1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.488
    Допаѓања:
    5.876
    4 M.
    му касни окото на детеви малку т.е. заглавува накај нос како да си гледа

    можно е очила?
     
  2. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.488
    Допаѓања:
    5.876
    исто ко да му ,,свират,, градиве башка се тресе пред заспивање нз далии е нормално
     
    На stoimanovskamarija му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.359
    Пол:
    Женски
    Mozno e strabizam da ima. Ne e strasno, ako e fizioloski kako sto raste ke se sredi ako ne ke nosi naocari nekoe vreme. Isto sum imala i jas pa ko mala sum nosela naocari sega se e ok.
     
    На Mumoftwo30 и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  4. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    Мајки голем поздрав. Тука нова мама, едвај 48часа. Сакав да ве прашам дали треба да ме загрижува губење на килажа кај бебето? Роден е 2800 во 38ма, ама сабајле гледам 2650… умирам од грижа и ме .тера на плачење нон стоп. Породена со царски… уште немам млеко
     
  5. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Нормално е, речиси сите деца губат првите денови.
     
  6. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    Знам, знам. Ми рекоа да не се грижам, веќе прима и 30мл дохрана. Ми рекоа да не сум се грижела, намерно не им давале премногу дохрана за да можеле да се исчистат, па за да може да се дои и така. Од болница ми викаат дека е сосема нормално, ама кога видов сабајле ме мавна дамла
     
  7. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Ич да не се секираш, уживај си во бебе и во мајчинството кога ке си одите дома ке си фатите ред и ке си надокнадите се. Кај мене се роди 3640 на испис беше 3430 само три вечери бевме во болница.
     
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    99.266
    Пол:
    Женски
    Се очекува во првата недела да симнат до 10% од килажата, така да не се сеќирајте, не е страшно. Моето имаше изгубено 500гр од 2500, а тоа е доста повеќе, па еве го дечко од 8г.
     
    На Mumoftwo30 и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  9. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.123
    Допаѓања:
    18.237
    Кај двете деца се случуваше да им бидат "криви" очите ,односно кога се фокусираат едното окце да бега. До кај 6-7 месеци се среди. Инаку мислам до година се очекува да фокусира со двете очи без да има проблем.
     
    На SunnyGirl2, Brpbrp, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    5.514
    Пол:
    Женски
    Немаат фокус уште, на син ми ептен одеше зеницата кога ќе се загледаше, после 6м се среди, до кај 1г се очекува да има потполно фокус, сепак нека види педијатар, па ако треба ќе ве прати на очно.
     
    На SunnyGirl2 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  11. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Исто и на моето така му се правеше, сега веќе не на 7 месеци, не го имам заприметено.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Ти кажале веќе, најнормално е. Моето е родено 3100, од болница излеговме со 2900. До 300гр да падне е нормално, иако некои и повеќе паѓаат па ништо страшно. Процес си е тоа, најнормален.
     
  13. Maricuska

    Maricuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Zdravo
    Sakam da prasam dali ima i drugi majki so bebinja sto imat poslab hemoglobin
    Pocnavme pred 3 meseci so 93 hemoglobin (imavme grip nastin pa virus prethodno) od januari se lekuvavme so ferum lek.i baby vit na health aid pa se potkrena na 105 pa sega pred 3 nedeli dostigna 113 i doktorkata ni rece super taman se napravi rezerva uste ovoj mesec da go dotrosime veke pocnatoto sise do kraj na mart i da prekinam so preparatite , No Denes ispituvav pak za cudo neznam zosto e povtorno padnato na 103 i pokraj sekojdnevnata terapija na zelezo i vitamin c i pokraj toa sto jadi borovinki spanak blitva proso ovesni telesko mevce kajsii grasak se bukvalno sto ima zelezo mu gotvam i pak e namaleno a uste pie ferum lek i pokraj toa pak e namaleno za ovie 3 nedeli ☹️
     
  14. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки ми треба ваше искуство. Син ми има 2 месеци еве веќе 4ти ден сме со температура онаа педерската од 37 до 37.5 ама го држи црло време, он си е вака добар само малку повеќе е поспан. Испитавме аври испадна дека има Rhinovirus. Е сеа педијатарот ни рече ништо страшно не е повеќе на цицка да е и да му дадам Hipp orc 200 од јаболко иако на него пишува за 4 месеци. Дали некој знае колку трае овој вирус и како сте се справиле со него? Исто се мислам дали да му ги земам оние капки baby vit за да му го зголемам имунитетот?
     
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Многу е мало за било што за имунитет, нормално дека нема сега е родено, така се гради со настинки, цицање нуди почесто и тоа е, ќе помини. Со лесно.
     
    На Hopeeee и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  16. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Орс е за да не дехидрира, а од температура 37.5 сигурно нема да дехидрира ако си го хидрираш со доење. Премало бебе е за да даваш Орс и било што за имунитет, скоро сите препарати содржат шеќери.
     
    На Mumoftwo30, Hopeeee и lackygirl им се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    99.266
    Пол:
    Женски
    Имунитет се зголемува само со прележани вируси и бактерии, сурова вистина, колку повеќе се разболува толку поиздржливо ќе биде. На 4м не би давала ништо. Иако на поголема возраст сум давала, на волку мало бебе не би дала.
     
    На Mumoftwo30, KuklickaSk и Hopeeee им се допаѓа ова.
  18. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Консултирај педијатар. Baby vit ние ги користевме, при рсв вирус, и искористивме две шишенца последователно.
    Наменети се од 0+, не се имуностимулатор, туку комбинација од витамини.
     
    На Hopeeee му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на сите што одвоивте време да ми одговорите :l:
     
  20. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.810
    Допаѓања:
    25.738
    До 37.5 не се рачуна за температура кај бебиња. Нека цица почесто, ќе помине
     
    На Mumoftwo30 и Hopeeee им се допаѓа ова.