1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана 12+

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 5 мај 2017.

  1. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Те бендиса? :)
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.215
    Пол:
    Женски
    Може рецептот? :wasntme:
    И не ме бива во кујна ич, така што чекор по чекор би било убаво објаснување.. :D
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  3. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Јас со рецепти сум скарана, хаха. се од око правам. Инаку, муабетот беше за згуснување на било која манџа. Наместо запршка, при крајот ставам мелен ориз, од бебешкиот, и таман си се згуснува манџата. Било да е грашок манџа, боранија и слично.
    Динстам малку кромид и морков прво, на масло и водичка, додавам црвен пипер, и после вода. Воводата си ставам месо и зајре (пр. грашок), зачини по избор, црн пипер, кари, лук, итн, и доматен сос. Си се вари така тоа 30 тина минути, и при крајот додавам мелено оривче, и така да си се згусни уште дестина минути. За вегета користам природна од Зачин К, оти има само сол и сушен зеленчук, без никакви додатоци.
     
    На 24.07 и RainBow им се допаѓа ова.
  4. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    @LiliBoz тебе ќе те спомнам, ми треба малку помош околу зајачкото месо, а те читам дека често го употребуваш, па можеби знаеш...
    Имам можност да нарачам зајачко, но треба да кажам од кој дел..па дали знаеш кој дел е најубав како за бебе?
    Колку долго смее да стои замрзнато?
    И како го спремаш, колку долго се вари...?
     
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Било кој дел од месото. Давам и бутче давам и од рбет. Фактички јас цел зајак ко што ми го даваат исчистен го делам само на парчиња и замрзнувам. Нема поубав или потежок дел за бебе од зајче зашто се смета за лесно месо како пилешкото, па дури и го препорачуваат за прво месо кое ќе го проба бебе.Најчесто го трошам за максиму два месеци бидејќи нели, количеството на месо не е големо, инаку може да стои во замрзнувач до шест месеци, во обичен -15 до -25, а во длабоко -30 до -35 мислам и до година. за тоа не му ја мисли, се троши брзо ако даваш еднаш неделно зајче.
    најчесто го варам зајчето. варам од 45 до 60 минути, го давам во комбинација со грашок морков и компир или спанаќ место грашок.
     
    На 24.07, Lorins, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.644
    Пол:
    Женски
    Јас за големото зајчето го спремам со ориз како тава, за да го излажам дека е пилешко :!: оти месо почна да не јаде, а порано ич не пребираше. А за малово, со било која комбинација, најчесто со грашок и ориз, или пак компир и морков.
     
    На Lorins, joy1 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  7. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    @LiliBoz
    @Annath
    Ви благодарам мн за брзиот одговор.
    Ќе пробам баш моево нејадалче дали ќе го бендиса.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. glisa

    glisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    152
    Zdravo
    Malata ima godina I 2 meseci, Maka imame ne saka da Jade nistoo...kolicinski mlekoto I go namaliv nadevajci ce Jade...zatoa sto ne jade ima problem I so stolicata,nema so sto da rabotat crevata bevme nalekar pedijatarot vika so Sila mora da Jade...on me svajca delay I so Sila probvime I so crtani,igracki,nadvor,kuce,mace dzabee usta ne otvara..I sve I kuvam domaa...vece neznam so sto be sum probala...iskrno deseno mi e da placam tolku losing mi doajgaa...so Po edno Lance grana od sabajle do na vecer sedii.zemav nekoj si kapki za appetit sve za dzabee....neznam sto da pravam ve molam za sovet ce zbudalam
     
  9. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    sakam da mu dadam na sinko cveklo svezo ,1 god i 2 meseca ima,so sto da go kombinirm bidejki neveruvam deka ke go jade taka.Da go blendiram so sto????
     
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.179
    Пол:
    Женски
    Јас свежо дури на 22 месеци дадов во сецко сецкано и со морков како салата. Претходно не сакаше да го проба.

    Можеш во сок/смути да го дадеш со јаболко, морков и протокал разредено со вода. мене дури сега ми текна за таква комбинација не сум пробала претходно.
     
    На julia87 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Margaritka0

    Margaritka0 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво дали некој знае рецепт за приготвување на мусли бидејќи бебушот ми е 15 месеци а со млеко несака да ги јадит
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.215
    Пол:
    Женски
    Јас на холе мусли давам кога сакам да сменам малку. Ги правам по рецептот на кутијата, со овошје, малку вода и маслиново капка-две.
     
  13. Margaritka0

    Margaritka0 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Да овие готови мусли со овошје внатре ги подготвувам со млеко не ги сака незнам во блендер да пробам можи ке сака да ги јаде
     
  14. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.424
    Допаѓања:
    65.340
    Пол:
    Женски
    Им давате ли на децата оризови галети? Знам дека нема ништо корисно во нив, ама од смоки мислам дека се многу поздрава опција. Мојата ги обожава, со сласт ги јаде иако немаат никаков вкус. :D
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.820
    Пол:
    Женски
    јас да :)
    и јас ги јадам
     
    На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.179
    Пол:
    Женски
    Да му давам. Ппздрава опција се од се друго. Мојот ептен ги сака. Ако се од интегрален ориз имаат се што има оризот во себе така што не е дека се баш некорисни.
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.644
    Пол:
    Женски
    И јас давам галети, големиот ги сака. Малово уште не може да ги џвака убаво, нема доволно заби. Подобар избор се од смоки и чипсови во секој случај.
     
    На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    IMG_20171214_152048.jpg

    Давате ли ваква риба, замрзната или само свежа?

    И дали користите коцки за супа или готова супа?

    Кога е без такво нешто, супата ми нема некој убав вкус.

    Дете 15 месеци.
     
  19. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.179
    Пол:
    Женски
    Јас не давам рибји стапчиња. Има се а најмалку риба во нив.
    Исто не користам ниту готови супи, ниту коцка за супа, ниту пак вегета сега во готвењето. Не користев нешто многу ни пред тоа ама свекрва ми беше зависна од вегета и сол. Сега полека ја одвикнувам од навиките за да можеме сите заедно да јадеме.
    Мене супер опција за додавање вкус и замена за вегета ми е сушен комплет за супа. Го има во скоро сите маркети. Дополнително го мелам во блендер и ги има истите состојки од аспект на зачини како вегета или коцка за супа (целер, пашканат, морков итн, итн) само без појачувачи на вкус што се всушност штетни.
     
    На Shelea, Lolipop23, Lorins и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски

    Фала мн :)