1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Океј е и 7 дена , ако така препорачал лекар. Зависи за каква инфекција се работи.
     
    На Sexybaby86 и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  2. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Во аптека така ми кажаа, така направив, три пати до сега и ставив и можам да кажам дека има ефект. А педијатар ми кажа од двете исто да ставам но тенок слој, не ми наведе колку дена.
    Аптекарката ми рече те чекам утре да дојдеш и да ми каже дека ви поминало. :D
    Инаку незнам што да и купам за да ја мачкам кога излегуваме на сонце. Ме влече повеќе на Еуцерин, на Мустела воопшто ништо немам земено, ниту пак на ова другото ама некако сум посигурна дека е добро. Да 50 фактор би земала.
     
  3. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Така ми кажа педијатарот, не повеќе од 3 дена. Штом ти кажал доктор поинаку, ок е.
    За Мустелава, имаш право, сега видов. Ќе ја фрлам, иако рокот и’ е до следната година (facepalm)
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    маслиново масло. За максимум 3-4 дена ништо нема да има
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
  5. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    1593503219530456801813.jpg женски ако знае некоја да ми кажи дали е во ред се ке ги носам кај матичната поручек ама за секој случај да седам рает.. Бебуш има 9 и пол месеци..
     
  6. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.956
    Пол:
    Женски
    За помало од година ми рекоа дека се само од Мустела и Веледа. Ние од Мустела ја користиме, пошо цела колекција ми е од нив и ајде реков.
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Готово, ни помина со користење на три дена. Тие две креми ги мешавме и ни помина. Фала ви.
    На Чико како сте задоволни со купките? Земав една од ДМ до сега користевме на Corine di Fafme, не беше лоша. Сега ја земавме оваа, не сме ја пробале уште.
     

    Прикачени фајлови:

  8. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Hello.
    После 3-4 вечери непроспиени, со несвојствено вриење и станување на бебето, ноќеска стана со тем 38. Ништо немам дадено како лепче или сируп барем до 38.5 чекам ако крене. А вака не е омалаксана ,повеќе спие и е не расположена. Убаво јаде и повеќе е на цице и пие многу вода.
    Се јавив кај матичниот, не примале бебиња ми рече имале случај сомнителен на ковид. По тел ќе сме се консултирале.
    Наод друг нема, течење на носе или грло.
    Се јавив и на здраво бебе, ми рече да испитам кс и мокрача. Но каде? Некоја приватна лабораторија Битола Охрид да прави?
    Дали од заби може тем да крене. Некако цели време се чеша, пика во уста се што ќе најде. Со синко немав таква мака со забите.
     
  9. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Во суштина за температура до 3 дена не се носе дете на болница. Ако температура е не превисока. Може да е некоја вироза или вирус па и така не се дава ништо за тоа.
    Пробај стисни и ги ушињата дали ја болат. За мокрача јас со кеса од аптека собрав и го однесов одма за да не се загаде примерокот.
    За запчиња незнам што да ти кажам, некој вика дека не се крева температура, некој викат се крева. Мојата матична вика дека до 38тем може да е од заби, по висока не.
    Мене 2 пати ми се има 'погодено' да има ниска температура баш кога вадеше заби па сега незнам..
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    IMG-af59ee482fa1fcb7fffae270cb518953-V.jpg
    Фала
    Во меѓувреме направивме КС во ред е. Или вироза или заби ни рече др. До 39 крена, но со чепче и туширање паѓа. Нон стоп е на цицка и спие. Лошо време нема кај да ја носам. Крв во колата ни зедоа, а др не не прима.
     
  11. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Без паника само. Соблечи ја на пеленка, туширај ја почесто само тело. И да одиш на доктор за вироза нема што да и дадат. Давај и цело време нека цица и тоа е :hug:
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    72 час му треба н организмот за да почне да се бори со вирозата. Ако и по 3 дена нема подобрување побарајте го пак вашиот педијатар.
     
    На mal.ecka и Presrekna им се допаѓа ова.
  13. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Zdravo. Bebce e edna nedela, koga mu menuvav pelena imase sosem malce kako krv vo mockata na primer kako edna tocka da padnala,pa se razleala.
     
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    Кај внуката имаше така рекоа хормони од мајката се.
    А може и папчето ако крвари да видиш во пелената крв,ако се допира
     
    На mal.ecka и ines.h им се допаѓа ова.
  15. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Фала мила. Денес попладне конечно попушти вирусот и температурата до 39 беше последно. Преку тоа цело време беше над 39.5
    Сега веќе 5 часа немам ништо дадено против температура, а нема кренато.
    Почна пак вода да пие и цица.
     
    На mal.ecka, marchi-cool, ines.h и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Ivona S

    Ivona S Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Мајки да ве прашам за колку време ќе му падне папчето на синчето мое, пред 6 дена се породив
     
  17. nadenadia

    nadenadia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    2.236
    На првото дете му падна некаде плус минус недела дена, а сега на второто дури после 14дена..
    Патронажната сестра ни кажа дека било нормално од 3 дена до 1месец :^)
     
    На Ivona S му/ѝ се допаѓа ова.
  18. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    Кај моево имаше вака. Пред да не пуштат од болница на ехо на бешика се виде дека има наталожени кристали за кои докторката ми рече постепено ќе ги исфрли преку мокрача и да не паничам ако видам како капки крв во пелената бидејќи во контакт со кислород така се обојувале. После 5-6 дена ги снема скроз.
    Следи ако ги има подолго консултирај се со доктор
     
    На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Мајки сабајле бебе ми се искака и каките му беа малце зелени. Од храна не е дека не сум јадела нешто што би можело да е од храната од мене. Што значи тоа да не е настинато дали е нешто што треба да се грижам ??
     
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Не е настинато и кај нас понекогаш се случува обично кога не цица доволно. На пример, сега искачаме од втор скок и последната недела одбиваше да цица, едвај на сила стоејќи го доев и неколку пати му беше зелена. А и не мора да значи, имам читано дека е можно и ако го цица само тоа првото водлесто млеко и не стига до помрсното.
     
    На Chuchanov и Bilbilce им се допаѓа ова.