1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    3.645
    Пол:
    Женски
    Се испаничив и тоа премногу, наеднаш ми пребледе. Баш дека е мало на секое какање се тресев.
    А во болница немаше никој во чекална само во амбуланта и појдов да прашам да не чекаме за џабе а маж ми со беба надвор чекаа, ама никој не ме ни сослуша туку буквално ме избркаа со викање дека сме без култура оти сум влегла и требало да чекам со бебе пред врата ред..:^)

    Арно ме освестија па си дојдовме дома :D
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Рота прими малото? Може од таа вакцина да била течна столицата.
     
  3. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Надвор од дискусијава, вредности за железото кај бебиња знае некој, поточно кај бебиња од 11 месеци?
     
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.237
    Над 10 е ок.
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    На син му е 9ка,треба да одам на матичен, да се потресувам или не е толку страшно?
    ☺️
     
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.237
    Физиолошка анемија е. Баш во тој период им се случува. Појачај на исхрана. Повеќе црвено месо, јајца, аронија, семе од коприва, цвекло и се што е црвено.
    Јас би прво со храна. Суплемент доколку се мора.
    Консултирај и матичен се разбира.:)
     
    На CurlyBlossomGirl и NarCis@ им се допаѓа ова.
  7. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Фала ти на препораките, ќе те послушам прво тебе. Суплемент не би и јас одма да давам, дур може уште со природни состојки.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.423
    Пол:
    Женски
    Пробај, појачај прво со храна, но за најмногу 1месец обавезно да провериш пак кс.

    9ка е ниско, веќе јаде се и битребало баш овој период да се качува, но не знам ниту претходно колку е вредноста, оно не кажа ниту дали јаде бебе или е фаза на штрајк.
    Сепак битни се и другите параметри, па да се види дали е физиолошка или празни резерви.
    Јас би и да се направат и дополнителни испитувања доколку и се е во минус или на долна граница.

    Најдобро консултација со педијатарот!
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Беба јаде како буре без газар, и тоа не пребира храна, јаде се што му е понудено. Други параметри му се ок, не се на долна граница, туку златна средина.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mamy.

    Mamy. Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Ве молам за мислење и совет. После секое капење на главчето му се прави вака и наредниот ден се смирува. 20190718_120039.jpg 20190718_120020.jpg
     
  11. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Мајки има ли некоја од вас искуство со дијагноза од кожно молускум контагиозум? Бебе е 7ипол месеци и има на цело тело и на лице некои ситни како бубулички. Терапија препишана е витамин ц, бетадине, адвантан и контрола за 10 дена. Инаку ми напомена дека нема брзо да му се исчистат.
     
  12. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Теменица е ова, после капење е поизразена бидејќи со бришењето ја луштиш од кожата, инаку си стои цело време. Не е ништо страшно, се третира со масло и чешлање, има масла на Мустела и Фризидерм, мачкаш пред бањање, а потоа со чешел ги отстрануваш. Кај ќерка ми со 2 третмана и се изгуби. Користев масло од Фриздерм.
     
    На Mamy. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Пред бањање се отстрануваат или после бањање?Малиот има многу,некако ми беше страв да не му направам ранички и чекам сами од себе да паднат ама слабо :wasntme:
     
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Пред бањање ќе намачкаш и со чешел за бебиња ќе чешлаш нежно, нема да му направиш ранички не се секирај, ако толку ти е страв можеш и со фротирна крпа да стругаш.
    И мене за синко ми беше страв да му ги отстранувам па ги имаше до 2 години скоро.
     
    На duffi, fana и Ringishpil_ им се допаѓа ова.
  15. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Зарем може толку долго да стојат :| тогаш ќе земам масло од горенаведените зашто јас еднаш пробав со кокосово масло и многу грдо му мирисаше косичката и после бањање,и баталив толку ама веќе ме нервираат
     
  16. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Кај син ми стоеја. Инаку и Фризидермот не мириса убаво, се осеќа и после 2 плакнења со шампон, со кокосово не сум пробала ама ако излегува со него тогаш нема потреба да даваш 800 денари за вакво.
     
  17. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Јас го намачкав и го избањав и отпосле чешлав,и ништо не излезе (facepalm)сега ќе пробам пред бањање ;)
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.035
    Пол:
    Женски
    Јас имав мака на почетокот со тоа, мустела пена шампон за теменица ке си купиш, 4 месеци е мојава нема ништо дури више не ја ни чешлам.. си ја користиме на секое бањање
     
    На Ringishpil_ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mamy.

    Mamy. Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Фала ти, и јас користам масло од фризидерм денес 3 ден ама се чисти по малку, пред капење кога го чешлам излегуваат многу
     
  20. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Мајки да ве прашам нешто - бебето ми е два месеца, денес цел ден боде раце во уста и шмука (прв пат се случува ова вака интензивно) како да е гладна, а не е, јаде на секој саат, млеко имам. Некако е и нервозна и има гасови многу. За заби е рано мислам. Што може да е, што мислите?