1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.510
    Пол:
    Женски
    Мајка не се секирај чим се чисти гради настинато е.Не се плаши ќе помине за една недела.Нормално е и да не јаде и да несака да пие.Не се дехидрира лесно ако не повраќа чесро и обилно или нема пролив, не е страшно.А што поврнало од шлајмчето нема да дехидрира. Може сега не сака да јаде ама попосле ќе сака.Моето и здрава е била па е одбивала некогаш цицање.Може забчиња го мачат.Надгледувај го ако смени звук кашлицата, ако губи воздух по итно на итна може пак не дај боже да му спушти на гради. Обично они полесно минат од нас мајките.Ние многу се секираме како им е , а тие ете се весели.Нема друг лек освен капки и инхалации ама треба времњ да помине.
    Гушки и ќе помине вирусче е :hug:
     
    На Milaаа991 и sweet.november им се допаѓа ова.
  2. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Дали одбива да цица? Тоа е многу битен симптом. Дете од 6 месеци кога кашла и тоа се влошува неможеш да седиш и да следиш неколку дена,мораш повторно да го вратиш на педијатар. Сепак педијатарот не го видел во ваква состојба, тоа отпосле повеќе кашлало. Симптомите кои ги опиша личат на вирусна инфекција и се е добро направено од страна на докторот. Само да те советувам дека постои и вирусен бронхит и кај дечиња многу брзо се случува. Еден ден кашлаат а следниот веќе спуштаат на гради. Моја препорака- почесто да биде слушано детенцето од педијатар, за да се спречи нова состојба. Сепак е многу мало.
     
    На BoaVista, mira.mira, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Истото сакав да го напишам како @Alishan30 ама не сакав да ме сфати некој дека преувеличувам и ширам паника. Бебето мое покрај антибиотик спушти за еден и пол ден. Комбинирано вирусно со бактериска инфекција. Кај мали бебиња многу брзо прогресира и многу е важно да се реагира на време. Кај три докторки бевме и сите ме прашуваа дали има апетит, тоа им беше важно.
     
    На BoaVista, sweet.november и Alishan30 им се допаѓа ова.
  4. sweet.november

    sweet.november Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    3.086
    Уште од два месеци се одби од града и на мои упорни обиди да го вратам да цица не успеав за жал. Од тогаш се храниме исклучиво со измолзено мајчино млеко, Ад не пие а и кога сум му понудила не сака воопшто. Е сега денеска воопшто не сака да пие и од шише млеко, претпоставувам од кашлањето му е надразнето и грлцето. Ти благодарам за советот, и покрај ужасново време ќе го однесам пак да го преслушаат.
     
    На Sexybaby86 и Alishan30 им се допаѓа ова.
  5. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Убаво ти пишала Алишан. Моето спушти на плуќа за помалку од 24 ч. Нека го следат почесто. Со лесно :hug:
     
    На sweet.november и Alishan30 им се допаѓа ова.
  6. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Sledi samo kako ke e situacijata i nie go pominavme istoto i uste ne e skros upraven koga ke mu pusti noseto ke si go pie mlekceto.
     
    На sweet.november му/ѝ се допаѓа ова.
  7. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Каде има дежурен педијатар? Букурешт? Каде да одиме :sweat:
     
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Мислам сеа и на бит пазар и во Ченто направија да има. Што е работата?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Се јавив во ѓорче има ќе одиме таму...чудно некако суво кашла и слабо јаде
     
  10. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.510
    Пол:
    Женски
    @sweet.november мајка како е малото бевте ли пак на др?
     
  11. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    И Јане Сандански има дежурен педијатар.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sweet.november

    sweet.november Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    3.086
    Да, бевме вчера, ти благодарам што не мислиш :hug: Го преслуша пак на гради и е чист, нема спуштено. Вчера беше ужас, не сакаше воопшто да пие ни млеко ни вода, црвен цел, мрсулав.. :whew: Денес е малку подобар, не кашла толку и по малку му се враќа апетитот, се надевам ќе сме се подобри. Ти благодарам многу и тебе и на сите кои ме советуваа вчера, во таков хаос бев што немав време ни фала да пишам. Секогаш го велам ова, и пак ќе кажам, за една мајка нема полошо нешто детето кога и е болно:( Господ на сите дечиња здравје само да им дава:l:
     
    На Сабијаа, Seduction, pianogirl и 8 други им се допаѓа ова.
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Другпат кога ќе кашла, носи ја во Козле. Таму секогаш има дежурен.
     
    На mariz, didisi и mira.mira им се допаѓа ова.
  14. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Kacivme temp dva dena I napravivme.krvna slika, mirna e, samp crpto 15,7 I limfociti kaceni.. ni prepisaa antibiotik.. temp padna ama nie dobivme prolivce I apetitot ni go snema.. ni prepisaa augmentin .. isto taka pieme I linex junior... sega stvarnk neznam sto da pravam..edno lecime dr se rasturuva. Inaky sme 10+.. pomos
     
  15. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Нормално е болно бебе да не јаде бидејќи ни возрасен болен не јаде нели? :)
    Проливот е можно да е од антибиотикот заради промена на цревната флора ама тоа ќе се среди бидејќи пиете пробиотик. Пробиотикот давај го 3 часа пред или по антибиотикот. Исто така давај и електролит (како прашоче е се раствора во вода или чајче) нека пие едно пакетче дневно но да го пие цел ден, а не наеднаш.
     
    На Alishan30, gjoker4e и NarCis@ им се допаѓа ова.
  16. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Веројатно не сте ни имале бактериска инфекција туку температурата била од вирусот, а следствено на тоа и проливот. Колку што слушам од околинава владее таков вирус.
    Плус крвната слика: мирни леукоцити, а покачени лимфоцити се знак на вирусна инфекција, ако антибиотикот е даден само врз основа на овие резултати навистина немало потреба.
     
    На Milaаа991 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  17. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Девојки четвртокот бевме на здраво бебе и малата прими вакцина ДТП. Петокот вечерта јас почнав да кивам и да ми течи нос.Иако носев маска и луфтирав вчера почна и бебе по малку да кива. Не знам дали е паметно во ова време на вируси да ја носам на доктот. Ете појдовме на здраво а се вративме болни бебе и мајка. Нема температура и си јади и е весела.А и денес мене ми е мн подобро што значи не е некој опасен вирус ако воопшто беше и вирус.
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    не верувам дека му е нешто ако кивнало штом нема реакција како температура или да е омалаксано или плачливо значи не би требало да му е нешто. Давај му по едно лачиче на ден сокче од лимон. Природен вит. Ц
     
    На Alishan30 и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Ако нема тт не ја носи, може само малку поднастинало. Ако цица, нека си цица само, ке помине. Ако има мрсулчиња обавезно вади и ги. Ако дигне и тт, тогаш однеси ја.
     
    На TeddyGrey, Alishan30, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Неее ако си е ок и весела нема потреба да ја носиш. Може малку и застудело, ама не е страшно :)
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.