776
  Бик - точно - точно - точно :nod:
   
 13. kukli4ka2

  kukli4ka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2010
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  21
  Јарец точно е дека не сакам неиспробано, а дека сакам повеќе од растително потекло храна :)
   
 14. M.laDy

  M.laDy Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  797
  Пол:
  Женски
  Вага- точно, обожавам благо :lol:
   
 15. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Девица

  Опседнатоста со здравјето се рефлектира и во нивниот однос кон храната, па така секоја вистинска Девица знае кој производ колку витамини, минерали и калории содржи. Правилната исхрана им е исклучително важна, бидејќи со внесувањето на здрава храна го зачувуваат своето здравје.
  ова со калориите ме изнасмеа нема врска :rofl:
   
 16. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Точно е за мене, ама кога прочитав и за другите хороскопски знаци, видов дека сите ми одговараат не само мојот. :tmi:
   
 17. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.528
  Допаѓања:
  6.268
  Ауу, ич не е точно за рипчињата. Никако, никако. :x :lol: Мразам морска храна, морски плодови, како и да е. Не страдам од надуеност и баш не користам храна за лекување на депресија :lol: океј сега, си има екстремни случаеви во кои исклучиво, ама исклучиво си употребувам чоколадо. :lol: Ама и тоа, колку и да го јадам, а го јадам on a daily basis, никако бре не ме дебелее. Пак си останувам јас сучка жива. :D
   
  На nicol му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  За јарците е точно, според мене. Јас сум јарец и сакам да јадам храна која е испробана, но сакам и да експериментирам и да пробам нешто ново, па макар и невообичаено. Инаку сакам храната да е квалитетна, здрава и добро приготвена. Количински јадам малку ( зашто инаку ќе се сторам како каца), пробувам од се и гледам да се хранам здраво.
   
 19. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Сакам да експериментирам, ама не во кујна туку на маса така да ми се случило да јадам и крем и јогурт одеднаш :D
  Сакам месо ама само строго пилешко, за тестенините и компирите точно е погодено.
  Секакви видови на тестенини и компир на секаков начин подготвен сакам.
  П.С проблеми со желудникот имам кога ќе се прејадам само (иако многу ретко се случува тоа) инаку јас можам да се прејдам/препијам и со една чаша газиран сок. :$
  А проблеми со килограмите има секој хороскопски знак доколку не внимава на исхраната.
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.644
  Допаѓања:
  149.411
  Мразам морска храна,мразам морски плодови,мразам риба!Бљак!Едино ако МОРАМ и немам избор,со сила,колку да не умрам за јадење.И не јадам кога сум во депресивни периоди,туку тогаш во чвор ми е желудникот,трошка не ми се става во уста.
  Ги прочитав сите знаци,си викам да не ми се погоди во некоја куќа од тоа наталната карта,ама не,нема такво нешто! :D