1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Италија како туристичка дестинација

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од mims-89, 2 мај 2012.

  1. eminil

    eminil Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    130
    Наредната недела заминувам за Италија една недела :D:D:D радости радости
    Кажете ми сакам да знам како се цените за шпопинг ? :makeup:
     
  2. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Nekoj koj ja posetil Venecija, da mi kaze raboti koi moraat da se vidat, ubavi mesta za setanje, restorani ili kafici I sekako ako imate iskustvo so dobro smestuvanje?
     
  3. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Се е убаво во Венеција,музеј на отворено.Најпосетени се плоштадот Сан Марко,мостот Риалто,мостот на воздишките...
    Секоја уличка и секој канал се посебни и со свој шарм.Островот Мурано ако можеш посети го.
    За сместување во околината мислам дека е поефтино,незнам да ти кажам сигурно.
    Убаво да си поминеш,јас сум била во рана пролет и есен,незнам каква е во лето.
     
    На stela 34, bella.s и Minnie 1 им се допаѓа ова.
  4. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Blagodaram I jas planiram da odam vo Septemvri. Citav nesto na internet za mesta koi treba da se posetat tamu, ama sepak sakav da slusnam nekoe licno iskustvo.:)
     
  5. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас 3 пати сум бил во Венеција. Штета не сум се погодил пролетно време кога плоштадот Сан Марко им се поплавува. Тоа секоја година е во тој период. Иначе Венеција ти е убаво градче. Има многу работи за гледање. Имаш мост на љубовта, има огромна катедрала, сокаците и тн. Ако идеш без агенција и туристички водич обавезно мапа на градот или навигација. Али ти препорачувам подобро мапа зошто јас кога се изгубив навигацијата неможеше да ме спаси. Немаше ГПС. Малку скупички ти се рестораните. Пиците на парче им се негде околу 5 евра. Али ако сакаш вистинска пица да пробаш, само ресторан. Ќе се пазиш и од џепчии, има многу народ и се краде доста многу.
    Едино што не ми се допадна во Венеција, а и на скоро сите што биле, е лошата миризба на градот. Тоа им е официјален проблем и неможат да го решат.
     
    На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ana3567

    Ana3567 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Mnogu Luge Za Zal Nemozat da si ja dozvolat da ja posetat . Ama Italija e Prekrasna Zemja
    Jas Ovaa Godina Bev So Tura Za Veligden vo Venecija , Verona i Firenca so doplata Prekrasno bese
    I Bi Odela Narednata Godina Za RIm . Ja Obozavam Zemjata :inlove:
     
    На Biodevojka и Tanjamm им се допаѓа ова.
  7. Aerial

    Aerial Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Би сакала да го посетам Рим оваа есен,
    дали некој патувал за Рим преку некоја од нашите туристички агенции за да сподели искуство?
     
  8. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас бев пред 3/4 години во Рим преку наша агенција. Мислам дека со Магелан бев. Сега се преместени. Порано беа во центар позади Мериот хотелот што сега се гради (незнам другачје како да ти објаснам) во тие уличките. Паралелна е со Максим Горки.
    Турата добра беше. Задоволен бев. Но ако си физички и психички можеш да одиш со автобус. А ако не си, никако. Ќе умреш по пат. Многу возење има.
     
    На Tanjamm и Aerial им се допаѓа ова.
  9. nata38

    nata38 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Јас сум била во Италија на повеќе места и сум воодушевена. Во Милано на секој чекор продавница со многу убави парчиња. Пицата беше ептен убава прсти да лижеш. Венеција многу ми се допадна град на каналите. Сити места до сега ме воодушевиле. Дефинитивно е најубава европска земја.
     
    На Biodevojka, Tanjamm, senza.parole и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. bertold

    bertold Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    7.708
    Пол:
    Женски
    Јас одам на истата дестинација за десетина дена и би сакала да споделам туѓо искуство :)
     
  11. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    ubava tura ima sto da se vidi jas bev preku savana,a stom e vo evra ne e eftino kako i sekade vo evropa im se cenite ,vo venecija na primer go imam pieno najskapoto kafe vo mojot zivot 10 evra a dobiv 2 goltki ali bukvalno :D
     
  12. Edie.S

    Edie.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Моја препорака ви се Рим, Фиренца, Сиена и Венеција. И надоле Сардинија ако ви е за одмор.
    Милано никако, според мене, освен ако немате 2.000 евра за шопинг, па тоа да го истерате ко што треба.
    Убедливо Рим е најскапичок. За 3-4 дена подгответе си 500 евра.
     
    На stela 34 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Ne mora da znaci,ima i poevtini varianti a ednakvo ubavi,iskreno 10 evra za kafe prv pat slusam a imam poveke pati odeno tamu i pueno kafe na razlicni mesta,vklucuvajki gi i onie udarnite.moze si naletala,no sekako deka ima i normalni ceni
     
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.347
    Моето искуство е па обратно.
    Во Рим сретнав сосема нормални еу цени а Милано трговските со облека за широка потрошувачка беа со огромни попусти.
    Сепак Милано повеќе од 2 - 3 дена не би ни препорачала, нема многу што да се види. Рим е веќе приказна за себе.

    Понаоред во темава имам искуства и за двата града споделено.
     
  15. bertold

    bertold Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    7.708
    Пол:
    Женски
    Благодарам на споделените искуства :) Се надевам дека ќе се вратам со позитивни впечатоци!
     
  16. enaena

    enaena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    119
    Женски дали некоја од вас има одено Венеција за Нова Година?
    Се мислам дали има шо да се види во тој период, или да оставам за пролет :)
     
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Најдобар период за Венеција е септември месец или април евентуално мај. Сега е ладен тој дел од Италија и често има врнежи, кога врне водата преплавува сѐ и центарот сигурно ќе биде затворен и нема да може многу да видиш. Одбери го Рим, фантастичен е за Нова Година :).
     
    На bella.s и LivingGlam им се допаѓа ова.
  18. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас ти препорачувам на пролет да одиш.
     
  19. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Vo Italija bev minatata godina, potocno vo Venecija, Verona, Lido Di Jesolo.
    Venecija me fascinira, prosto ja obozavam. Preubavo mesto koe ima sto da ponudi. Jas bev vo juni I voopste ne se cuvstvuvase neprijatna mirizba. Ne e skapo, samo treba mnoooguuuuu da se vnimava koga se setate, zatoa sto e lesno da se izgubite. Edinstveno vozduhot e mn vlazen I tezok za nas. Bi sakala da otidam povtorno I barem 3-4 dena da sum tamu.
    Verona ubavo mesto, no nisto posebno. Edinstveno mi ostavi vpecatok arenata.
    Like Di Jesolo mi ostana vo ubavo sekjavanje. Plazata preubava so siten pesok. Hotelite site se blizu do plazata ne e skapo.

    E sega se spremam za Milano, Komo, Sirmione nekoj da spodeli iskustvo...
     
  20. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Sirmione imam ideno poveke pati i mene licno mi e pre pre prekrasno,turisticko mesto,cenite ima za secij gep,po dukjanite e skapicko ama zavisi sto baras,inaku za jadenje imas i na parce.no zavisi i do vkus eve velis verona ne ti e nesto posebna,mene mi e bozenstvena,tamu se osekjam kako vo film,po centarot kaj verona imaat stanovi mn zvezdi,leonardo di caprio,madona itn,i bas mi e interesno..
     
    На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.