1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана 12+

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 5 мај 2017.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.196
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    За козјо тука на форумов читав дека на и педијатри препорачувале, јас кога сум била мала ми давале исклучиво козјо зошто баба ми чувала кози.
    Јас АД давав од 8-9 месеца некаде, кога почнав да намалувам подои, тогаш сметав дека е рано за кравјо. Ја одбив скроз на 11 месеци, го дотрошив тоа вештачко што го имав дома и префрлив на кравјо. Малата многу го сака, и го пие многу повеќе од АД и од молзено мајчино млеко, немаше проблем да го прифати. Давам секакво, не сум врзана за конкретна фирма, и малата немала проблем од ниедно млеко.
     
  2. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    @TeddyGrey
    Да ќе видам како ќе прифати.

    @Milaaaa991
    Да од најблиски роднини, проверено. Ќе биде или домашно кравјо или тетрапак.

    @FreeMind нормално, не ми беше тоа поентата. Гледав мислење како не за кравјо а тие даваат, како пример споредба праев. Нема збор дека секој си е своја приказна.

    @Spidy козјото би било најдобра опција, ама немам од каде.


    Фала ви мамички :*
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.834
    Пол:
    Женски
    Моето никакво не прифати, ни пресно, ни козјо, ни АД, ама баш никакво, само вода пие, а во каши, со бисквити, гриз, чоколино го јади, ама за пиење не, ни една голтка, одма плука. Иначе користам битолско или алпско. И не е некој проблем, доволно си внесува други млечни производи секој ден.
     
    На Bella* и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  4. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Колку вода пие твоето? И колку вкупно течности треба дете 12+ да внесува дневно???
    Да знам, барем вода да ја учам повеќе да пие.
    Фала
     
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.538
    Допаѓања:
    27.822
    Пол:
    Женски
    Мојот вода многу малку пиеше отсекогаш. И сега на 4 години малку пие течности споредено со други деца што ги знам. И не му е нешто голем проблем од тоа што го гледам.

    На година дена преферираше јогурт да пие, млеко не баш. Сега од пред 3-4 месеци повеќе сака млеко отколку јогурт. И двете му ги давав со оброк, не како замена за оброк или за заспивање. Иако сега откако работиме од дома знае да се напие млеко со малку какао кога ние пиеме кафе (за да не се чувстува различно од нас).

    Инаку после година дена дете треба да внесе максимум 500 (од 350 до 500) милилитри млеко или млечни производи (тука спаќааат и млеко и јогурт и урда и павлаки и намази и се што содржи млеко) според Светска Здравствена Организација. При тоа 30 грама сирење/урда заменува 120 милилитри млеко/јогурт. Ако внесува повече од препорачана доза може да има проблем со абсорпција на железо. Млечните производи треба да бидат со полна масленост барем до 2 години, потоа може и со редуцирана. Над година дена може и кравјо или козјо (не мора АД).
     
    На paleska3, Milaаа991, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.834
    Пол:
    Женски
    Многу :rofl: по 1 шише роса пие во денот од 1.5л, исто само ноќе пие до 250мл. Ама си пие цело време вода после 8 некаде почна по 700-800мл плус цицаше...ова колку што памтам, од прилика толку.
    Секое дете е различно, ти нуди го па колку ќе му се пие толку, со сила не врувам дека ќе пие.
     
    На Milaаа991 и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  7. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    @JoyJoy фала ти, многу убаво ми објасни. Информации за се што ми треба.

    @lackygirl браво! Супер си пие значи. Ќе купам нова чашка, таа со силиконско не ја сака, па ќе видиме како ќе биди со пиењето. На 10+ едвај 80мл. Плус цицање.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.834
    Пол:
    Женски
    Ќе си почни не се грижи, сам си го зема шишето и си пие сега.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    @Makedonka007 јас не би учела дете да пие млеко. Едноставно нема потреба од тоа, цицачите се створени да цицаат од мајката додека да ги одбие, понатаму не им е потребно никакво млеко, посебно не од друг нималку на себе сроден вид. Според мене пиењето млеко може повеќе проблеми да направи отколку што може да има бенефит.
    Кога ќе ја одбиеш може да и појачаш млечни производи во исхраната, по 1 чаша јогурт или кисело млеко дневно, сирење, кашкавал, урда, кремсир, павлака, за млечни масти путер итн, па и оброк со пресно млеко.... и со тоа организмот ќе биде покриен и повеќе од потребното. А за пиење вода, ништо поубаво нема.
     
    На paleska3, Makedonka007, happygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Да. Уште подобро да не давам воопшто млеко, туку млечни производи. Само за заспивање навечер не знам како ќе правам. Иначе малата ми е страствен цицач.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.834
    Пол:
    Женски
    Исто беше и мојот без цицање не заспиваше, со нишање, пеење...уште така заспива, многу ми е тешко заспивањето мене од ко прекина со цицање искрено.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Знам исто дека ќе биди. Ќе треба повеќе играње навечер, активна да е, или да шетаме па да умори повеќе за побрзо да заспие ама сепак без цицање ќе биди тешко на почеток.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Не се разбирам од род и фамилии на печурки, ок е да дадам прв пат од овие? 20200514_130026.jpg
     
  14. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Да, овие се најобичните свежи во маркет.
     
    На Ringishpil_ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Здраво, малечката моја има 17 месеци и до сега воопшто не сака да ни да проба леб со било каков намаз. Само сув го јаде. А голема е веќе блендирани храна да јаде за појадок.. Сакам да јаде тоа што ние го јадеме. Макарони јаде со виљушка, сама, јаде и едни што и ги пржам со јајце, брашно и сирење или и мешам и друг зеленчук. Јаде супа. Јаде кифли и ѓеврек.. Ама леб со крем сир не сака. И пире не сака... Јаде тарана и чоколино. 2 дена е на тоа.. Не знам за појадок што да и нудам...
     
  16. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Може не и се свиѓа не и бутај со сила :)
    Кај мене леб ретко јаде со манџи никако.

    Појадок за цела недела кај мене е вака:
    - проја со тиквица и јогурт
    -просо со тиквица и јогурт
    - кајгана со млад кромид, фета и печурки
    - мусли со млеко - житарици и сушено овошје
    - мусли од боровинка на хип со млеко
    - ѓеврече со путер
    - печено лепче со путер и кашкавал во релна
    - пржени кришки со фета
    - ако не и се јаде менувам на бисквити и млеко или јогурт и леб. Ако има остаток од вечерта може и мафини со сирење или спанаќ. Давам и готови на хип со житарици и овошје кога брзам негде. Воглавном појадокот го јаде. Овие ми се редовни појадоци тоа појадуваме и ние (без просото и пројата).
     
    На babydust, Chantal и PeachGirl им се допаѓа ова.
  17. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Здраво мамички
    За брзо ќе бидиме и ние дел од оваа група, се ближи роденденот на малата :party: :D
    Сакам да знам кога можам да почнам да и ставам сол во јадењето, и кога се почнува со сирење кашкавал?
    11м и 1н сме иначе
    Фала
     
  18. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Јогурт не пие, ако го јаде главниот оброк прилози не идат во предвид, и кисело млеко нејќе во последно време. Не знам веќе што да правам. Ќе чекам само кога ќе побара...
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.263
    Допаѓања:
    8.357
    Пол:
    Женски
    Синко 2 ипол е и Нема шанси да јаде лепче намачкано. Го лиже намазот ама лебот не го чепка. Јаде или сув или мацка кога има манџичка за ручек. За доручек јаде макарони, пржено лебче со јајце, палачинки со банана и путер од кикирики како намаз, обични палачинки со абц намаз, кифлички, проја, палента. Мојот и житарки со млеко не сака. Ручекот исто нема шанси повеќе работи салата не сака затоа често после ручек грицка Краставица така. Е супа му е редовно на мени и со супата доста работи проаѓаат. Кај синко и бојата на храната игра голема улога па се снаоѓам подметнувам некогаш ќе пројде некогаш не. Во мелено месо за мусака, пиперки или болоњезе сецкам ситно и ставам све што имам зеленчук дома.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ednostaven

    Ednostaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    216
    Мајки дали некоја правела некои рецепти со бело грозје за во зимо. Мојот 16 месечен син многу го сака грозјето а не сакам да биде слатко полно шеќери. Замрзнување, тегли некоја опција?