1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана 12+

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 5 мај 2017.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Дозволив после годината. И тоа ко што викаш, ако гледа од некој, па да проба. До годината бранев, околината будала ме правеше. Демек како не ми е жал, комшиката на детето давала, братучетката давала. Сега не бранам, зошто ако бранам мислам контраефект има. Вака ако побара му давам, сам си јаде, и пола ке го изеде, пола ке го изрони. Инаку уште сме на животинско. Задолжително е само главните оброци да бидат изедени, ако не се, чоколадо нема.
     
    На azelea, M&M и RainBow им се допаѓа ова.
  2. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Јадеше супер се дури не почна во градинка,од тогаш одбива кашичка бара само кифла и само тоа јаде веќе 4-5 дена
    Денес си реков ке ја оставам д изгладне па ке пробам и пак ништо на крај јадеше само лебче
    Додуша овошјето го сака ама не кашичка него сама да јаде
    А има само две запчиња и ни тие не се излезени како треба и неможе да џвака поцврсти работи
    Ке пробам и така со мафини само некој рецепт ако не ви е тешко зш поима немам како се прават
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски

    Може да џвака. Бебињата џвакаат со непцата прво, после со забите. Кај ќе им е крајот ако чекаме да никнат катниците за џвакање, тогаш е касно (и потешко) за учење.
     
    На azelea, Mari* и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  4. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.905
    Допаѓања:
    135.267
    Пол:
    Женски
    Давај и снегулки со јогиртче, лебче путерче нешто такво па после сецкано овошје ако сака или пробај дали ќе ти го пие како смути
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    10.085
    Давајте идеа за вечера за 20 месеци што не вклучува медилино, Чоколино и сл. Најчесто јаде палената, тарана, овес со јогурт ама некако монотоно ми се чини
     
  6. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.905
    Допаѓања:
    135.267
    Пол:
    Женски
    И јас во тој круг се вртам пкус лебче со кашкавалче, сиренце, маслинки, патлиџан. Некогаш за блага варијанта и оравам гриз со урми и рогач. Денес правев млеко од бадеми па сигурно нешто со тоа ќе и направам или бисквити или снегулки. Можеш и палачинки. Инаше еден рецепт некаде на интернет за тесто само си банана и јајце мислам. 2 ingredient pancake пиши ќе го најдеш. Исто 20м е и мојата.
    Јас се нервирам што во последно време и се фаќа касно ручекот. Ако заспие докај 11:30, 12 тамам ама еве вчера заспа во 2 до 4:30 и после ручаше. Сакам да ја наранам пред спиење ама нервозна е не сака да јаде. Исто прави и со женава и накај 3:30 руча. Касно е нели? Вака за викенд обично и сме надвор и ако не спремам од сабајле, а од др обврски доручек нема време. Кога ви ручаат вашите? И треба еден ред ко за градинка ама уште да имаше и кој да зготви додека шетаме и да не е нервозна пред спиење. Еве и денес касно заспа уште спие ние сите ручани а она ем најмала ем нејадена. Се осеќам како лоша мајка :(
     
    На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.475
    Пол:
    Женски
    -мојата е поголема 2 год и 8 месеци ама еве отприлика што јаде
    За доручек :намаз,некогаш купен абц некогаш домашни со варено јајце,краставичка,маслинка.
    -кисело млеко со лепче или овесни со к.млеко,домашна нутела,некој путер,исто со лепче,палачинки,крофни,тост домашен...


    За ручек јаде веќе се што и ние сем лута храна,свинско,печурки..значи разни супи,чорби,ориз,зеленчук во тава,мусака,плескавици од тиквица..компир на разен начин

    За ужина јаде пудинг домашен некогаш едно монте,јагоди,цреши грицка,банана,краставичка,од хип има едни житни чоколадка ги сака мн,солени стапчиња,домашен овошен јогурт,бисквити..

    За вечера слично како доручекот со тоа што за вечера некогаш давам јуфки,макарони,шпагети со сирење,некој мафин,печено лепче во рерна итн

    Мојата сок не пие никаков сем домашен со вишни.Чат пат портокал или лимон цеден.Чаеви никакви несака .И чоколади несака никакви

    Ама затоа сака торта ,колач домашен,лења пита,бомбици за тоа душа дава :D
     
    На azelea, MissDior, M&M и 2 други им се допаѓа ова.
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.905
    Допаѓања:
    135.267
    Пол:
    Женски
    Счично јаде и моево ама има денови ко денес малтене 2 асални оброка едвај друго се онака безвезе ама надвор на гости таму нешто птрбна и не сакаше да вечера. И цицањето измеѓу прави малки беља. Важно се изнајаде месо печено за ручек.
    Јас и давам веќе и свинско некако повеќе ми го сака.
    Сокови да не види, гледам да нема дома тетрапак инаку не можам да ја сопрам ама кога сме на гости или игротека се налева. Дома кога ќе побара и цедам портокал. Чајче пие вода пие ама не доволно
     
    На azelea и joy1 им се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.475
    Пол:
    Женски
    На фб има страна super healty kids ,има доста идеи за здрави детски оброци,домашни сладоледи,смути и слично
     
    На alana, azelea и M&M им се допаѓа ова.
  10. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Не си лоша и ќерка ми секогаш дома руча после 15 часот дека спие од кај 12.30 до кај 15 некогаш и покасно, пред тоа има ужинка и не е баш гладна. Исто и она е нервозна пред спиење и не сака да јади а во градинка е друг ред и таму нема проблем.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.717
    Пол:
    Женски
    Па овошје веќе не ги заситува. Пробај да намачкаш путерче на лепче, со некој џем органски незасладен, можеш да и правиш од свежо овошје лесно е. Јас давам кифлички со кремсир, мафини од проја тесто со кремсир, палачинки од овес, банана и коко масло со веган нутела, јајце варено со путерче на лепче или кифличка... Глеј да не е леб па само леб. Снегулки се топ замена, паста некоја... Мојов одвреме навреме добива и варена спелта или рж со јаболко и цимет, паѓа у транс по тоа, ама не е каша, поише е како пудинг.
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.905
    Допаѓања:
    135.267
    Пол:
    Женски
    Како го правиш пудингот од рж? Јас ржани снегулки и купувам често ама ги јаде обично со јогурт или овошје
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.717
    Пол:
    Женски
    Од цело зрно рж, варам со многу вода ама претходно покиснат во вода цела вечер. Се вари долго, после блендирам со вода и овошје, додавам коко млеко или цимет и оставам за пола саат добива таква убава густина и го јаде многу убаво. Ако е со банана не оставам пола саат, таа брзо оксидира и не ми се свиѓа такво.
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    тука сте поактивни па да ве прашам. малата има година и пол и обожава ориз, значи има некогаш два три дена со ред за ручек да јади ориз, еднаш со спанаќ, еднаш со пилешко, со гршок... па ми беше зборов дали е во ред да јади толку нема ништо штетно ?
    ај ве молам кажетеми ако знаете, пошо ко ќе јади ориз знам дека е најадена.
    фала ви :*
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.717
    Пол:
    Женски
    Нема штета, само да е ориз од наш прозводител најарно, не купчка каша во прав
     
  16. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    да да наш
    фала ти :) да на одаш производител, значи нека си крка ќе ја мажам Кочани :D
     
    На alana, Sunshine_1979 и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  17. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Мојата и вино бара :headbang: се што тураме во чаша обавезно мора да се проба....и ги терам сите на екс да го пијат оти нема спас....упорна е. Расолница татко ми си пие на зимо и ајде си тури во чаша, ама почекуваше да се потстопли оти ладна многу....и упорна беше моравме да и дадеме да лизне...почна да се мршти,ама пак бараше да пие :rofl:. Се што се тура во чаша убаво ни е, ама за јадење пребираме.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.475
    Пол:
    Женски
    радувај се барем чаеви и вода ке ти пие :)
    мене мн ми е мака што слабо стои со течности
     
    На alana и M&M им се допаѓа ова.
  19. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Какво ти е тоа коко млеко? :D
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.475
    Пол:
    Женски
    Кокосово