1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.568
    Допаѓања:
    16.869
    Пол:
    Женски
    Брвме на доктор, не можев да доседам дома, алергија или полазен е од нешто. Ништо ново му немав дадено предходно да јаде, битно добар е. Камен од срце ми падна :D
     
    На KuklickaSk, Fenix05, Skyler и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Mila_Mia

    Mila_Mia Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2022
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Бебе од саботата со 38.5-40 тт дури од вчера нема но затнато е скроз. Прскам синомарин и влечам со носефрида ама ништо не излегува,дури и крчи кога спие вечерва. @Bella_Stella мислам со затнатоста исто бевте? Како се справивте и колку дена траеше?
     
  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.429
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    Обавезно кромид сецкан кај што спие, одма се одзатнува, толку видов арно од ова и само тоа кажувам :D има и лепенки респиранто, залепи на креветче кај што спие.
     
    На Mila_Mia му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mila_Mia

    Mila_Mia Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2022
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Каде се става кромид? До креветче или поблиску? И лепенките каде ги има ако можеш слика да ми пуштиш?
     
  5. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, бебето ми нема какано еве тераме више 5ти ден. Го дојам ама некогаш навечер му давам и ад. Почнав со babylove па сменив на aptamil comfort демек за да кака, ама не бива. Месец ипол сме, сеа се спремаме да идеме на доктор но ме интересира дали некоја мајка имала ваков проблем и како се справила? Пс го регулурав какањето на кратко со сирупот нурс харви ама ни тоа више не ни делува. Испробано масажи, се прејадов сливи, појас за затопчување со цреши ништо не ми помага. Чаре?
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.589
    Допаѓања:
    99.274
    Пол:
    Женски
    Сирупот и појасот се за грчеви не за какање. Доено бебе е нормално да не кака и по 1 недела, се додека тоа не е проследено со болки и нелагодности, немаш мака. Големиот ми какаше така, 1 неделно, со овации пошто многу напнуваше, малово сега кака 4 пати на ден, давам пробиотик Провен, каката е нормална, не е течна или миризлива претерано, нема болки, нема нелагодности. И нормално е да не кака и од тоа што пие комбинирано, сепак не е иста конзистенцијата на ад и мајчино. Пробај јади ти овесни, можеби ќе му помогнеш.
     
    На Mother of 2boys, Spidy и Hopeeee им се допаѓа ова.
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.905
    Допаѓања:
    12.278
    Пол:
    Женски
    И над 10 дена не ми какало, нормално е на доење. Внимавај си само на твојата исхрана.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.191
    Допаѓања:
    7.682
    Пол:
    Женски
    Која храна помага за какање?
    Моево ноќе се напнува не може да кака цела ноќ е врткање, па напнување он си е во полусон ама јас жива ненаспана...а за столицата него му е потечна нели на мајчино е таква? Му давав биогаиа па сменив диастоп па 2 дена не давав викам да не е од нив, 1 ноќ се искака и еве пак сега иста мака..
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.905
    Допаѓања:
    12.278
    Пол:
    Женски
    Infrequent soft stools: can be every other day to once every 7 days! That is a wide range for what is considered normal. May have increased gas and/or fussiness This is not something that needs to be treated: it is how a baby is designed. They just stool infrequently but the stool remains soft.
    Note: Infrequent stooling is not a problem and does not have to be treated. It is perfectly normal for many babies and toddlers.

    За тебе само храна богата со влакна. Житарици, мусли, јогурт (баланс е најдобар), тоа за доручек секое сабајле си е во ред. Се додека столицата на бебето не е тврда, баш како камчиња, тоа што кака поретко не е никаков проблем.
     
    На MartinaMM, Hopeeee и Fenix05 им се допаѓа ова.
  10. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговорот, ама се мачи детево цела ноќ не сме спиени, плаче на пола саат и ке прдне ке се олесни ке заспие пола саат и пак исто во круг. Дури прдешката му смрди како на возрасен. Сега во меѓувреме дур да идам на доктор ми се искака. Еден тон какушки. Душата на место ни дојде на двајцата мислам. Ќе пробам сега и со житарици секој ден па ќе видиме како ќе биде.
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.589
    Допаѓања:
    99.274
    Пол:
    Женски
    Колкаво е бебе?
     
  12. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    6 недели
     
  13. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Првите три недели си какаше како што треба по 2/3 пати на ден. Откако му дадов АД ја заебав работата жива ќе се изедам. Се надевам ќе се вратиме во нормала
     
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.589
    Допаѓања:
    99.274
    Пол:
    Женски
    Малечко е, уште се учите. Ќе се вратите на нормала не се сеќирај. А зошто пие ад? Ако цица колку повеќе цица толку повеќе млеко, а плаче сега од грчеви не од што е гладно. Башка ад и мајчино различна конзистенција и затоа има грчеви. Не се сеќирај, не можеш да знаеш дали е или не е од ад, не се обвинувај, само гледај оставај го само на града.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Му давам по некогаш не секој ден зашто знае да не ми тече навечер млеко, накај 7/8 ме исцицал, повратил и бара уште а не му пушта градава и ме влече ме тегне ама од сеа веќе не му давам колку има кај мама толку ќе пие
     
  16. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.568
    Допаѓања:
    16.869
    Пол:
    Женски

    Земи си лактил таблети, чај за доилки. Пиј течности колку што можеш ке се регулира лактацијата. И нека влече он, колку повеќе влече толку повеќе млеко ке има
     
    На Mother of 2boys и Hopeeee им се допаѓа ова.
  17. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Чаеви пијам, таблети не сум земала незнаев ни дека постојат ама сеа ке земам обавезно, фала ти :l:
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Баш долго траеше кај нас, две недели секако. Прво со инхалации со Синомарин почнавме и два дена Кортеир, ама ни ги тргна друг доктор и го остави сам да се избори. Не правевме ништо посебно, само чистевме носе. Со шприц и физиолошки, па со Фрида влечевме, ама слабо вадевме. Тука ми го препорачаа Носко што се става на правосмукалка. Го купив и подобар е каде каде. Не го употребивме многу пати зошто веќе беше скоро оздравен, ама ќе се најде за понатаму. А да, и исецкан кромид до главче обавезно. Јас го ставав во зип кеса отворена и го врзував на креветчето над главчето. Можеш и внатре ако ти е мирно бебето. Моето е збеснитис и постоеше ризик да почне да јаде од кромидот. :D
     
    Последна измена: 1 март 2024
    На Mila_Mia му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mila_Mia

    Mila_Mia Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2022
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Синомарин и јас прскам и влечам со носефрида ама не дека излегува нешто.
    Не е баш мирно бебе баш напротив.
     
  20. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Пробај со шприц и физиолошки, повеќе се вади. Ако го осеќаш затнато а не вадиш ништо прво инхалирај го со физиолошки па чисти го носето.
     
    На Mila_Mia му/ѝ се допаѓа ова.