1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    ako mislis za reguliranje na tt deka ne e mala centarot za reguliranje na tt se oformuva do pokasno Sega moze treskam ama zboram za godina dve moze vozrast na dete deka do togas moze da ima oscilacii visoka pa niska ako e I plus takvo deteto
     
    На НМарија и gjoker4e им се допаѓа ова.
  2. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.853
    Мсјки како да препознаам дали синко има пролив?
    Од сабајле од 6 до сега се има искакано 6 пати, од кои двапати едно по друго.
    Исто каките се жолти,течни се, ми се чини како и обично, е не можам да препознаам дали има лиги во каката или од што веднаш менувам памперс, е само поводенка.
    Овие 2 дена ептен има проблеми со стомачето, цело време плаче,се грчи и прди.
     
  3. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Дај пробиотик и следи дали ќе се промени нешто со столицата.
     
  4. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.853
    Секој ден од сабајле давам пробиотик ваја по 7 капки, така ми има кажано педијатар.
     
  5. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Мајки, реакција од сапуница во очи и се направи црвено и подзатворено...??
    Го исплакнавме.
    Плачеше вриштеше ,се смири некако.
    Сами и течат солзи...
    Што да правам???
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Ќе помине. Не знам дали може да ставаш капки за испирање на окото, има физиолошки раствор за очи. И сменете го средството за бањање со некое што не пече на очи.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  7. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    Дежурни педијатри каде има и кс каде може да се направи?
     
  8. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Дежурни Јане С., клиника и Систина. За кс освен во Систина, не знам дали има во недела на друго место.
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.735
    Допаѓања:
    39.860
    Пол:
    Женски
    Јане сандански и јас колку што знам прават кс веднаш.
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  10. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    И во недела прават? Да си знам за некогаш ако треба.
     
  11. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.735
    Допаѓања:
    39.860
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам кај дежурната служба прават. Лично не сум го носела малиот, ама другарка моја го има носено, а и кога сум чекала по ходниците знам дека чекале со дечињата за резултати.
    Само незнам дали веќе на пунктовите има дежурни педијатри или општи лекари се. Последно кога прашувавме ми рекоа дека се општи заради недостаток на педијатри.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kikickaaaa

    kikickaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    28
    Zdravo. Doilka sum imam 2 meseci bebe. Od zavcera nastinav kaslam i pocna nosot da mi tece. Bebeto kako da prefati pa pocna da potkasluva. Ke go nosam utre na pedijatar prasanjeto mi e preventiva do utre da mu dadam? Help
     
  13. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Ништо не давај на толку мало дете, подобро на лекар јави го, па ќе видат. И ти подобро да се лекуваш, па преку млеко и тоа од тебе
     
    На kikickaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Ajde ve molam pomosh mnogu sum zagrizena. Vo sabotata bev kaj moite ama tamu malava se utepa od placenje znaci na sekoj covek place I normalno celo vreme dodeka bevme tamu ne prestana. Rezultat zaripnato grlo ili nedajboze laringit. Se javiv kaj mat. Tie deka rabotat do 18 mu vikam jas pa malava I'ma laringit toj mi vika pravec kozle dodeka zborevme taa zakenka mi vika da da zaripnata e odete pravo. E Sega bebe veselo ne kasla jade cica se ok samo sto e zaripnata .I'ma mesto za panika sto da vnimavam nokva radi virusive ne mi se nosi sepak utre bi odele na mat. Samo da se smiram Dali da vnimavam cela nok na nea mesto od gushenje ili bilo sto. Mnogu sum uplashena
     
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    Ние од ларингит на година и пол бевме у болница. Се гушеше и немавме време да чекаме ред на клиника и бевме систина. Ако матичната рекла Козле оди одма. Ако тешко диши одма давај ладно и изнеси надвор.
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    ne bebe si e najnormalno jade pie spie cica malku zatnato nose ama nisto znacitelno. Izvini sto ke prasham se gusheshe vo dishenje li? Mi e strav eve zaspa si cicashe ama koga guga se smeee se oseka zaripnatost. Kako da primetam razlika laringit od zaripnato. Izvini ust eednas 7 meseci sme
     
  17. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Мојава сеа скоро зарипната беше во гласот и пиеше Цефаклор ради грлото црвено. Инаку цело време весела и тро помалце ми јадеше. За неколку дена и помина.
     
  18. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.735
    Допаѓања:
    39.860
    Пол:
    Женски
    Пред некое време синко имаше ларингит. Матичната ни рече да не се прегрева, во просторијата каде што спие посвежо да е и ако почне да се раскашлува многу како да се гуши да го замотам во ќебе и на балкон. Нормално ако е многу да го пакувам и директ во козле. Исто и он весел си беше и јадеше без проблем. Со таа разлика што он кашлаше многу лошо. Фала богу брзо се среди и немаше потреба од дополнотелна терапија и болници. Давај ладни напитоци ако можеш и прати ситуација.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  19. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    @Ano zemajki vo predvid deka dobro spie ne kashla Dali imam potreba za pogolema panika. Znam deka prashankevo glupo zvuci ama od tel. razgovorite so mat. nekako se uplashiv eve ja super spie dushe na nos samo ja nadgleduvam. Of voopsto ne e lesno da si roditel znam jas so golemiot Lani lezev vo kozle za dehidriranost od tt. Ova e Sega bebe pa me faka panika samo cicame i jademe probuvam caj voda ama mnogu malku pie Dali po 50 ml. Se nadevam bar na mirna nok pa utre koga ke ja dzirne mat ke bidam pomirna.
     
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.735
    Допаѓања:
    39.860
    Пол:
    Женски
    Моја претпоставка ако не кашла, не ја дразни дека не би требало да е проблем. Синко кашлаше како куче што би рекле, ама исто немаше проблем со дишење и помина. Неможам да се сетам дали правевме инхалации со пулмикорт тогаш, ама тоа беше по препорака на матичната.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.