1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана 12+

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 5 мај 2017.

  1. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.735
    Допаѓања:
    39.860
    Пол:
    Женски
    Мојот до 20 месеци јадеше само блендирано. Не дека не знаеше да грицка, ама оброк немаше шанси, после третиот залак затнуваше уста и немаше шанси да го нараниш. Како преку ноќ да пројаде и еве сега јаде без проблем. Знае да се потегави, ама ќе се најаде за разлика од претходно.

    Обидувај се, ама не форсирај. Оставај му на хранилка храна во парчиња сигурно ќе посака сам да пофати со рачињата од радозналост.
     
    На mal.ecka, Coco31, Tukituki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не го форсирај. Полека сам ќе премине на неблендирано. И мојава до скоро јадеше блендирано. Како преку ноќ да почна да јаде парчиња.
    И ден денес се грози да фаќа, посебно овошки.
     
    На mal.ecka, Tukituki и duffi им се допаѓа ова.
  3. Tukituki

    Tukituki Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2017
    Пораки:
    744
    Допаѓања:
    2.426
    Пол:
    Женски
    Ме утешивте :D
    Не форсирам никако,ама знам од време на време да пробам. Да он пушта раче го фаќа парчето у одма фрла,а све одтанато пика во уста:D Сум пробала дури и смоки некако и од нив прави фаци |(
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.260
    Допаѓања:
    124.754
    И мојава до 20месеци јадеше блендирано.
    Преку ноќ јади парчина,каша не сака даа види.
    Најново се "дави" во ајвар.
     
    На ludoto19 и Ano им се допаѓа ова.
  5. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    По колку е ок дневно да внесуваат - рибизла , аронија , боровинки , поголемкиве , 2г + , има ли ограничување за нив ...
     
  6. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Мојава па не јаде блендирано
    И тоа рано му откажа љубов, пред годинката секако..
    Сака парченца, сама да фаќа со раце.
    Не сака ни јас да ја хранам,ми ја зема лажицата и сама пробува да црпи и пикне во уста, и убаво и оди :)
    Многу јаде капинки.
    Осет нема на нив.
    Тоа и е омилена ужина, по 7-8 и више си крка.

    Да се доискажам за сувомеснатото.. некако многу коментари прочитав, и ми дојде многу многу грдо чувство!
    Дома им реков на моите да не јадат пред неа тоа,оти она од се сака да и дадеш.. Значи јас дадов два-три пати, ама она бебешкото-лизни малку,џвакни-плукни.
    Давам домашно готвено,освен кога сме излезени, тогаш сака се од мој тањир,и помфрит и скара да џапне.
    Јаде овошје,зеленчук,житарици,манџи,јајце,млечни производи,месо.. секојден најразновидно.
    Не прибира храна,немам проблем со јадењето со неа.
    Се си јаде.

    Осеќав потреба да се доискажам, пошо и вие гледам детално опишувате, па да не испадне јас бебе со чајни го хранам..
    Таа глупост од татко и беше,јас на работа он и дал да јаде чајна, ама вели ја плукаше. Па утредента одма баба и пак, и така ...
     
    На ludoto19, Chantal, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Зошто да ти е глупо? Мојава се сака да проба. Најчесто одма се откажува, ама битно да проба.
    Подобро да и дадам, него да мисли кој знае што е тоа. Е сега ние ни за нас не зимаме, па нема како да бара. На гости да побара ќе и дадам. :)
    Уживај мајка :)
     
    На ludoto19, Chantal, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
  8. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Јас и гиро дадов да проба и се допадна. Од секоја состојка вкуси.
    Следен пат на следен одмор.
     
    На ludoto19, Chantal, duffi и 4 други им се допаѓа ова.
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Оти да ти е глупо? ТИ не ја раниш со чајна, пробала, е арно де. И да ја раниш, твое е. Не е здраво, ама не се здрави ни смоките и чипсот што им го сервираат на децата па јадат. Нека јаде се, па сеа пробала чајна еднаш два пати тоа е.
     
    На Chanell* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.239
    Мојот е нејадач па се сака да проба , што ќе види.
    Главно го плука , ама да види бара и му даваме да вкуси .
    И чајна , еурокрем, кулен,сланина... се има пробано.
    Ништо не е воодушевен.
    Уште го чекам денот нешто да му е вкусно , а да не е ориз и кисело млеко.
     
    На ludoto19, kukla21, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Моето дете е дете за пример откако наполни 6м и почнавме со дохрана, се прими со голем сласт (освен карфиолот кој мравме да го маскираме) и јадеше феноменално до свои 2ипол години. Од 2ипол години навака, како се осоколи и почна да сфаќа што е што и што е вкусно што не е дете не јаде како што јадеше. И до скоро (3г и некој месец) јадеше пак, ама еве веќе 2м ние борби водиме, вечера скоро и да нема и ако има тоа е милкшејк (млеко, некои снегулки житни или бисквити, какао и мед, евентуално плус банана) а месо нема вкусено со месеци сем варено во супа па тоа што се нашло во супата случајно, ориз јаде исклучиво во сутлијаш варијанта. Е сега ги откри Линолада, чипс (да на 3г откри чипс), лижавче и чоколадно млеко (истото од милкшејкот само без додатоците), па неговата исхрана се заснова претежно на ова плус тестенини и неговото височество СУПА СО БУКВИ!!! Очајна сум ама почнав да попуштам, ќе јаде или не, битно е здрав, не му крчат цревцата, слаб не е, силен е и активен, мозочето му работи како на моторче, што може друго да посакам?! Ако посака и чајна ќе му дадам, и кулен, и сувомеснато, се што сака, до 2ипол јадеше под саат и само тоа што јас ќе го спремам исклучиво под план и програма, па сеа ваљда тоа некако му влијаело и оставило добра подлога за сите овие забранети работи.
     
    На Sandrin4 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мислам дека тоа е проблемот. Ти си му давала да јаде тиа што треба, а не чипс, лижавче и сл. Е сега ги открило и ужива детето.
    Затоа јас се и давам. И лижавче лиже и чипс. Брзо и поминува мерак, ама знае што е што. Си знае кога се јаде храна, кога стрвулии.
     
    На Sandrin4, ludoto19, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Апсолутно, сега да имам второ до година ќе си јадеме што треба, ама после се ќе му дадам.
     
    На ludoto19, mal.ecka и kukla21 им се допаѓа ова.
  14. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330
    Мајки гледам скоро сите се жалите од нејадење, мојов е обратно, по цел ден ам ам само вика, све јаде и овошје во изобилие и манџи, ама сака да касне и по некоја смока, 16 месеци има. Си викам не знам што е работава дане е гладен, премногу е стрвен, а слабичок е. Има некој такво искуство? :)
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Имав, пред 6м, што и да дадеш ќе и лапнеше, мака никаква, ама...
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    мојата од како е родена :D
    она е вечно гладна.Само се крева на прсти да види шо готвам.Или ке рече отвори фрижидерот да видам шо има.Ако е јадена после пола час пак прашува а сега што да јадам?

    инаку слаба е и она
    ама и хиперактивна е
     
    На Sanja1105, mal.ecka, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    https://www.slobodenpecat.mk/rodite...namirniczi-shto-deczata-ne-treba-da-gi-jadat/

    И мојата е вечно гладна. Се јаде, ама отрови не јадеме :) Она така ги вика. Чипс, смоки, келап, мајонез, пашетети, сувомеснато... никако. Има пробано се, ама не купуваме и не даваме. Прв пат на 3 и пол години проба и сладолед.
    Кога одиме некаде одма смоки даваат и она вика, не сакам, тоа е за татковци.
    Прв пат кога проба сувомеснато, и викам не е за деца, грдо е ова, и вика, ако дај.
    И вика, ауууу колку слатко грдичкоооо и се смее. Па еднаш у 2 месеци и давам :)

    Само никако немојте виршли, непроверено пилешко со хормони...
     
    На Sanja1105, joy1, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.865
    Пол:
    Женски
    @kukla21, @AngelOfArh, @Cka еве мојов на три години исто почна самостојно да менува јадење/нејадење.
    јадеше се супер нели домашно готвено, бла, бла. Му давав да проба и од се (не сака сувомеснато и такви ствари сам). Ама после 3 и пол години се смени. Летово поч.на максимално да зеза за јадење. Пребира, секое јадење е борба. Одеднаш почна да се гади од турли тава на пример. А почна да јаде бонбони и лижавчиња ко луд (ова зашто гледа во градинка, кога ги земаат другите деца се делат грицки и бонбони по двор). Килажата му стагнира, се му виси на него. Е сега мене тоа ми се чини баш драматично, ама во градинка кажуваат дека не е баш од пребирливците. Имало во група и бетер од него. Не го сметаат за проблематичен, освен што не им јаде овошје за ужинка освен банана, јаболко и круша. Дома компензирам со смути сабајле пред градинка кое со лажење, молење, трка со тато го пие. Почна и цртани да гледа за да јаде. Има денови кога јадењето буквално ме исцрпува зашто не се знае во какво расположение ќе биде и дали ќе јаде или не.

    И се осеќав ко најлошата мајка на свет зашто нели ако се пише некаде дека детето почнало да бара нешто надвор од светата здрава храна одма е мајката крива, па како смеела, па зашто пуштила или не пуштила да проба „глупости“ и слично.

    Е сега пошто тоа ми е професијата почнав да се чепкам и често ваквата промена во исхраната се должи на развивање на нивната свест за себе и градење на јас како самостојсно суштество различно од родителите. Преку тоа искажуваат дека се свои (па и своеглави). Секое различно ќе покаже.
    И знаете што ми олесна на душата. Не сум јас. Фаза е која може да трае и неколку години. Ама се враќаат пак на јадење добра храна ако мајката продолжува да нуди здрава храна.

    Ако вашите сами одбиваат да јадат нездрава храна сметајте се себе си за среќни, зашто такво се погодило детето.
    Некогаш не е се до нас.Ова како поддршка на @AngelOfArh. Само треба очигледно да се издржи. На братучед на мажот второто дете од 3 години до 10 живееше само на Аргета, еден вид сирење, макарони, јаболко (само ако е сецкано на кругови) и несолени маслинки и понекогаш компир манџа (сега пројаде). Првото отсекогаш јадеше се без никаков проблем, некогаш не покажа проблеми во јадење. Двајцата имаат супер крвна слика.
     
    Последна измена: 30 септември 2019
    На mal.ecka, Lolipop23 и Chantal им се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно не е до родителот, до детето е. Големиот како мал јадеше се, ама буквално се, ништо не пребираше, имаше пробано се, и здраво и нездраво, е сега не јаде се, пребира. Од нездрава храна смоки и чоколадо, пие сок, тоа е. Сувомеснато, чипсови, газирани пијалоци не сака. Од благо само чоколадо и лижавчиња.
    Малово е друга приказна. На почеток не јадеше, мрчеше, пребираше... после година и пол се разјаде и нема нешто што не јаде. На година и пол шкембе чорба јадеше :tmi: ни јас ни татко му не јадеме тоа. Ама дедо му јадел, и детево стрвно, да проба. Јаде како што реков се, од овошје до зеленчук, месо и сувомеснато. Тестенини, месено, леб - не сака. Сирење, млеко, јогурт - ништо, ептен ретко ако се напие јогурт. Ама затоа месо и јајца тамани ко лудо. Сувомеснато избегнувам да купувам, најчесто сланина имаме, месо се трудам чисто и проверено да давам, јајцата се наши домашни, па не му се секирам. Грицки не сака, не сака смоки, чипс, пуканки, има пробано, ама не ги јаде, пие сокови, па си цедам домашни или мелам јаболка во соковник.
    Во градинка не станува од маса додека не испразни се, за среќа не е дебело дете, многу е активен, ама и многу често оди по голема нужда. Ама се плашам дека ако му остане оваа навика, може да се здебели.

    Инаку, мислам дека разликата е во тоа што со првото јас не работев, спремав храна и оброци по книга, боже сачувај нешто нездраво да дадев... а малово чувано од баба и дедо до 9 месеци, до година по мое го хранеа, после година си почнаа по свое. Мислам дека и тоа има влијание врз навиките на децата, макар што и карактерот си го прави своето.
     
    На ludoto19, mal.ecka, Sexybaby86 и 5 други им се допаѓа ова.
  20. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Значи ептен менуваат со исхрана
    Еве и мојов лани се утепуваше јадејќи црвена леќа и тиква сега НЕМА ШАНСА му се гади :|ама затоа па на велико пројаде јаболки круши портокали мандарини:) секој ден крка овошје:Dчудо оти не го сакаше
     
    На mal.ecka, Ano, Coco31 и 4 други им се допаѓа ова.