1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Какви користиш ти? Јас одамна сакам да ги сменам Бејбитол, убедливо најлоша капсула што сум ја видела, страшно ме нервира што повеќе на прсти ми останува отколку во уста кај детето.
    Гледам кај нас нема некој избор за бебиња. Молерс пробала некоја?
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.609
    Допаѓања:
    1.554
    Ништо страшно мало е уште ќе му се среди, и на моето му беше на ортопед Антоние ми рече 10тина пати дневно да му ја вртам на другата страна и да го држам 10сек така за да почне и сам да се врти но не придаде значење на тоа пошто мало уште не верував ама стварно почна сам, така да пробај така:)
     
    На no name5 и dromka им се допаѓа ова.
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Има капсули и Др Лео.
     
    На thelittle17 и Jana06 им се допаѓа ова.
  4. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не ги сменив се уште затоа што некако ги "засака" ок му се овие Д3 со ДХА . Ама планирам сега од ДМ тие да ги земам ги видов само не ми текнува како се викаат.

    Не му се секирав толку многу затоа што во адаптираното секако има па и да останеше нешто не испиено пак во денот прима доволно ...
     
    На thelittle17 и Jana06 им се допаѓа ова.
  5. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Ја прашав да, ми рече пола саат пред доење, и гледам 40 мин саат време, да не ми поврати, го држам високо.:)

    @Milkiway ми рече педијатарот кои сакам да ги земам, и ако сакам да ги сменам, ама јас веќе имам купено Бејбитол, да ги дотрошам и ќе сменам, само не знам кои, се мислев на Лео, со лавче нешто беше амбалажата. Иначе, таа тактика како тебе на сред доење не можам, зошто после тоа може одма да ми поврати, затоа и ми кажаа пола саат пред доење, и еве веќе 2-3 дена ми нема повратено после витаминиве. :D
     
    На Jana06 и Milkiway им се допаѓа ова.
  6. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Нив Др. Сајковски ги препорачува.
    Два пати сме биле кај него, два пати ни држи предавања колку биле подобри од Бејбитол.
    Па ни ги отвара и на компјутер и ни објаснува. Последниот пат искочи и негова слика, дека само тој ги рекламира, и на сите статии за Др.Лео тој е потпишан.
    Па ни се правди, еве случајно и моја слика тука искочи.
    Смешки :rofl:
     
    На Alishan30, Sexybaby86, dromka и 8 други им се допаѓа ова.
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Приметив. Ги рекламира ептен.
    Тоа е. Сите се врзани. Само за профит.
     
    На dromka, WonderGuurl и eta им се допаѓа ова.
  8. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.608
    Допаѓања:
    64.638
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Јас живеам на место каде 365 дена е сончево, мј ги дадоја овие капки. Омега до сега ми немаат препорачано да пие, затоа овие и ги давам.
     
    На Филотеа и thelittle17 им се допаѓа ова.
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Оф сори, не нагласив дека за омега мислев. Д давам Вигантол на Мерк. Џејмисон како бренд ми се ок, ќе се распрашам. Фала
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. попкек

    попкек Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2021
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Не можам да сликнам, сама сум со бебе :)Со едната рака му го држите рамото, а со другата дланка ставена на цело лице на бебето ја вртите главата во спротивната страна, значи на страната на која што послабо ја врти главата. Секако додека е бебето легнато на грб. Не знам дали успеав да доловам и уште еднаш да напоменам дека вежбата е кажана од ортопед.
     
    На no name5 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  11. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Бебуш само што влезе во 5 месец. Со забите почна да покажува знаци од 3ти. А неделава ептен се лигави и навечер е многу нервозен а на града се жали дури и ме гризна два пати. Денес гледам топол ми е измерив 36.8 , 36.9 температура. Има потечна столица еднаш зелена еднаш нормална. И не ми дава да му го видам мепцето горе. Некако го фатив и видов дека лево горе кај единиците изгледа доста луто и отечено. Можно ли е од тоа да се симптомите? Ќе избива ли запче наскоро?
     
  12. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Кажете што да се прави со црвено газе? Значи се пробав, перу балсам, судо крем, канестен со афлодерм, маст за подпарено, сменив и пелени, павловичева, јекодерм, веќе не знам што се не сменивме и само мало подобрување има, веќе и некои бабини лекови ќе барам, од што се нервирам, му го немам видено газето чисто месец дена мислам дека... ;(:puke::doh:
     
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.818
    Ние сме 7 и со месеци му се такви и никако да избијат. Дури сега кога се смешка му се гледаат долните два.

    Може да му е од тоа што се спурува, оставај го без пелена малце види дали е и до тоа. Пробај и на Здраве крема со цинк.
     
    На dromka и thelittle17 им се допаѓа ова.
  14. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Онаа плавата Здраве, обичната?
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  15. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    А користиш влажни? Ако да,одма престани
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  16. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Не, веќе 2 недели, како му се појави, го мијам со вода, или го бришам со памук и вода, кога како. И што се не пробав, уште не му е поминато.
     
  17. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.485
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
    @thelittle17
    Задоволна сум од Веледа за пеленска регија.

    Ако земаш да пробаш од Здраве, во Детска козметика ја препорачуваа оваа, не обичната
    [​IMG]

    Тука ѕирни, уште еден крем со цинк од Бејбилав имаше ставено Биодевојка.
     
    Последна измена: 17 април 2021
    На thelittle17 и dromka им се допаѓа ова.
  18. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    И ние имавме првиот место сличен проблем како вашиот, нас пликови ни се направија и почнаа да крварат, јас одма сменив пелени,исфрлив влажни и почнав да пробувам креми....пробавме се што се продава, на крај после два дена од мачкање со маст за потпарено одма видовме подобрување...штом смена пелени и не користиш влажни,ништо измивај, тапкај суво и мачкај, со нешто мора да се смири
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. dromka

    dromka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2014
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    301
    Пол:
    Женски
    јас ги имам недотрошени на др.лео, ќе ви ги ПОдарам, пиши МИ ПОРАКА АКО си ОД Скопје
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Здраво мајки, ноќва се појави проблем кај синчето кое има 1 месец. Осетив грчење со носето уште пред да заспие. Не ми е чудно затоа што му се бери кога повраќа често и низ носе повраќа. Ноќта стана ептен како да де гуши, како да не можи да диши. Му влечев со аспираторот извлеков доста бела течност, претпоставувам млеко.
    Кога диши плитко е нормално, но ако подлабоко вдиши, тогаш се осеќа грчење, затнатост, па и како да губи здив на моменти така длабоко кога ќе вдиши, како да останува без воздух. Неколку пати со солени капки и аспиратор влечев, последно веќе немаше ништо, а состојбата остана иста. Се преплашив :(
    Ве молам дајте ми совет што можи да е ова, што да правам? Да го носам негде сега во недела нема ни каде освен во болница. Многу е мал а и ми е страв со короната да го влечкам по болници :(