1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.139
    Допаѓања:
    40.322
    Пол:
    Женски
    А да не е некоја уринарна инфекција? Оти моево нели е со проблеми со бубрези и кога ми кажуваа на што да внимавам ми спомнаа и вакви работи за к*рето ако има наслаги и слично да земам и мокрача. Проверете и тоа.

    Инаку на моето еднаш ми го отворија скроз на педијатар и од тогаш јас не го отворам скроз дека не го бањам во када туку туш нема време да омекне за да му го отворам и жал ми е.
    Во Лондон ми велеа дека нема потреба да го отворам, дека сам ќе си го отвори поголем.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.903
    Допаѓања:
    12.270
    Пол:
    Женски
    А ти рекле да го чистиш на бањање? Значи да отвараш само колку што може за да се измие, не повеќе. Или ич да не се чепка? Чисто ме интересира што конкретно викаат во странство за ова.
    Некако јас сум повеќе да се отвара редовно, пологично ми е од превентивен аспект отколку да не се чепка воопшто.
     
    На KuklickaSk и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Пологично е како што ти велиш. Внатре се собираат ѓубриња и треба да се исчистат. Друга работа е што кога ќе порасне да можеби ќе се отвори сам ама ќе има болен однос додека се случи тоа и со тоа делот кај што не бил во контакт со габи и бактерии е понежен нема цел живот да има односи со кондом сигурно.
     
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.139
    Допаѓања:
    40.322
    Пол:
    Женски
    Ми рекоа само редовно миење, дека нема потреба од присилна мастурбација да му се прави(така го рекоа ова) дури одвртно звучи.
    Јас секако го мијам на секоја пелена мењање оти има рефлукс и страв ми е од инфекции, ама и на ант е он, профилакса може затоа досега немал проблем. Реално ради хегиена и мене ми е пологично да се отвора и чисти, мајка ми и свекрвата велат дека они ги отварале ама стварно сум на мисла кој да слушам.
     
  5. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.542
    Пол:
    Женски
    Дежурен педијатар во Скопје каде има?
    Бебе се исфрли цел на грпчето и градите.
     
  6. Easter

    Easter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2023
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Систина
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува зошто одамна му е така затворенко и со белки како под кожата. Уште качува и денес. Утре ќе одиме на лекар па ќе прашам и за ова. Изгоре од температура трет ден, само што ќе помине дејството на лекот одма почнува да качува. Аман веќе!
     
  8. lipstickmadness

    lipstickmadness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2014
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Четврти ден го почнуваме веќе, исто како што пишуваш со температура, пропратено со затнато носе и кашлица. А иста сум и јас и ужасно се осеќам, кој знае колку му е мачно. Од вчера и апетит нема и само цица, како новороденче цица ама ако бар да не ми дехидрира. Моево прима и антибиотик поради зелен секрет во носот…
    Нека поминува кај сите
     
  9. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Кај нас трет ден, од петок поручек почна. Он не кашла и не е затнат, само водичка му тече од носето. Нејќе да јаде, поточно бира што. Само смукалче, моцарела, смока, бисквит, морковчиња и малку лепче. За сѐ друго запечатува уста и не ја отвара за жива глава. Цицањето исто не му е најсјајно, некогаш цица ок, ама ете денес не му оди, ќе цицне ќе се тргне и плаче. Дали непце го боли, дали грло, ќе видиме утре.
     
  10. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    24.945
    Пол:
    Женски
    Петокот поручек дигна тт,до вчера имаше.
    Денес ништо.
    Јаде нормално,весел е.

    Толку ли трае вирусов?
    Што да очекувам друго?
    Не знам утре дали да го боцкам за крвна слика или да не го малтретирам безвезе
     
  11. Zulejha993*

    Zulejha993* Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Мајки некоја со сл искуство, бебе се вцрвенува малце на грб, го снемува па зад уво, па пак го снемува незнам од што може да биде вака ?
    Вчера за прв пат за доручек имаше жолчка, дали е можно сега да покаже?
     
  12. natash.a

    natash.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    178
    7++ e бебето, качи температура 39,5 и има проливче, само што ја измерив и дадов парацетамол 3ml, и дадов млеко испи 180 ml , ја расоблеков. Има ли уште нешто што можам да направам додека да ми врне педијатарот, ваљда празник тера жената. Да ја носам ли до болницата или да не паничам вњднаш
     
  13. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Колку кг е бебето? Парацетамол се дава пола од килажата иначе нема да делува
     
  14. natash.a

    natash.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    178
    7 kg e
     
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    ОК 3.5мл давај, како е сега? Почекај до утре за доктор.
     
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.810
    Допаѓања:
    25.737
    Ако не цица доволно, давај електролити со шприц во уста директно.
    Од искуство со големиот син, отварајте. Тоа се отвара по мн малку на секое бањање ништо присилно не правиш, до после година цело се отвори, сега нема гајле, сам аи отвара си мие. Никгоаш немал уринарна инфекција вака.
     
    На Bella_Stella и 1209 им се допаѓа ова.
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    И јас на првото му го отварав по малку од 2 месеци, на 6 месеци му се отвори и малку држеше на едно место мислам уште му држи кожиче, потоа поголем не оставаше никако, па летото во базенче сам си го отвараше.
    На малово сега почнав малку да пробувам на 6+ месеци. Мислев да не го отварам ама ај почнав.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Slobodno mozes baby vit tie so portokal sto se.
    Od 3 den mu davam na bebus po preporaka na pedijatri od remedika.
    Sluzat isto za zgolemuvanje na apetit.
     
    На Hopeeee му/ѝ се допаѓа ова.
  19. natash.a

    natash.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    178
    38,4 симна
     
  20. lipstickmadness

    lipstickmadness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2014
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Мајки бебево имаше 4 дена температура, дававме наизменично парацетамол и ибупрофен сируп. Последно кога спушти се испоти и температурата му падна на 35.5 и се движи до 36. Вака на допир не е нешто ладен.. Се толерира ли ваква температура?