1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Шеќерно

    Шеќерно Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Мајки моето синче (3 месеци) имаше осип на лицето бевме на лекар и докторот ни кажа дека е детска егзема дека било нормално за повеќето бебиња им се појавувало и дека за некое време кај некои ја снемувало и ни кажа само да ставаме крема сабалје и вечер.Купивме крема и за среќа за 2 дена црвенилото го снема кое траеше веќе 2 недели но еве после неколку дена пак се врати. Дали некој се сретнал со ова и дали трае долго бидејки читам на интернет може и до 2-3 годинки да ја има ве молам за совет што да правам
     
  2. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    @karak ларингитот ќе го препознаеш како што ти кажа @Ano доколку кашла како "куче" . Мојата дури и во плачот доколку многум плаче има "кучешка кашлица" . Доколку е ларингит во прашање никако топло. Ладни напитоци, ладно јадење дирекно од фрижидер (пр, пудинг, овошен јогурт давав ладни јас) дури и сладолед ми препорачуваше матичната. Бидејки кај нас доста време траеше примаше и терапија инхалации со пулмикорт.
     
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    @kiki_riki ne kashla samo zaripnato guga place ne kashla toa znaci deka nenstanuva zbor za laringit? Moze da e samo zaripnatost od placenje?? Zatoa sto vo sabotata se ubi kako sto kazav od placenje nesak luge a Mora neli na gosti kaj baba i dedo. Aman kako ke go nadmineme toj problem daj boze da e samo zaripnata oko ne mi se sklopuva ja mislam
     
  4. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Штом мирно спие, можеби станува збор само за зарипнатост или црвено грло. Мојата сите доктори што ќе ја видеја само по плачот одма велеја аа девојчето има ларингит.
    Можеби е настината, можеби не е ларингит. Прати ја ноќва како ќе е , па матичната најдобро ќе каже да ја слушне.
     
    На karak и Poppins им се допаѓа ова.
  5. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    5.587
    Пол:
    Женски
    Голема разлика сме ,ама се надевам ќе те утешам барем малку , ама ипак појди на доктор утре , кај нив преку ноќ се менува се , кај мене е скоро 2г ама исто е и кај малата како кај тебе , нема ништо на грло , имаше кашлица беше доста изразена , ама последните две ноќи се утепа плачење , па и преку ден изведува и ако не е по нејзино рика вриште (lalala) а фатиа бубачки некои пак (lalala) и се будеше со залипнат глас , чај неќе ни да виде , освен мед и маџун од природниве лекови ништо др не давам и како подобра да е веќе . Следи ситуација ама за мирна душа тркните до док ако утре е исто . Ќе помине и ова :l:
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    @karak моето беше со зарипнат глас може три недели летово. Само тоа, ништо друго од симптоми. Два пати го носев да го слушнат од страв, ама немаше ништо. Ларингит се распознава. Баш кашла како куче, ќе се бори за воздух.
    Не примаше никаква терапија, се среди.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    Кашлаше како куче. Неколку пати у текот на денот. Кога заспа јас отидов до продавница а она се разбудила и не можела воздух да земе. Маж ми беше блед ко крпа. После тоа беше океј, ама јас ја однесов на доктор и не задржаа. Примаше адреналин и пулмикорд.
     
  8. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Bevme denes.na vakcina .. mu.napraviv krvna.slika prethodno,HGB 105, leukociti 7,8, eritrociti 4,7.. I maticnara mi.vika ok e.. a tamu doktorkatq.vika.slaba krv??? Mi.prepisq sirup za.zelezo. kako se granicite ? Iskustvo?
     
  9. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Мислам дека правиш грешка, извини вака ама ќе бидам директна. Доктор ти го прегледува бебето, ти вика носи на козле за негово добро, ти бараш одобрување на форум. Не си играјте со здравјето на децата. Може не е опасно но штом те праќа дирекно во козле не си играј. Не сакам никој да навредам, едно е совет и искуства др е кога имаш дирекно од доктор насока што да правиш.
     
  10. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    ne doktor ne mi go pregleda ja slusna kako zaguga po tel. I mi vika vednas kozle. Iskreno neli sekoj roditel si go znae deteto i pretpostavuva od sto moze da e nitu me islusha po tel jas mu rekov mislam ima laringit a toj na toa sto go slusna telefonski mi vika vednas kozel. Malku bev iznervirana sto sepak mozese da ne poceka bar 5 min. Da ja dzirne a ne vednas kozle. Iskreno dobar doktor e i mu veruvam ama na viden ovaka na nevideno da akam dete po bolnici jok. Ke ja nosam popladne zatoa sto samo grloto i e zaripnato veselo dete jade cica spie super. Ne kasla i zatoa zamoliv za simptomi na laringit i na sto da povnimavam nokta. Fala sepak si vo pravo so toa deka ako doktor ja pregleda sigurno ke ja nosam pravec kozle a ne telefonski pregled
     
    На *Milicka* и pianogirl им се допаѓа ова.
  11. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Дај Боже да не е ништо да не си загрижена само да е детето добро. ❤️
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Мајки бебе плаче цеч ден, не знам што и е. Дремнува по 10мин и се буди. Нервозна е многу. Само во раце се смирува, скокаме низ дома со мм за да се смири. Цица на кратки интервали, пелени сменето, бањата, температура нема, стварно не знам што и е. Некој совет ве молам што да правам??? Иначе плаче, вреска! Има 1 месец и 26дена (8 недели)
     
    На Lejlaah му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Грчеви? Капки за грчеви да пробаш да и дадеш, и топло на мешето. Ако не, на дежурен веднаш
     
  14. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    И давам капки, ама не помагаат многу. Само на цице се смирува, веќе ни цуцлата не ја сака ја плука.
    И претходно имаше грчеви ама никогаш не било вака.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Ај да ја ѕирнат на дежурен
     
  16. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.962
    Пол:
    Женски
    Кога цица убаво диши? Да не е воспалено увото? Цица неколку минути без престан или цицне и се тргне?
     
  17. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Нормално дише. Цица без престан неколку мин па заспива, ама за 5-10 мин се буди. Ич не ми се носи по лекарине ради вирусине, ама ќе морам страв ми е. Постирав и во групата за папочето, членки велат има папочни кила се плашам тоа да не ја боли;(
     
  18. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Папочна кила е, отворив сега да ја видам. Веднаш на лекар
     
  19. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Болат ли? Имате ли вие искуство со папочни кила?
     
  20. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Колку што знам жената е докторка, послушајте ја.