1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Да ама мене ме загрижува што му е постојано овие 3 дена повеќе од 37. Не е на пример симни се качи се него си стои таа 37.2 па 3.4 па ќе се спушти на 37.1 ама никако по 37.
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.810
    Допаѓања:
    25.738
    До 2 недели може да трае таков вирус кај бебиња. Следи го само да не качи повеќе, вадете секрет од нос и следи го како дише, да не спушти на плуќа. Температура над 37.5 кај бебе под 3м се смета за итна ситуација кога мора веднаш да се однесе на доктор. Правевте к.слика?
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Да правевме, педијатарот ја погледна рече не е страшна го слушна рече нема на плука ништо. До вчера немаше секрет од нос денес имаше ама не многу. Ќе видиме до утре како ке биде ако не ќе го носам пак на лекар.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.288
    Допаѓања:
    200.413
    Пол:
    Женски
    Да не го облекуваш многу? Оти и од тоа може да има тт над 37 степени, ако го прегреваш.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.633
    Искрено за оваа температура не се ставам на мисла воопшто, не си барај проблем кај што нема.
     
    На Mumoftwo30 и Hopeeee им се допаѓа ова.
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.189
    Допаѓања:
    7.666
    Пол:
    Женски
    Мајки малце сум избезумена чекам да дојде мм за да појдеме до некој педијатар но во меѓувреме каков топломер се користи за бебиња? Немам дома бебешки му мерев со наш обичен под раче (живин)ама читам не е точно така (вака не јави температура а ми стои топол) на дишење ми се слуша затнато носе ноќта 4 5 пати така поткашла суво и ми е страв дека е настинат. Пробав со носко и солен раствор ама се закашлува кога влечам (никогаш не се закашлувал од тоа) Вака му зборев се смее ама е некако мирен тивок.
    И да ми предложите добар педијатар локација центар аеродром да не го тегнам до систина
     
    Последна измена: 15 март 2024
  7. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Јас имам два како пиштол и двата различно ми покаживаат, на крај го измерив под мишка со живин и некако ми е најверодостоен, другарки мој ги мерат во гзето ама мене ми е шубе. А за систина немој никако, педијатрија систина се ужас само пари да ти лапнат. Најди си добар педијатар и да го води само еден, зашто како рекле старите две баби килаво дете така и со докторите. За мене нема подобра докторка од Светлана Смугревска, баш ја имаше на канал 5 завчера. Буквално е достапна секогаш, на братучетка ми и крена телефон во 4 сабајле кога малиот и качи 40 температура.
     
    На lackygirl и Fenix05 им се допаѓа ова.
  8. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Боди по кратки и шпикозни за спиење, а преку ден боди по кратки блузичка по долги и панталони. Дома е до 25 степени мах. Мислам дека не е до облакањето, навејотано е таков вирусот со постојана темература.
     
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.189
    Допаѓања:
    7.666
    Пол:
    Женски
    Каде е таа докторка?
     
  10. Hopeeee

    Hopeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    За жал во драчево е, јас од радишани идам кај неа. Само за пример кога бев трудна со страшни отоци никој од гинеколозите не ми рече одма у болница нит ми измери притисок освен она, жената ме спаси за влакно од преекламсија.
     
    На lackygirl и Fenix05 им се допаѓа ова.
  11. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно е најверодостоен живин, под пазува. Зошто мислиш не е точно?
    Ама обавезно 4 минутки држење.
    Ова од искуство кажувам, сум имала и за на чело/слепоочница, уште еден од Чико дигитален, све различно кажува.
    Па од чико дигиталниот откако ќе титни, ако го оставиш случајно уште, тој уште качува.
    Затоа живиниот 4 мин под пазува, занимавај дете играј пеј и имаш точно колку му е темп.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.189
    Допаѓања:
    7.666
    Пол:
    Женски
    Така пишуваше на гугл и одма паника..држев 5мин сонце мало мирно беше многу ко друго дете да имам.. ваљда не е ништо сериозно сега пред вакцина
     
  13. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.123
    Допаѓања:
    18.237
    И моите деца кашлаат кога вадам мрсули со аспиратор.
    За мерење со живин топломер под пазува е најточно.
     
    На Mumoftwo30 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  14. Giinna

    Giinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    4.143
    Пол:
    Женски
    Бидејќи си од Радишани да ти ја препорачам и др Маја, во Бутел спроти црквата. Пресцка е прво, прекрасен пристап со децата има, бебиња не чекаат ред никогаш, идеш на шалтер и викаш имам бебе за преглед и ти кажуваат во кола да чека, штом се ослободи маја отвара друга врата дирекно од паркинг да влезеш во ординација. Сменив првиот месец 3 педијатри, сите ме правеа пуздер зошто воопшто цица со силиконски, одма да се откажам и да преминам на ад, само маја ме подржа, ми напиша план како да комбинираме исхрана, како полека да намалам со ад, како да престанам да се измолзувам. Буквално првиот месец ми викаше да идам на 5 дена на мерење, па на 10 и успеавме, намаливме со ад а повеќе почнавме со доење.
    Инаку кај неа почнав кога беше бебето болно на месец дена точно и одма крвна слика не прати да направиме и се виде дека имс вирус, инхалации ни даде и за 2 дена веќе беше подобра а пред тоа шкрипеше на плуќа цела недела и ме враќаа дома други педијатри, да цицала само ќе и поминело а се полошо и полошо и стануваше (facepalm)
     
    На kozuf, Mother of 2boys и Hopeeee им се допаѓа ова.
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Тој како пиштол никогаш точно не ми покажал само 40 темп кога имаше. Иначе и јас со живин мерам најверодостоен е.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Мајки на машки бебиња, како одржувате хигиена? На секое миење му го отвараме ама вчера гледам како сраснатко од едната страна и бели топченца. Пробувам да го отворам ама не можам. Не знам дали да го носиме на болница или може некако да му се среди?
     
  17. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    По неколку пати во денот отварај го и ставај му чајче од камилица после тоа можеш да му капнеш и масло од катарион, на син ми на хирургија му го отворија и така ми кажаа па после се средивме.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Отварај го почесто. Кај мојот на крај пред да се отвори цело малце подолго траеше и како да заглави не сакаше толку ептен нежно па му го потурнав малце повеќе надоле и се отвори скроз еве го 3 и пол години гајле нема не му фаќа бело.
     
  19. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    А нормално ли е да фаќа бело дур уште не е доотворено убаво? Матичната кога се роди ни покажа како и ептен силно му го потегна, мене ми е страв некако не знам како да го доотворам, а се познава дека не е скроз.
     
  20. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Да, нормално е но со редовно премивање со камилица ке му падне целото, кај син ми имаше ептен многу наталожено дури како габичка формирано со камилицата по два три дена беше целосно чисто.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.