1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.809
    Допаѓања:
    25.737
    Да не сте во 8 скок вие? Ова личи на 8 скок, не на болест :)

    Знам дека сте двете против чај, ама пробајте со малку good night чај пред спиење (40/50ml).секако е помалку штетно од бруфен :)
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.123
    Допаѓања:
    18.237
    А зошто Бруфен,таков користиш за тт?
    Јас користам Далерон,за поголемото дете имав и Ефералган. Мислам дека бруфенот е малку појак од овие два,јас го избегнувам можеби еднаш,два пати сум дала на поголемото при тт.
     
  3. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.296
    Допаѓања:
    22.829
    Пол:
    Женски
    Тука пример само бруфен даваат за тт. Мене лично парацетамолот не ми спушта тт, ни па болка, децава мои исто. Ама секогаш доктор ни препишува бруфен кога се болни со тт или имаат болка некаква.

    @Bella_Stella мајка, вие сте во скок, тој скок го памтам како најстрашниот со големава. Чим видеше вратата од спална и почнуваше да вришти мислиш кој знае што е. Среде ноќ стануваше со пискање, рикање до подсинување, во 2 саат сабајле имам трчано пред зграда за да се смири. После годината исто имаше сличен.
     
    На KuklickaSk и 1209 им се допаѓа ова.
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.123
    Допаѓања:
    18.237
    Ок за тт е друго,ама за болка пре би избрала парацетамол отколку бруфен.
     
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.139
    Допаѓања:
    40.322
    Пол:
    Женски
    Па освен ако се имаат споено 7 и 8ми… оти моето вака одамна си прави, а до скок вика дека има уште 10тина дена. Изгледа се му се има зберено и тоа е. Ете го сега заспа со тешко борби, ама уште со цицка у уста, влече мислиш нејаден 3 дена.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Не е во скок, во скоро време му заврши седмиот. Ете го пак не спие, расположен е само кога е исправен, налегни го да спие драми се дешаваат. Се дере, вришти како да го коле некој. Каков е тој чај?
    Блокмакс користам, тоа не е Ибупрофен? Не знам искрено, на појака температура давам Ефералган чепче.
    Не знам во што е ама ми скока по нерви. Многу сум напната искрено, до сега ниеден скок не сме осетиле, не знам што е сега ова. Од бебе што заспива за секунда сега не можеме да го скротиме. 3та вечер по ред се дешава ова. Апликацијата вика на 28ми дека почнува 8ми скок, ама изгледа порано има почнато, не знам.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.123
    Допаѓања:
    18.237
    Да Блокмаксот е ибупрофен. Не знам нека пише некое постручно лице од мене,ама мислам дека подобро е парацетамол.
     
  8. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Не давам ништо сега, гледам дека не е од болка. Не фати изгледа регресијата во спиење, скоро 12 месеци има.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    Сум читала дека кога ги мачат забите, болката уште повеќеим се зголемува во лежечка положба.
    Што и да е, што побрзо да поминува!
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.582
    Допаѓања:
    99.246
    Пол:
    Женски
    Ау да, пред роденденот имавме таков период, ќе помине магично не се сеќирај.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ибупрофенот не се користи само за тт туку и за болки во мускули. Парацетамолот е повеќе за тт и повеќе го форсира црниот дроб додека ибупрофенот не е таков случај. Исто ибупрофенот се користи и за воспаление од вежбање итн не е толку тежок за организмот.

    Едит: додека работев со лекови никој мака немаше видено од ибупрофенот додека од парацетамолот и нимесулидот(не се дава на бебиња и деца) има мака.
     
    На 1209 и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.582
    Допаѓања:
    99.246
    Пол:
    Женски
    Јас лично го користев повеќе бруфен од парацетамол, ама на моите деца не им одговара бруфенот. Се чудам искрено, ама ете тоа е. Инаку за мене најдобар лек е Адвил, го немаме ние, врв од лек, го нарачувам ми го носат од Америка.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Кај нас па обратно е само чепче му помагаше сируп никаков од сите фирми земав парацетамол џабе. Многу лекови кај нас нема што се добри тоа е жалосно.

    Али има разлика од фирма до фирма на фарма 3 ибупрофенот ова се за возрасни меки капсули катастрофа ништо не помага додека на реплек доста помага. Затоа некогаш кога купувам птобувам од сите фирми да видам дали ќе упали сите користат различна хемија.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Колку време трае? Од тоа што читав може да е денови, ама може и недели. :drunk:
     
  15. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    И мене ми е логично да е ок да се користи, зошто е ок и за доилки.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Сѐ на куп е. Вирус, заби, регресија во спиење, осми скок се ближи или почнал. Сега ако не се разведеме со маж ми, нема кога. :D
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.582
    Допаѓања:
    99.246
    Пол:
    Женски
    Не траеше долго, најмногу да беше 1 недела.
     
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Штом јас не се разведов со хистерично плачливо бебе до 1 година немаш гајле, а слаба сум со нерви одсекогаш :D мојот беше точно 12м во скок секој ден еден нема утнато залинето со неспиење хардкор :rofl:
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Ух, ако е толку ќе стиснам заби. Три вечери трае кај нас до сега. Читав дека ако не се доволно активни преку ден, ноќта кога треба да спијат сакаат да вежбаат одење, стоење итн. Он е преактивен дента, не застанува, не знам не се дотрошува ли што ли е. Заспиваше во раце, ќе се најаде и гушнат го снемува за минута. Сега како змеј да држам буквално. Се тегне, плаче, нејќе да го држам. Синоќе се прецица. Мораше двете да се надвор нели, сто пати дојде во полузатемнета соба, де од една де од друга. Во меѓувреме стани, седи, поквичи. И на крај си легна на ногата моја и заспа. Трета вечер исто заспива, не дава да биде успиен.
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.582
    Допаѓања:
    99.246
    Пол:
    Женски
    Моето вака прави кога се заби во прашање, моментално 2 искачаат, 4ки доле, како грозје се надувани.