1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.446
    Допаѓања:
    11.085
    Пол:
    Женски
    И кај моето со месеци беше така, многу мачно вади заби. Еве последната 5ка сега никна, а 3 години ќе прави. Живци само :)
    Ми текна сега, пред да му искочи заб обавезно ноќе се буди и плаче, може и така ќе знаеш.
     
  2. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.595
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Да се буди плачејќи ама не секоја вечер. Пример 2-3 вечери прави така, па една спие добро, па пак почне да плаче во сон и така во круг скоро месец. Ми изгледа дека и тој тешко ќе вади заби. Многу мачно ова :(
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.227
    Допаѓања:
    15.455
    Пол:
    Женски
    И ќерка многу тешко ги вади. 2 има на 15 месеци а непцата ќе и пукнат од што се набабрени. Башка нервна е многу |(
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.595
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Прежални се. Синоќа само во раце ми спиеше :(
     
  5. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.227
    Допаѓања:
    15.455
    Пол:
    Женски
    Јас ќе паднев од креветот. Ко рече ќе вришти наеднаш на секои 2-3 саати. Од памет ме извади.
    И ја гледам она жива среќна у 3 сабајле, ќе си играла....

    @Skyler симптоми за заби е вриштењево? Немаме искуство. Само 2 има што не знам како ги извади, не личеше дека се мачи за тие
     
    На nestorovskaa, Anturium и Skyler им се допаѓа ова.
  6. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Секогаш да даваш, никогаш не се знае дали детето ( до 5 години најчесто) е склоно на фраз. Од искуство ти кажувам и ниеден родител тој стрес да не го доживее. Дете кое беше весело, пееше со темп 37,5 последно мерена, за секунда ми стана плаво (додека играше на песничка со темп мерена пред 15мин пред случката), ладно како мраз и без воопшто сила да си го држи главчето, сама бев дома со неа, не знам како останав прибрана, брза помош дојде во рок од 5 мин, ја смирија со дијазепам и мерење на темп 40,7.
    Од фрас не може да се добие запаление на мозок при толку висока температура ама од тогаш давам парацетамол и на 37,7 кога е највисока. Се испистави дека моето дете е склоно на фрас кое прв пат го доби на 2г возраст и не ви ризиковала.
    Иначе точно дека така препорачуваат секаде, под 38,5 да не се дава ништо ама... не не.
     
    На Lavica2602, Freckles., LaDyDoLl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Јас некогаш давам и на помалку од 38.5. , особено ако гледам дека се мачи и е малакасано. И кога прими Преневар дадов чеп зашто се мачеше и не можеше да спие, а немаше температура.
     
    На Freckles. и Romantic им се допаѓа ова.
  8. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.446
    Допаѓања:
    11.085
    Пол:
    Женски
    Многу погрешен совет, нема секое дете конвулзии, а и да се случат најчесто се безопасни. Понатака лекар ќе одлучи што треба да се преземе. А да се дава антипиретик на секоја покачена температура е лудост зашто само му го ослабнуваш одбранбениот систем.
    Ете кај вас се случило ама не по твоја вина, нема логика да дадеш сируп на 37,5. Едноставно се случило.
     
    На Doktor F, Freckles. и Annath им се допаѓа ова.
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Ова твоево е многу погрешно. Како секогаш да дава антипиретик? Не секое дете е склоно кон конвулзии. Ај ако е малаксано многу, па да даде и под 38.5, но ако е весело нема логика да се дава. Ова е исто ко да кажеш на секоја настинка да се даде антибиотик превентивно.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.650
    Допаѓања:
    95.740
    Пол:
    Женски
    Може да направи конвулзии и при давање антипиретик на недостигнат максимум на тт, затоа советуваат ако дете има ладни раце и нозе, прво да се згрее да го достигне максимумот, после да се даде антипиретик и да се лади. И мене дете кое беше сосема ок цел ден ми направи конвулзии наеднаш, за 10мин, зошто дадов Бруфен (Блокмакс сируп). После вечерта стана ладен како камен.
     
    На Annath и Starchild им се допаѓа ова.
  11. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Јас сум против антибиотик пример и не давам ако не се испита крв,мокрача и брис. Против сум за мене, камоли за дете, а сум дошла во ситуација да ми препишар за малава без ниеден резултат. Значи парацетамол и антибитик немојш да споредиш ама никако. Фала Богу не сме имале проблеми со тт, се на све за 3 години 3 пати ама моето дете беше весело, а не омалаксано. Од еден парацетамол нема да му е ништо, кој како сака де, после тоа имам совет добиено да давам секогаш и да имам дијазепам секогаш иако повторно не се случило ама ете.. дури и Искра истото ми го кажа, давај, не чекај.Се слагам дека не секое дете е склоно и дека фраз не е опасен доколку не падне во безознание детето и недај Боже не дојде до голтање на јазик (тоа ми беше обајснато). Само од тогаш јас имам фобија од температура и никако не дозволувам да и се качува над 38, а да не превземам ништо, поши за 10-15 мин и се качува до 40 ако не реагирам.
     
    На Freckles. и mal.ecka им се допаѓа ова.
  12. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Немав јас ништо дадено, не ни давав пошо ги знам советите за над 38,5. Она си имаше тт 37,5 и и се качи на 40,7 и тоа кроз играње на песни, почна да станува сина и ладна, на болница и дадоја бруфен, а брзата помош дома и даде дијазепам. Само од тогаш, не чекам да се качува оти после тоа се деси да додека отидам до аптека, маж да ми се јави и ми рече враќај се она почнува качува брзо. На болница истата постапка беше, чепче бруфен.
     
  13. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    Абе како диазепам при секое качување на тт? Знаете што кажувате?
    Ок е дека некои деца се склони кон ковулзии, како моето, кое два пати доби. Ама знаете ли како диазепамот делува врз нив?
    Изгубено дете, со ,,фатен,, јазик, не можеше да зборува од што беше здрвен.
    И докторката само ми рече: Е тпкму поради ова, превентивно не се дава никогаш диазепам. Само при напад.
     
    На Skyler и mal.ecka им се допаѓа ова.
  14. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Ако мене ме цитираш, ја не реков диазепам како превентива, ниту за намалување на температура? Па не сум до толку. Јас напишав дека после нападот доби 5мл диазепам течност во газе, а не на обична температура. И таа течност ја имаме секогаш со нас при напад да и ставам додека дојдее брза помош.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Епа ти ја цитираше членката дека се дава антипиретик при покачена температура, т.е. секогаш да дава.
     
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    Факт е дека ќе качуваат тт и дека нам ќе ни биде фобија, ама баш тогаш мпра д абидеме најприсебни.
    Јас мерам на секои 10 мин тем.иако моето никогаш не качуваше повисока тт од 39, на 37.7 имаше грчеви. И падна во бессознание, и тоа траеше долго повеќе од половона час. И вториот пат пак не беше при свест, ама јас веднаш аплицирав диазепам. Вашиов муабет испаѓа дека секој дома треба да има диазепам чепче.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Прво не можеш да го имаш ако не ти препише доктор, второ според инфо што имам дека мк и неможеш да го купиш повеќе во аптеки. Не знам оти се превртуваат зборобите јас зборам за моето дете кое е склоно на фраз дека морам да имам диазепам дома, препишан од доктор, доколку добие пак толку висока температура и таков напад, додека дојде брза помош, да и ставам. А не дека секој треба да има дома, а не е упатен во постапката.
    За парацетамол стојам на мислењето дека треба да се даде и да не се чека толку висока температура.
     
  18. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.163
    Допаѓања:
    5.154
    Пол:
    Женски
    .

    Мојата аега премиерно е со температура над 38, до 38.5 но кај нејзе секогаш нозете и се ладни.
    Сега пред спиење и дадов на 38.4 оти ептен клапна во раце.
    Во ваква ситуација со 38.5 а ладни стапала да не давам антипиретик?
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.650
    Допаѓања:
    95.740
    Пол:
    Женски
    Не, ќе ја згрееш, постојано ќе мериш тт да се стабилизира, па после ќе дадеш. Нас така ни кажаа на Детска клиника, отидовме со 38.1 тт и мраз раце и нозе, носевме ќебе со нас, ни кажаа да го завиткаме убаво, да се стоплат екстремитетите и да мериме на 5мин да се стабилизира тт и тогаш ни дадоа парацетамол. Не дека којзнае што ќе се деси ако дадеш и на ладни, ама во тој случај побавно симнува, ќе го крене прво да се згрее, па после ќе симне.
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    @Bubish26 кој рече дека не можеш да ги земеш без да ти ги препише доктор?
    Еве јас имам од Србија, но во мојот град ги има во аптека и секој момент можеш да си земеш.
    Не ги извртуваме зборовите, ама човек што поминал низ истото не може да зборува од ракав.