1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана 12+

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 5 мај 2017.

  1. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Па ако правам манџа, давам од нашето само без пипер и со помлку сол. Каши скоро и да не давам, не ги сака. Само месо блендирам, ама планирам и тоа мелено да почнам да давам, зошто има аверзија кон кашите.
     
    На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Citav deka neko dava humus. Kupecki i domasen? Ako moze recept, ako e domasen. Blagodaram
     
    На mimiiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јас од 10ти месец ја прилагодував на наша храна по малку, манџи и остало без сол. Во 11ти веќе е целосно префрлена на наша храна ние што јадеме јаде и она. Најново и ставам салата исто како за нас само со маслиново и лимон. Супа денес правев за сите нејзината со лажичка павлака. Каши во никој случај повеќе не прифаќа. Теглите од хип ги исфрли има само со брокули и тестенини и пилешко во тегла што јаде два пати неделно. Јаде пржени кришки, сирење фета, кашкавал и воведов, јогурт.
    Наутро јајца на путер со домат и сирење со леб. Утринава во релна пици и правев со моцарела и домат. Знам и леб со путер во релна да и дадам со сирење. Молење е на секој оброк али далеку подобро од претходно. Житариците не ми ги пројаде едни мафини со просо и проја некогаш друго не иде во обзир.

    Можам да кажам дека конечно јадењата и се вкусни. Гравче обожава со рендана кисела краставичка од тегла внатре, изненадувачки. Неделава на зимовање ќе јаде од нашата храна што и да имаме. И потоа ќе останам со ставање сол.
     
    На Lolipop23, happygirl, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Супер,јаде речиси се како и вие. И јас почнав помалку,само јајце никако не ми сака,не знам што се веќе не пробав. Ова со домат како го правиш? Ме интересира печурки од кога се даваат? Читав некои интересни рецепти.. А да, со Ад уште колку ќе продолжите?
     
  5. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Јас дадов печурки шампињони на 13 м, а мислам дека може околу година, не памтам како беше по списоците на матичната. Многу и се допадна што не е ни чудо зошто сите дома ги обожаваме. Ама малку се потешки за варење и и прават гасови.
    Сори што ви се вмешав во разговор.
     
    На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јајце има во мафините така пробај. Матиш едно, јогурт една лажица, сирење/намаз/ спанаќ, брашно и малку пециво на 200 степени. Или свари просо, матено јајце додади, малку пециво, сирење и лажица јогурт на 200 степени.

    Домат мислиш кај пиците? Сечам кришка леб ја премачкувам со сок од домат сецкам моцарел и кашкавал малку во релна се топат и ете и пица :) Можеш со што јаде да даваш.

    Не ни почна со ад моево. Без никакво млеко остана. Не пие. Вчера во хип млеко и ставив краш експрес малку да и смени вкус ми го фрли шишето. Ни така не ми помина али ќе пробувам нон стоп. Има едни на алете кекс со млеко во шише се пие кога сме излезени тоа и давам чат пат. Пробав и козјо и тоа не го сака. Млечни продукти јаде така да нема да е проблем за калциум.

    Ти пробај козјо обично. Кравјо јас не би давала, но ти ако сакаш можеш и да даваш ако ти пие.

    Од тегла шампињони?
    И не се извинувај]:)
     
  7. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Мафини правам и во тие вафлите со спанаќ ми јаде. Ама варено или пржено дури мешав и во намаз за на леб,не сака. Јас па те разбрав јајцата со домат некако ги правиш,затоа те прашав.
     
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Зошто да не пробај како пинџур направи му со јајце. Или без паприка пинџур само со домат. Пробај со ајвар запржен и јајце изматено.
     
    На Minnie 1 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  9. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Свежи. Кратко запржени со морковче и кромитче на путер и врени со бел ориз. Така и оризот си го крка без проблем.. А знаеш какви сме пребирливи.
     
    На FreeMind и happygirl им се допаѓа ова.
  10. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    @FreeMind Уште ова да прашам,и имаш дадено Личи и слични такви овошја ?
     
  11. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    @FreeMind przeni kriski kako za vas pravis?
    Daj uste nekoi recepti. Onoj so brokula, pavlaka, misirka, sirenje (mislam deka ti go imas pisuvano) jadat sekoja nedela. Se davat vo toa hhaha
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Од овошје имам дадено се, но остана да јаде круша секој ден со јаболко или слива. Банана пројаде така сама да ја грицка. Лимон во салати и веге ручеци. Манго во некои комбинации. Со авокадото се мачиме не го сака ја барам вистинската комбинација. Личи е во родот со малини, капини, јагоди ако имаш дадено дај слободно. Ако не прво таа фамилија на овошки дај му да ја проба поблиску до наше поднебје.

    Во крабелн групата модераторката беше бератер за храна. Она ме советуваше кравјо, мед и апетисани да идат после година дури и можам две години да чекам за да воведам ради предизвикување алергии. Кравјо воведов уште на 7 месеци и правев пире неколку пати, така и ме советуваше педијатарот во храна да и додавам кравјо. Мед и јаткасти не се брзам иако лебот кој го купувам е фактички и со јаткасти внатре. На многу состојки има траги од бадеми, лешници и кикиритки. Имам и стоби флипс смоки ќе и дадам деновиве.

    До 12 месеци воведов се што може да се воведе. Нешто налик Мила, барајќи ја идеалната комбинација за да пројаде.

    Да, исто како за нас. Потоа на хартија и го оставам да се исцеди маслото.

    Сега не ми ја јаде таа комбинација. Риба ми одбива на секаков начин, фокусирана сум на риба периодов али многу тешко.
    Риба во фолија со брокула,компир и павлака сос. Плескавици во фолија, болоњезе и со тиквици, тиквици варени полнети со мелено мешано месо, кашкавал малку за вкус и павлака. зелник со праз, кори тегнати со урда, пита со спанаќ, тие се на мајка ми комбинациите кои малава ги јаде, палачинки, спанаќ манџа со јајце, грашок манџа еднаш неделно, гравче, супа со зеленчук и павлака.
     
    На Minnie 1 и Gaga.sk им се допаѓа ова.
  13. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Свинско месо домашно од кога давате? На пример мелено мешано, повеќе на телешко и малку свинско за вкус. Секако она како што јаде малку би и дошло ептен мала количина ама да не направам бејља. Секако свинско се избегнува дека се и сешто јади и се смета за нечисто месо, но ова е од мои луѓе хрането.
     
  14. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Ананас од кога може?
     
  15. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Јас на година му дадов.
     
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    20.855
    Пол:
    Женски
    На Божик јадеше моево домашни плескавици со телешко и свинско месо, повеќе на телешко беше, 5, 6 залчиња изеде.
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762

    Ај рецептов подетално :)
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас не сум дала уште. Не дека јаде било што, заради маснотии.
    Сега прв пат земав, па неделава ќе проба :)
    Женска е 2 год :)
     
  19. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Varam misirkino posebno, a brokula posebno. Koga se gotovi, gi seckam na sitni parcinja (taka jadat moite), stavam pavlaka za gotvenje (nekogas i obicna pavlaka), dodavam sirenje i krcam uste malce se zaedno. Moite mnogu sakat taka :)
     
    На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Каква беља да направиш? Нема врска дека е нечисто месото на свињата, плус домашна, сигурно е подобро од тоа говедско што го товат експресно за колеж.
    Помрсно е да, ама ти нема да дадеш од ептен мрсното, ќе дадеш чисто месо. Јас на син ми веднаш после годинка му дадов, на бебево сега скоро на 9м за првпат, само што не јаде мојава. :doh:
     
    На snegulkata, duffi, Chantal и 5 други им се допаѓа ова.