1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Италиjанска храна

Дискусија во 'Рецепти' започната од KKS, 12 јуни 2016.

 1. KKS

  KKS Активен член

  Се зачлени на:
  26 март 2016
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки, ваква тема не видов а ако има нека оди у канта :)
  Обожавател сум на италианската кујна, тестенини, пица се италианско па затоа и ја направив темава сакам некои рецептчиња да ми дадете да си правам сум пробала многу ама ај да видам, значи темава ви е све за италианската храна :D..
   
 2. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.224
  Допаѓања:
  168.545
  Пол:
  Женски
  Прво, да не звучам како идиотка некоја ама насловот не е точен..
  Друго..пица и тестенини не се единствените италиЈански специјалитети..
  Ризотото потекнува од околината на Венеција ако не се лажам
  Тирамису е исто италијанска измислица, панетонето што искрено многу го сакам, кростата (тарт), пастиера, семифредо, каноли, панакота, струфоли (како би мавнала 5-6 сега;() и ред други работи, не ми текнуваат сега..
  Струфоли

  Овие италијански пржени колаченца обично се прават за Божиќ или за време на карневалските денови, но моите деца ги сакаат и затоа почесто си ги правиме.

  Во еден сад ставете ги сите состојки за тесто и убаво измесете го да се добие изедначено тврдо тесто. Готовото тесто покријте го со крпа и оставете го да одмори најмалку половина час. Потоа премесете го.
  Од тестото кините парчина и на малку набрашнета или намрсена површина правите стапчиња дебели колку еден прст. Со нож исечете ги на многу мали парченца. Кога сите ќе се готови во повисока тава загрејте го маслото и пржете ги на среден оган додека добијат кремаста боја и внимавајте да не потемнат.
  Пржени извадете ги на кујнска салфетка.
  Откако сите ќе ги испржите, медот ставете го во тенџере и загрејте го колку да се растопи. Додајте ги струфолите и шеќерните трошки и убаво измешајте ги.
  Префрлете ги во голема чинија и послужете ги.
   
  На angrypepper, Victorian и Esmeralda-MD им се допаѓа ова.