1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана 12+

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 5 мај 2017.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.609
    Допаѓања:
    103.877
    Пол:
    Женски
    Направи ќофтиња, повеќе нека бидат на пилешко, па ќе зголемуваш (fingers)
     
    На FreeMind и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  2. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Да направам апдејт за преминувањето од Ад на обично млеко..Денес докторот ми рече дека тоа е во зависност од тоа колку пие на ден. Ако пие почесто тогаш со Ад да се продолжи,а ако пие само навечер и наутро значи макс. 2 шишиња може на кравјо да се премине.
    И не советуваше да почнеме да го учиме од чашка да пие..Вода,чај,сок што и да е.
     
    На Bella*, FreeMind и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  3. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.462
    Допаѓања:
    27.217
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека максимум млеко и млечни производи дневно треба да внесат до 500 милилитри. При тоа едно парче сирење, кашкавал и слично од 30 грама заменува 100 милилитри млеко. Јогурт е исто како млеко. Ако сте под лимитот со вкупен внес тогаш слободно се преминува на обични кравјо млеко. Ако не тогаш се останува со АД се додека детето само не намали на количина на млеко што ја пие.
     
  4. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Аууу мојата тогаш се е на млечно. У градинката шо има оброци и кога ќе си дојде цица на 40 мин, и сака к. Млеко јогуртче, др работи мн по дома и не јаде.
     
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.462
    Допаѓања:
    27.217
    Пол:
    Женски
    Цицањето и АД не се бројат исто како млекото. Обичните млечни производи имаат многу калциум кој може да влијае на апсорбција на железо во организмот и да доведат до анемија ако се претера со нив.
    Мајчиното млеко и АД кои се замена за мајчино млеко го немаат тоа својство односно се балансирани да дозволат доволно апсорбција на железо. Затоа се препорачува се додека им треба многу млеко тоа да биде мајчино или АД.
     
    На pianogirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.469
    Маслинките ги оставате ли во вода да отстојат бидејќи се многу солени или не?
    И син ми почна да јаде количински малку повеќе,ама секое јадење го јаде,ако му ставам малку јогурт во него,во спротивно или само пробува или 2,3 лажички и толку,а ако му ставам јогурт јаде повеќе. Па така јаде ориз и јогурт,компир и јогурт,боранија чорба со јогурт,мусака со јогурт... А најмногу сака палента и јогурт. Да го одучам не можам,ама ниту сум почнувала така да го хранам,туку ете така се погоди. И ако не му се свиѓа јадењето,пие само јогурт или ќе цица. Ај пиењето јогурт е здраво,ама дека месото,јајцата се комбинираат со јогурт да не му се одрази на кс?
    @Milaаа991 знам дека иста јадачка имаш и ти,ја поминавте ли фазата со мешање јогурт со се и јадење постојано палента или сеуште трае?
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.660
    Пол:
    Женски
    Давај несолени маслинки сега, понатака ќе земеш солени. Ако ги сака, можеш и во мафини и кифлички да му ги ставаш, убав шмек даваат.
    Ако не се одразува на крвната слика, нема мака од тоа што пие јогурт со се. Ако пие со чаша, намали ја количината, ако го мешаш јадењето со јогурт, доволно е лажичка две, колку да се осети, не мора многу количински да има. Па ќе исфрлаш постепено да се навикне на чистиот вкус на манџата, без јогурт. Мада и јас јадам ориз и боранија со јогурт/кисело млеко :D
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Мојава јадеше мн кисело млеко, но преку ноќ го одјаде и веќе не пие ни јогурт ни кисело млеко. Сега се молам да проба но не сака. 8)
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.462
    Допаѓања:
    27.217
    Пол:
    Женски
    Ние имавме фаза со јогурт во се. Не се одрази на крвна слика тогаш. И потоа престана. Сега јогурт не сака да пие. Се прерфли на млеко. И тоа а не пие многу, значи никогаш не бара само млеко да пие, освен кога ние пиеме кафе па тој пие млеко со какао. Инаку млеко пие само уз доручек или вечера. Кога пиеше јогурт млеко не сакаше со очи да види. Сега јогурт не сака. Кисело млеко јаде. Енигма ми е како и зошто се префрла во прееренците ама не е ни битно.
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Интересно е ова со јогуртот. Од вчера јаде јогурт по една чаша (овде е како кисело млеко), а до вчера не сакаше ни да го проба во јадење.
    Фета сирење не сака моментално.
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Идеи за исхрана,година и два месеца?
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Сега се свестив дека на малово не сум и дала риба и сирење/кашкавал. Некоја препорака што да дадам, или сега над година може веќе се?
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.242
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Риба му давам од 10м навака, најчесто бела пастрмка или лосос.
    Кашкавал давам од 8+, каков што јадеме и ние. Сирење почнав на 10+, на Бучен Козјак мешаното.

    Синко е 13+, давам скоро се веќе. Деновиве му воведов и апетисани и семиња разни, ми останаа уште јагодите.
     
    На Spidy и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  14. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Како го спремаш лососот за него? И апетисаниве како ги даде?
    Јас и правам риба, но не ја сака сеуште ја јаде онаа во тегла на хип со зеленчук. Утре ќе правам стапчиња од риба за нас ќе и дадам и да видам дали ќе бендиса похована риба.
     
  15. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.242
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    И лососот и пастрмката ги печам како за нас, само со помалку сол, и ставам зеленчук во тавата, компир, морков, брокула исецкани. Ја полевам рибата со масло, ставам и чешниња лук и лимонов сок врз неа. Се заедно се пече околу 30-40 мин. Превкусно е :) Еден ден од викендот ми е резервиран за риба секако. Покрај него и јас и мм почнавме да јадеме почесто риба :)

    Дадов несолени бадеми, лешници и ореви, сите мелени. Исто и семки од тиква мелени, сончоглед, и ленено семе. Ги давам во комбинација со овошје за ужинка. Не покажа реакција на ништо.
     
    На Milaаа991 и FreeMind им се допаѓа ова.
  16. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Дали давате свежо цедени сокови?
     
  17. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.324
    Пол:
    Женски
    Да.
    После 1 година, есенва дадов првпат.
     
    На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    И јас и лосос и ослич му давам од 10 месеци. Патрамка ретко, ако најдам проверена. И ги спремам на ист начин и превкусни се. Почнав и јас покрај бебе да ги јадам :D само во земјено тавче со поклопец ги спремам. Рибата посолена, намачкана со маслиново и со лимон и лукче, до неа зеленчук исецкан. Малку попрскувам маслиново и исто малку попрскувам и со вода бидејќи за бебе така е помека и посочна. Да не биде крцкава. Го поклопувам и на печење 40мин
     
    На mimiiiii и happygirl им се допаѓа ова.
  19. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.469
    Овчо кисело млеко од кога може да се дава?
     
  20. ChrissLu

    ChrissLu Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    еве и ја да се надоврзам на тема син ми е 12 месеци и јаде буквално се ништо не бира за сега и мн сака да си ручка да ми е жив и здрав (секој ден чорби јадеме баш сум креативна во кујна све и свашта ставам што има у фриждер (зеленчук), а и пресреќна сум најдов Палента и Гриз овде во еден наш маркет во Чикаго и јадеме скоро секој ден или за доручок или како ужинка ) обожава зеленчук и овошје и месо а од пред една недела почнав и козјо млеко да му давам и кисело (козјо) исто
    Ја му давам да јаде се што мислам дека е добро за него, така да..