1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана 12+

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 5 мај 2017.

  1. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Majki srekna nova!!!! Urmi od koga davate i kakvi?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.656
    Пол:
    Женски
    Јас после година почнав, од КАМ тие што се. Прво ги киснам во врела вода, па ги лупам. После додавам во млечни оброци, место засладувач.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    908
    12+ sme i sakam da prasam kako vi izgleda dnevnoto meni na taa vozrast, do koga spremavte posebno za bebe, sto davate uzinka, sto od tecnosti davate na bebinja sto cicaat osven cice i voda?
     
  4. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    И ние сме 12+. Насабајле за доручек обично му правам житарки со кисело млеко и овошје (користам почесто овесни снегулки и просо, поретко кускус, булгур, киноа, а од овошје периодов банана, јапонско јаболко, киви, авокадо - свежо, и од компоти круша, слива, праска, кајсија... обавезно секој ден ставам и зрнесто овошје, аронија, боровинки, капини, малини...).
    До ручек ужина не давам, само цица.
    За ручек му спремам месо (најчесто телешко, потоа пилешко, зајачко, мисиркино) или риба со зеленчук. Два дена неделно без месо, едниот со јајце, другиот со легуминози.

    1 час после оброкот со месо му давам цитруси за ужинка заради искористување на железото, мандарина, портокал, или од нашиот цеден сок во кој ставаме и лимони и цитрони.

    Потоа до вечера му давам домашни бисквити да учи да џвака, ама некако слабо му оди. :(

    За вечера обчно палента, гриз, мелени домашни бисквити, тиква со путер и сирење, банана со авокадо....

    Уште му готвам посебно и блендирам. Не сака да јаде неблендирано и тоа ми е најголема грешка. Повраќа ако има парченца. Многу сака лепче да јаде, ама го голта цело, не го џвака. :doh:
     
    На Selest и pepapa им се допаѓа ова.
  5. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    908
    I mojava samo blendirano jade a do koga vaka nezz, nesaka da dzvaka :) se davi
     
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ne znam ni jas, problem ke bide, treba od skoro da trgne vo gradinka. :doh:
    Urmi jas od skoro pocnav, na 11 plus. Zemav na Bio od DM. Isto ko Ana gi spremam.
     
  7. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    majki sakam da dadam kinoa za prv pat,dali moze svarena kinoa da dodadam vo gravce za rucek ,kolku samo da vovedam da ne ima nekoja reakcija ?ili ne odi vo kombinacija so grav za rucek?
     
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    подобро со зеленчук дај.
     
  9. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    a so ovosje ,odi?
     
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    да, оди
     
  11. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Мајки а како им воведувате сусам афион ленено семе сончоглед сите тие после 12 + што се ?
     
  12. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Jas vovedov malku pred godinkata susam, leneno seme, soncogled i tikva. Kupiv mix od DM i mu gi melam pred da ja pravam kasickata pa stavam po 1-2 golemi lazici.
     
    На muchacha_a му/ѝ се допаѓа ова.
  13. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    908
    A so sto gi davate so ovosje ili?
     
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Da najcesto so ovosnite kasicki, ama sepak treba malku da se potopat za da omeknat.
    Jas primer stavam nekoja zitarka, lazica od seminjata, potopuvam so kiselo mleko ili vodicka od kompot, ostavam da otstojat 5 minuti pa dodavam ovosje i blendiram.
     
    На pepapa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    Мајки, мед од кога дадовте и каков?
     
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    Од годинка давам секој ден со доручек. Домашен е само знам а точно каков е ливадски ли цветен ли не знам точно. Ми го праќа свекрва ми од гр.
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  17. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со киноа од 7 ми мислам и ја користам блендирана со овошје за појадок.
    Почнав со малку киноа и повеќе овошје ама тогаш беше мал.. па зголемував..
     
  18. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Значи риба ретко давам зашто не знам од кај...некој спомна осличот во кам бил ок...?
     
  19. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    @Lolipop23 каков сусам даваш, од оној обичниот или???? ( иако прочитав дека микс си купила, само сусам имаш купувано?)

    Сакам да прашам, пред да ме осудите се трудам детево колу толку здраво да се храни, е сега и оно е душичка па нели она не здравото е највкуснно??? Во контекст на ова, малата е скоро 17месеци, па сакам да и купам чоколино или нешто во тој стил, не еден ден за јадење..... давате ли, некоја препорака што да и купам???


    Исто сакам да ја одбијам од цицање, а млеко кравјо и дадов неколку пати не ми го сака, како вие го внесовте, се мислам да и купам краш експрес.... некое ислење и за ова???

    Риба до сега не сум и вовела, каква е најдобро да се дава???

    Поздрав.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    @Saraa ако јаде кисело млеко,јогурт апсолутно немаш потребаш од кравјо ниту било какво млеко.Кај мене и двете не пијат млеко никакво па сосем се во ред.

    риба мислам дека со пастрамка почнав.Прво ја варев па после почнав печена да давам.Ја печев под фолија со лукче,морков,магданос и лимон.

    за чоколино и такви ствари ке ти одговори друг ,лично немам искуство со нив.

    сусам обичен користев јас.