1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана 12+

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 5 мај 2017.

  1. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    Мајки, дали давате чоколадно млеко, нешто како моја кравица што е, или несквик кај дете од година и пол.

    Исто сакам да прашам дали давате оние како чоколадни топчиња што се за во млеко?

    И дали знаете дали има некое ограничување колку дневно смее да се јади боровинки, бидејќи моево дете мн јади?

    Еден куп прашања...
     
  2. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    27.786
    Пол:
    Женски
    Јас лично не давам ништо како додаток во млеко на дете од две години. Ако пие млеко го пие чисто такво какво што е. Не гледам поента да му давам шеќери што најмногу има во таквите млека или несквик, краш експрес и сличните.
    Не знам какви се тие чоколадни топчиња за во млеко ама претпоставувам на ист принцип се како несквик па и тие не би ги давала.
    Борновинки нека јаде колку сака само гледај да не ги јаде само нив туку и друго овошје. Сигурно едно кило дневно не јаде. Плус за количество на овошје и зеленчук нема ограничувања, нема некои прецизни научни статии околу тоа. Ј
     
    На azelea, Lorins и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Во чоколадно млеко има се освен млеко. Можеш домашно да му правиш со органско какао млеко и мед за засладено да е. Ако сакаш давај но чисто да знаеш дека во тоа нема ни грам млеко. Да не го сметаш како да пиел.
     
    На Lorins и azelea им се допаѓа ова.
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Колку риба треба да јадат неделно околу две години?
    Мојава јаде две кременадли лосос неделно, некогаш пастрмка. Доволно ли е?
     
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    два пати неделно е сосема доволно. Некои велат 3 пати месо плус 2 пати риба а некои 4 со 1 риба.
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Она еднаш неделно ги јаде двете парчиња одеднаш. Јаде месо два или три пати и јајца, не водам баш ред веќе колку пати неделно што јаде.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Lele ke slavam mojov da zeme da jade meso ili riba :(
     
    На LiliBoz и Mari* им се допаѓа ова.
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    му печеш?

    Реин супер е и така. .
     
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Nikako neke. Inaet e golem
     
  10. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Јас намоето дете сеуште месото само варено му го давам, не сум и дала печено. А риба како спремате, крајно време е да и купам, нема смисла детево риба нема пробано а јас се тепам за риба.
     
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    ја печам.
     
    На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    мајки од кога почнавте да давате пржена храна? Знам дека не е неопходно ама некогаш само пример кајгана пишете вие што им давате на 15+
     
  13. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    од кога реши сам да си земе од маса. Во превод не давам ама јаде . Не сум рекла е денес за ручек пржено ќе јадеш но дека пробал поред нас-пробал. битно прво неговиот ручек да го изел ако ние јадеме пржено. Денес печени плескавици јадеше ама ксна и помфрит. И ок е не ми е тоа страшно. Инаку 19+ сме. Иначе кајгана можеш слободно со маслинов или путер со спанаќ сиренце ..
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Nie vo princip mnogu retko przime doma. Ama ete za da napravis musaka ili polneti piperki ili nekoj sos so meleno meso moras malku da go zaprzis mesoto. Sinko posle godinkata intenzivno pocna da pokazuva interes za hranata sto nie ja jademe i ne mozes da ne mu dades na dete. Pa taka si kasnuva od gorenavedenite raboti i mnogu mu e slatko, isto i kajgana pocnav od skoro da mu pravam (16+), so kapka zejtince, pomfrit doma ne pravime ama 1-2 pati koga bevme izlezeni sum dala koga imalo na masa.
    Znaci najdobro e da se odbegnuva kolku se moze, ama ne e strasno i ponekogas da se dade, biskvitite spored mene se postetni. ;)
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Мене основата на сите супи, чорби и манџи ми е пропржен кромид, праз и морков. Незнам кога да почнам да му давам и на малиот од нашите јадења, нормално без вегета и појаки зачини.
    Незнам колку е штетно вака да се хранат мали деца со оглед дека се пропржува
     
  16. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    А до која возраст блендиравте дали вие што сте 16+ веќе јадете се неблендирано па и месо?
     
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    различно е зависи од детето. А некогаш и како е расположено зависи. понекогаш јаде блендирано а понекогаш сака парчиња вклучувајќи и месо во парчиња. прво давам нормално не блендирано а ако не сака блендирам
     
  18. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки децава никако не ми јадат леб..Дали е добро или не..?
    Плус не јадат мислам јадат ама се тоа па тоа не сакаат ништо друго..Малиот понекогаш и од нашите јадења јаде но керка ми никако..Само сака макарони варени јаце варено понекогаш бара и пржено но леб никогаш..Знае да побара бисквити со млеко и секој ден е исто..Не сакам ниту јаболка јагода банана ништо..Што да правам како да и направам да и биде позанимливо да јаде и други јадења..Наутро ако им сварам макарони и се случува и попладне да бара пак макарони плаче пишти и мора да е по нејзино..Ако некој имал ваков проблем како го решил..? Секој совет е добредојден
     
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    нема некое посебно решение . најчесто такви се ако не одат во градинка. додуше внука ми во градинка јадеше се ама дома по старо три работи само. Ако нешто те теши ако им напрајш крвна слика топ ќе им биде :) мој совет ти е да не се потресуваш. битно не се гладни. мојов на органска храна до 13 месеци па ете го пак е болежлив цело време. А јаде се живо .
     
  20. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @LiliBoz керка ми одкако е родена кога имда ја провереме крфта секогаш е супер..Минатата недела им проверував и на двајцата таа е супер малиот му е низок малку хемоглобинот пиеме сируп за тоа па ке видиме