1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана 12+

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 5 мај 2017.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.609
    Допаѓања:
    103.877
    Пол:
    Женски
    Што ако се доктори?

    Јас на полни 11м почнав да давам, мелени, ореви покасно, по 18м веќе му давам цели да ги џвака.
    Матичната ми рече да следам по каките дали ги џвака убаво, бидејќи не се вареле брзо и ќе останувале парчиња во нив.
    Кај мојов нема ништо :tmi:
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.450
    Пол:
    Женски
    Фала ви мами, кај да е ќе почнам и со мед по малку во овошјето или во чај.
    А за јатки ќе почекам.
     
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    Можеш мелени во смути. Пред годинка почнав јас. Сеуште цели не се осмелувам. 2 год.и 4 мес е
     
    На lovely girl M и lackygirl им се допаѓа ова.
  4. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.609
    Допаѓања:
    103.877
    Пол:
    Женски
    Мед дадов 12+ домашен, така ми кажа и педијатар :)
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Дека требале да знаат подобро дека на дете до 4-5 год не се давале апетисани така да грицка.
    Детево и кај нас има грицкано. Ете, за беља малку треба. Јас не и нудам веќе.
     
    На lovely girl M, Coco31 и emkaemka им се допаѓа ова.
  6. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Јатки и јас давам од година ама исклучиво мелени. Цели не се осмелувам зошто мојов е мрзлив на џвакање. Е пуканки не сум дала. Од нив уплав имам(facepalm)
     
    На Coco31, mal.ecka и lackygirl им се допаѓа ова.
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Пуканки јадат моиве многу одамна. Не се така страшни иако така делува ако им се залепи на грло
     
  8. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Med so sto davate?
    Aronija, brusnica (ne znam sto poveke da davam) od kade kupuvate i so sto kombinirate?
     
  9. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.242
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Здраво женски :)
    Се префрлам од бебешките теми во детските полека :)
    Синко пред некој ден наполни годинка, и сега цело време се мислам што и како да му сменам во исхраната.
    Уште е само на блендирано, се гади од парченца, има нагони за повраќање и затвара уста. Некогаш (читај ептен ретко) јаде парченца кашкавал со кифличка, или риба, нешто меко да е нормално.
    Не оди во градинка, го чува жена дома кај нас и му готви тоа што јас ќе и кажам, од понеделник до петок. Насабајле јаде уште житарка со овошје, ужина или само овошје или во комбинација со кисело млеко/јогурт, ручек зеленчук со телешко месо + малку сол и маслиново, вечера од ноќните капи на Хип или попара кифличка со кисело млеко + моцарела/кашкавал.
    Белка воведов преку тарана и кифлички. Скоро се има пробано досега освен јагоди, киви, цитруси, мед и јаткасти. Нема алергии досега на ништо.

    Кажете ми што да му сменам, не знам дали и до кога овошјето го држи сит. Немам идеја што да му дава жената во работни денови, кога не можам да правам палачинки/мафини/проја итн.
    Макарони и шпагети немам дадено уште, какви да земам и со што ги давате?

    Уште е на доење, цица 3 пати дневно. Не сум дала АД, а сакам да почнам со одбивање полека. Наместо подојот измеѓу ручекот и вечерата (кога се враќам од работа) што можам да давам?
    Вода никако не пие уште, ја нудам од 5ипол месеци, и џабе. Сок разреден со вода почна да пие на 10м, по 250мл на ден.

    Од заби, има долу два кеца и една двојка, горе двојките се пробиени сега, а кецовите набабрени. Иако знам дека џвакањето не е поврзано со забите,треба да џвака со непцата тој.
    Не покажува никако интерес кон парчиња храна пред него, само ги стиска и фрла. Не носи до уста храна. Не дава знаци кога е гладен, па затоа се на саат го храниме.
    Многу се плашам дека грешам некаде, а сега откако треба да се учи да јаде храна како нашата - уште повеќе.
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Normalno e da ne saka celi parcinja hrana, treba da go zemis vo predvid toa deka mu izleguvaat zabi I nepcata se lesno razdrazlivi.Ke mu davas pasirano sega za sega nisto strashno. I pri vadenje na zabi nekoi deca imaat namalen apetit.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.660
    Пол:
    Женски
    Ќе се научи. Наутро за појадок веќе може јајце, тарана, јуфки, кифлички, сирење, јогурт...значи како нас, овошјето ќе го ставиш како ужинка. Нема сосема да ги отфрлиш оброците од житарки со овошје, ама нема да бидат секој ден, ќе менуваш. Ручекот веќе сличен со вашиот, само без запршки и минимално сол, други зачини може малку повеќе, за вкус. Подојот може да се замени со обичен јогурт или пак овошен јогурт. Пасирај, не блендирај. Почни ти да јадеш со раце парчиња пред него, ако те гледа ќе те имитира, ќе се научи.
     
    На happygirl, Lolipop23 и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.462
    Допаѓања:
    27.217
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да почне да се префрла на неблендирано тогаш почни варениот зеленчук да го пасираш, а месото во блендер за полека да почне да прифаќа поинаква текстура.
    За доручек јас терав житарки со овошје до кај 15/16 месеци кога самото дете почне да губи интерес за таков доручек а се џапаше по лебче. Тогаш почнав да му давав за доручек она што и ние го јадеме (без н апример солено сирење, без мајонези и сувомеснати и слично). Почнав да правам мафини и проја и да ги замрзнувам и да имам да извадам по едно кога ми треба. И сега си чувам така замрзнати и вадам по потреба (некаде околу две недели до месец така ги чувам). Америчките паланчики (тие дебелите) кај нас на почеток беа хит. Некаде на три години почна да јаде тенки палачинки, претходно ги плукаше за што му беа чудна текстура во уста (и сега сеуште не сака кончести работи - пример праска ако е мека). Ручекот исто полека на нашиот го навикнував со тоа што прво почнавме со манџите, а потоа печените работи (месо сеуште сецкам на ситно иако е скоро 4 години). Јас готвам секогаш без запршка исто и мајка ми и свекврва ми па манџите почна после годинка директно од нашите да јаде (со блендано месо) и со помалку сол (дотуравме во нашиот дел).

    За тоа дали е гладен пробај да видиш да остане гладен односно да не му нудиш на саат па да развие малку чувство на глад (ама за ова ќе треба и подоите да ги сметаш како јадење и ако цица пред да одиш на работа ќе треба да му понудиш јадење минимум два саати после подој) и плус сокот мене ми се гледа многу. Рачунај на таа возраст се му полни стомаче.

    Ужинка е овојшје или овошен јогурт на таа возраст.
     
  13. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Jas na godinka uste ja doev i ne davav uzinki. Pomegu dorucekot i rucekot ne i davaa uzinka na pocetokot, nemase potreba, rucekot bese porano. Podocna i uzinkata bese nekoe ovosje. Sega e 22 meseci i uste teram od sabajle zitarki i ovosje, bidejki vo toj obrok stavam mn.dodatoci: meleni jatki, kopriva, aronija, godji i sl.podocna za uzinka jade nesto od ova: tikva, japonsko jabolko, obicno jabolko, kivi, jajce, supa od bujon, nekogas nekoe biskvitce ama retko, letoto 7dinja i sl.rucekot e klasika: grav,leka grasok,boranija, telesko meso domasno pilesko, blitva, musaka i sl.vtorata uzinka e zelencukova salata zavisno od sezona ( sega tamani sveza brokula, letovo krastavici, kromid, maslinka, nekogas i malku lepce, zelka). E vecerata mi e sekogas mlecna bidejki otkako ja odbiv drugo mleko ne saka da pie: ni ad ni kravjo.pa obicno davam gevrece, leb, pita so kiselo mleko ili jogurt, jufki, makaroni, palenta so urda, sirenje, abc, pavlaka, jogurt, k.mleko.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Koga pocnevte da davate salata kako prilog? I davate li bez isto, samo cist zelencuk? Mislam bez ocet, zejtin, zacini.
     
  15. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Соодветна салата од веќе воведеното можеш да правиш и пред 12мес на детето. Пример морков и цвекло, краставичка, зелка свежа итн.
    Ставав/ставам малку хималајска сол и маслиново. Оцет не на дете мало. Сепак е несоодветен за цревната флора па и за сам желудник/стомак.
     
    На Gaga.sk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram. Za ocet znaev, ama ne mi tekne deka moze so maslinovo. Fala uste ednas :D
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.226
    Допаѓања:
    7.313
    Пол:
    Женски
    Место оцет можеш лимон да истискаш.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Ме интетесира што сменивте во исхраната откако наполнија година и дали некој веќе премина на "обично" млеко?
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Почнав да и ставам по малку химелајска сол и да не и бранам да не каснува благо воопшто, ама мојава среќа не е по благо, па ептен ретко и малку јаде. Една коцка животинско во неделата. :)
     
  20. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Уште сте со кашички или премина на храна заедно со вас? Мене на контрола ми рекоа не мораш веќе да готвиш посебно,може и со вас да јаде буквално се,само не толку зачинето..