1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Италија како туристичка дестинација

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од mims-89, 2 мај 2012.

  1. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Zavisi od sumata na pari so koja raspolagas, poveke od parite samo za pat ke ti pojdat
     
  2. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Па всушност не е многу скапа ваквата верзија. Ако одиме со авион треба да смениме авион. Скопје-Венеција, па Венеција-Сицилија. А вака би си ја имале колата и би можеле да шетаме подобро и да не рентаме кола/скутер таму. Сакам да слушнам искуство ако некој тука има вакво.
     
  3. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.330
    Допаѓања:
    47.735
    Пол:
    Женски
    Изводлива е идејава,зошто да не е?
    Кола ви е потребна во секој случај,многу повеќе ќе видите,отколку да одите со авион.Може и така,но таму да си земете рентакар.Кога јас разгледував пред некоја година,бродските карти за со кола беа многу поскапи и доаѓаа тука некаде со авионскиот превоз.
    Ако одите со кола,имате можност да ги посетите и Puglia,Calabria и Сицилија цел остров.
    Мој предлог ти е авион до Катанија,таму да земете рентакар и доколку имате повеќе време да ја прошетате цела јужна Италија,а ако не и Сицилија ќе ви биде доволно.Преголем остров е и многу има за истражување.Во друга прилика да го оставите копнениот дел.
    Само имајте на ум дека сега фаќа ferragosto,кога сите италијани заминуваат на одмор и е преголема гужва.Затоа мислам дека само Сицилија ќе ви биде одличен избор.
     
    На LivingGlam и s1a1n1d1r1a1 им се допаѓа ова.
  4. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Нема директен лет до Катанија. Треба два авиони да менуваме Скопје- Венеција, па после Венеција- Сицилија.
    И или иди многу скапо или не се поклопуваат летовите. А за брод и не е толку скапо. Околу 200 евра повратни карти за нас двата со се колата. И дечко ми вика дека за нафта ќе потроши многу помалце од колку рент а кар. Плус сите дена кола ќе имаме и друго е со своја кола. Изгледа вака ќе направиме сепак.
     
  5. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.330
    Допаѓања:
    47.735
    Пол:
    Женски
    Има и авион преку Рим до Катанија,ама сега е висока сезона и многу се поскапи картите.

    Да,вака ви е поефтино со брод.Јас за четворица гледав плус со кола и многу малтретирање ми се виде за со деца.

    Во секој случај нема да згрешите ако одите.Поубав избор од Шпанија,според мене.
    Убав одмор и да напишеш импресии.
     
  6. carver91

    carver91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    196
    Пол:
    Женски
  7. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    926
    Допаѓања:
    2.562
    Штета што некогаш ти се оди некаде ама неможеш да најдеш друштво слободно во тој период. :(
     
    На Tanjamm и Dust им се допаѓа ова.
  8. Slavicak

    Slavicak Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не би заминал на толку долго патување па со траект па сицилија дрн дрн..:?:
     
  9. pharmacy

    pharmacy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Летово сакаме с сопругот и малата да одиме во Италија и на одмор и на гости но со автомобил. Прашањето ми е дали знаете колку ќе не чини траект
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Провери си овде
     
  11. ..Queen..1998

    ..Queen..1998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Градови што ги имам посетено во Италија: Фиренца, Венеција, Милано, Лидо де Соло, Трст и Монтекатини.
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. a.nuska

    a.nuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    65
    Здраво...сакаме со другарка да одиме милано ќе бидиме смештај имаме автобус имало од аеродром до милано...ќе мозжи да ми лажете тие што сте биле колку пари е и дали ќе испејме да се снајдиме оти гледам дека слабо зборувале англиски па да не залутаме...позздрав
     
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    5 евра е и оди до железничката станица..
    Ние супер се снајдовме со англиски.
    Метро системот им е добар, нема да се изгубите.
     
  14. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Здраво, ме интересира некои од Вас ако оделе преку агенцииве на овие пролетниве мини екскурзии низ Италиија да ми пренесат искуства, цени за индивидуални трошоци и сл. Фала Ви :*
     
  15. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Бил ли некој сместен во Наполи? Се мислам за Санта Лусиа. Дајте предлог некој.

    Планирам Наполи со Амалфи како тура да ги скоцкам. Што е подобро, да се преноќи во Соренто или еднодневна екскурзија до Поситано, Капри...
     
  16. beauty007

    beauty007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    640
    Пол:
    Женски
    Дали може некој да ми каже искуство од Lido di jesolo?
     
  17. Matea Ballerina

    Matea Ballerina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    510
    Пол:
    Женски
    Искуства од одмор во италија. Предлог место, искуства...
     
  18. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Л
    Лидо ди Јесоло е баш младалачко местенце за уживање , вилите и хотелите се кој од убав поубав , плажата исто така е убава , може да си дозволиш кафе , сокче како за наш стандард .. јас сум задоволна ❤
     
    На beauty007 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bubbi

    Bubbi Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Се надевам септември ќе начекаме убаво време за одмор во Наполи или на Сицилија...
    Кажете искуство како се снајдовте за превоз и сместување? Сами си најдовте или преку агенција? Цени?
    @s1a1n1d1r1a1 ?
     
  20. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Ние бевме Тропеа. Преку Игуменица со фериброд 8 сати до Бриндиси и после возење до Тропеа. Смештајот беше ефтин доста, бевме сместени во Рикади селце блиску до Тропеа и беше нешто као 300 евра за 10 ноќи за двајца. И таму не беше скапо многу јадење пиење како Грција. А местото беше рајјјјјјј!!!! Рај! Немам коментар. Се исплати и пат и се!
     
    На Bubbi му/ѝ се допаѓа ова.