1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Мајки, бебе редовно пресоблекувано,со менување пелени на секои 2 часа па и помалце, денес има ептен црвено газе со точки крв дури:(
    Иритирано е, не знам дали е од влажните марамици.
    Пред малку кога ја соблеков беше само мочкана, а имаше нешто лигаво ко мрсул во пелената и сега ми е на мисла што може да беше тоа? Нели ако има шлајмови преку измет ќе ги исфрла?
    Ја одмив со ациди борици и намачкав крема со цинк, што да ставам друго? Или да носам на доктор? Цело време плаче, сигурно ја боли многу:(
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.602
    Допаѓања:
    151.798
    белогент и канестен маст измешај ги и мачкај 2-3 пати на ден ке се повлече
    пробај и со пудра бебешка ама со мастите немаш промашај
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Доктор мајка, сигурно веќе сте биле. Јас не би мачкала ништо на своја рака, можеби е иритација од пелените, а можеби и од храна, ако сте вовеле нешто ново (пиперка, цитруси и слично).
     
  4. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Исфрли влажни, миј бебе само со вода!
    Да не ви е од памперсот, го смени?
    Подобро би било и дури не се смири да користиш платнени пелени или од гаќичките за повеќе употреби.

    Од храна може да е секако, ново воведено, ти нешто си јадела, а доиш..
    Секако и на своја рака ништо повеќе не мачкај, побарај совет од доктор чим толку долго трае и е многу изиритирано!
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.706
    Пол:
    Женски
    Однеси ја на доктор. Тоа лигавото ми мати вода. Моето кога се исипува на газето обично е од несменет памперс или пудра бебешка кога му ставаа во градинка, исто со точки крв беше, само Панетен маста му помагаше.
     
  6. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Не бевме на доктор, консултирав само патронажна сестра.
    Пелени не сменивме, влажните ни беа нови. Од нив е.
    Ново воведено освен телешко немаме ништо, не ќе да е од него пошто првиот пат немаше ништо.
    Ми рече патронажната да одмивам на секое мочкање и да сушам со чиста испеглана тетра пеленка.
    Мачкање со Пантексол или Јекодерм или нешто на база на цинк. Јас мачкам само со крема на база цинк.
    Ќе следам и денес, се повлече некои 60%, ако потрае ќе носам на доктор. Лигавото и мене ми мати вода, вака или така ќе морам да посетам лекар
     
  7. Hanna**

    Hanna** Нов член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Мајки една мала помош.. Бебе е 4месеци направено е крвна слика CRP 41.24, земено брис од нос и грло и се утвди дека има бактерија во носот Staph.aureus MRSA type дали знае некој повеќе за оваа бактерија и дали е опасна? Бидејки на интернет свашта се изначитав и се исплашив моментално пиеме сируп Еритромицин антибиотик а нови брисеви ќе правиме дури петок..
     
  8. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.002
    Допаѓања:
    118.142
    Пол:
    Женски
    Антибиотикот ви е даден според антибиограм, добро е направено. Давај редовно,па контролен брис. И црп то ке го намали антибиотикот. Нови резултати ќе покажат дали е подобро. Давај пробиотик обавезно.
    Мрса е резистентна на повеќе антибиотици, но ете покажало сензитивност кај вас, и со доволно долго примање на терапијата,ќе ја излечите
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Hanna**

    Hanna** Нов член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала ти, сега малце ми олесна
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Да не сте внеле повеќе витамин Ц дента? На синко така му се случи од повеќе вит ц, и редовно од цвекло му се вцрвува газето. За тоа лигавото баш пиши ми што ќе ви кажат и ние имавме ми рече педијатарот да чекам еден месец ако пак има ќе правиме испитувања ( германија затоа волку чекаме). Он имаше еднаш така повеќе лигави во пелената, а редовно има како лигави кончиња.
     
  11. Охрид88

    Охрид88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2018
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво ..имам бебче 6 месеци и прееска му облеквев скафандер,ама ептен му е кнап и му крцна рачето,поплака малку во моментот и одма се смири и заспа. Ко стана си беше весело,рачето го мрдат норнално,го стегав јас и не покажа некоја реакција дека го болит.. Арно ама јас сум испаничена да не му е не дај боже исчашено.. Дали да го носам на ортопед,дали ви се имат десено вакво нешто?!? Стварно не знам шо да прам...
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.289
    Допаѓања:
    34.222
    Пол:
    Женски
    Ми се дешаваше по сто пати на ден еден период. Ама ортопедот на редовната контрола рече да не се исплашам ако се случи дека многумина го прашувале баш за тоа ама во моментов не ми текнува зошто крцкало така. Значи нормално е немај гајле. Нешто дека растат па коските мускулите таму не знам што од што многу ми се спие ама како и да е небитно е. Битно нормално е. Советувај се со ортопед за секој случај.
     
    На Охрид88 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Охрид88

    Охрид88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2018
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски
    Фала ти за експресниот одговор,ме смири малку :) те гушкам ;)
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Драги мајки, извинете за долгиот пост ама сакам убаво да објаснам. Ќерќа ми е скоро 10 месеци. Минатиот петок имаше темп. и и давав парацетамол ама само 2-3 пати и тоа на 8-10 саати, доза според килажа. Од саботата не пиела антипиретик и во пон темп и се спушти на 35. Ја однесовме на урегентен во Систина не добив никаков конкретен одговор. После тоа беше ок до вчера вечерта. И од вчера цела ноќ и сега уште е цело време меѓу 35-36. Весела е, јаде, пие млеко. Тројца доктори ми викаат дека било од антипиретиците и вирусот бил таков. Не знам како може од сабота до сеа да има таква реакција на антипиретици, а првпат слушам од вирус да паѓа темп. Ве молам дали некој знае нешто за ова, да сте имале вакво искуство? Не знам веќе кој да прашувам и што да правам
     
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.289
    Допаѓања:
    34.222
    Пол:
    Женски
    Пробавте со друг топломер?
    Штом се останато е ок не би требало да има простор за паника.
     
  16. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Пробавме со три. Толку е
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    vaka Sega bez panika i no imavme situacija so sinko sega tocno kolkav beshe ne mi teknuva ama pravevme duri ispituvanja vo avicena se iznadadovme pari zosto niska tt plus nas ne fati panika oti so vakum vaden. Megutoa piese antibiotik za nekoja bakterija i imashe visoka tt pa pedijatarot ni dade obrazlozenie deka kaj malite bebinja centarot za toplina ne e oformen pa posle sekoja visoka tt ima niska. Samo sto retko koj roditeli koga deteto ke simne tt mu merat za da primetat. Taka da dodeka ne se izednaci ke ima poniska tt nekolku denovi. Ne se sekiraj.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.289
    Допаѓања:
    34.222
    Пол:
    Женски
    Моето откако престана да има тт неколку дена му коментирав на маж ми дека е ладно на челото и главчето и дека ми е страв. Сега ме потсети со муабетов ама не му измерив тт. Па дојдовме до заклучок дека имаше тт и било топло па затоа сега ни изгледа ладно. Значи сепак имало пониска тт.
     
  19. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Da taka bese, 5 dena piese antibiotik zaradi crveno grlo i temp. Posle pocna da kasla ama bevme na pedijatar ja preslusa i kaza nema nisto na pluka sega i e nastinka. Pa nekako ne e mala 10 meseci veke
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. НМарија

    НМарија Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Да така и јас ја приметив, ладна на главата и на градите. Фала ви многу се надевам ќе се нормализира