1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана 12+

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 5 мај 2017.

  1. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.173
    Пол:
    Женски
    @Saraa мојот исто не сакаше да пие млеко само млеко. Сам почна да добива млеко освен еднаш ноќе кај 10 и пол месеци. Оттогаш млеко/јогурт пие само уз оброк. До 18 месеци млеко му кеирв во кашички а потоа почна сам да пие на пример со палачинки за појадок. Не мислам дека е тоа голем проблем. Секако после година дена треба да консумираат помеѓу 300 и 500 грама млеко или еквивалент млечни производи. Бидејќи јаде и сирење/кашкавал/урда и пие млеко и јогурт по 150 милилитри на оброк доволно му е. Не форсирај ако детето не сака.

    Краш експрес ич не би давала зашто е полно со шеќер.

    За чоколино имаш добра замена од Nestle 8 житарки со како, нема додаден шеќер. Јас давам од време на време чисто за промена на мени или ако сум ептен во брзање.

    Сусам можеш обичен или интегрален. Можеш на оваа возраст и таан да даваш.

    За риба јас почнав со пастрмка, ама на 12+ можеш и морска заради Омега3. Јас од морска најчесто да давам ципура и лаврак. Од вереме на време лосос, скуша, ослиќ. На почеток ја варев ама така ич не ја сакаше. Сега најмногу јаде печена риба со варен компир и блитва со малку лук, маслиново и лимон.
     
  2. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Да, јас купив микс, ама можеш и обичен сусам или пак интегрален. Јас за нас го земам интегралниот на Натура (првото од сликата).
    [​IMG]
     
    На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    Мајки, ќе ве замолам за предлог за давање на свеж зеленчук.
    Што давате и како, рендано, сецкано...?
    17+ сме
     
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.173
    Пол:
    Женски
    Јас до сега сум дала сецкан доат (излупен) и сецкана краставица. Тоа беше летоска, сега не ми се даваат свежи зашто не се сезонски.
    Зимава сум му дала во сецко (како мелени) цвекло и морков зашто рендани не ги сака. Зачинети со малку маслиново како салата уз ручек.
    Друго свежо немам давано.
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    На мојата од страна зеленчук свежо имам дадено краставица и зелка. Зелка кога е направена со маслиново и киселина и малку сол мн сака.
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    908
    Do koga im gotvevte posebno na vasite mali nie sme 14m
     
  7. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Твој избор пред се!
    Јас лично до 3 год.не дека така препорачуваат педијатрите, јас така си одлучив.
    Нормално со исклучок на неколку јадења што ги јадевме ние ги давав и на него.
    Сега има над 3 год. и кога за нас има нешто пржено, за него подготвувам пак посебно.
     
    На pepapa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Сакам да воведам печурки
    Ако имате некој предлог какви да дадам за почеток би ви била многу благодарна
     
  9. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    908
    Med od koga vovedovte neli e od 12+ sega citam po fb od 2 god zaradi botulizam koj znae da e smrtonosen? ni sme 13+ i samo sto pocnav da davam med i sega se isplasiv i nezz sto e pametno da pravam
     
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    И јас од скоро почнав по малку да давам. Ја прочитав статијата за медот и се сепнав. Не знам што е паметно понатака?
     
    На pepapa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Прво беше до година, сега до две години. Наредно ќе биде до пет години да не се дава мед. Вака, не дека не постои можност за ботулизам ако медот содржи спори на Clostridium Botullinum,ама шансите се минимални. Ако купувате мед од продавница, сигурно е чист, ама колку е тоа мед, не знам. Ако купувате од проверени луѓе за кои знаете дека добро работат, не би требало да има проблем. Моево е 17 месеци, јас немам дадено чист мед. Имам домашен, ама јак е многу, а друг немам каде да најдам, од продавница не сакам, па се двоумам.
     
    На LiliBoz и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  12. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    908
    Jas davam po pola lazice domasen med od provereni lugje, najmnogu go vovedov zaradi pojacuvanje na imunitet bidejki bevme so tt od virosot i edvaj se opravivme a nekako ne mi se zima sirupi za imunitet, davam ovosje, vit C, luk,
     
  13. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.173
    Пол:
    Женски
    Јас после година почнав да готвам за сите заедно ако имаме манџа како грашок, боранија, грав, зелка. Исто заедно јадеме риба. Кога за нас има печено месо, тестенини и слично за него сеуште готвам посебно. Има две години.

    Јас по препорака на педијатар давам после година дена. Не давам секој ден туку од време на време и тоа е по пола лажичка.
     
    На pepapa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Значи више ред не можам да фатам. И тоа што мислам дека е здраво наеднаш ќе се појави некоја статија дека не е здраво. Смеам ли секој ден по лажичка домашен мед или не? Што мислиш?
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ако веќе си дала, давај. Оти да не смееш?
    Иначе и јас веќе не знам што се не ќе прочитам, секој ден нови и нови статии и решив да не читам.
     
    На pepapa и LiliBoz им се допаѓа ова.
  16. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Секогаш се почнува со шампињони како најчести и со помала реакција како на пример од буковката.
     
    На Grungie и Mari* им се допаѓа ова.
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Син ми многу сака да јаде маслинки. Ги воведов на 13 месеци. Дневно јаде по 3, толку му давам, ама сака уште. Изгледа му со допаѓа солениот вкус. Ги одмивам прво да не се толку солени, ама пак ми се чини да не е многу тоа? :?:
     
  18. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Можеш да му даваш од тие црните несолените повеќе. Ќе пие повеќе вода од нив.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    33.236
    Пол:
    Женски
    Мајки по колку зрнца ставате аронија?
    Ние сме 17 месеци и му ставам по 2-3 доволно е или треба да зголемам.
     
  20. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.173
    Пол:
    Женски
    Јас му давам по околу 5 зрнца. Нема некое правило за колку зрна аронија треба да се даваат. Не е прецизна наука тоа, во смисла не е лек или испитан суплемент храна е.
     
    На 24.07 му/ѝ се допаѓа ова.