1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.699
    Допаѓања:
    19.135
    Пол:
    Женски
    Моево премирно бебе беше од секогаш. Прв пат го слушнав како плаче кога го родив и дури на прва вакцина. Ич ама ич не беше плачлив и проблематичен, затоа ова сега ептен шокантно ни доаѓа. :D Маж ми вика ама што му е сегааа, викам ај доста жити се. Се научивме мирно бебе, замисли само да беше вакво секој ден. Стисни заби и издржи.
     
    На јolene, lackygirl и Brpbrp им се допаѓа ова.
  2. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.699
    Допаѓања:
    19.135
    Пол:
    Женски
    Он еден заб има и втор очигледно вади сега. Мислев некни пукна првата вечер, ама не ми дава да го пипнам за да проверам.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.219
    Допаѓања:
    40.859
    Пол:
    Женски
    Моевое е вака веќе 4та недела:D Не знам колку трае ама синоќа и јас плачев до него. Не можев да издржам ме скрши синоќа.
    Денес стана во 10:30 и само го облеков и му го дадов на мм и излегоа, му реков прави што ќе правеш со него до 5 дома не ми го враќај(fingers)
    Не знам што е јас ама мислам дека е период, со заби и близу скок, се собира се.
    Инаку и јас давам парацетемол за болка, тоа ми го даваа в Лондон, не ни знаев дека има бруфен за деца. Ама ќе земам бруфен штом е подобар за црниот дроб, секако нема тт од заби моево.
     
  4. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.322
    Допаѓања:
    22.973
    Пол:
    Женски
    Мајки, денес пак во каката имаше шлајм со крв, вчера ми спомнаа за алегија на кравји производи дека е можно..?
     
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Можно е. Ние имавме како кончиња темно крвави како застарена крв и одма сменив млеко. Но имаше и други симптоми. Шлајмот е од лигите што им се крвавата столица е од алергија веќе. На ад сте?
     
  6. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.322
    Допаѓања:
    22.973
    Пол:
    Женски
    На доење сме. Дирекно она млеко не пие кравјо, јогурт да ама не од сега нова намирница да и е. Свежа крв е кај нас . Прават ли алергп тест на мали деца или? Да одстранам јас од исхрана моја ако не, па да видам. Вчера правевме ренген и крвна слика ок беше
     
  7. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.699
    Допаѓања:
    19.135
    Пол:
    Женски
    И кај нас тешко дека температурата беше од заби, одеше до 39, сигурно некој вирус. И баш како што ми кажаа некои мајки тука, помина за три дена. Е сега ова што се случува со спиењето не знам дали е од заби, дали е регресија, дали е осми скок или е сѐ заедно. Што и да е мора да се издржи. Секогаш кога ми е тешко си викам дека него му е уште потешко. Ние кога имаме мака ќе се пожалиме и делумно ќе ни олесни. Они ниту можат да кажат што им е, ниту знаат да си помогнат. Многу жално за гледање е кога вака се мачат, ама очигледно си е фаза во развојот што мора да помине и да се издржи. Само нека се живи и здрави. И мене ми се плаче многу често периодов, ама стискам заби и терам.
     
    На H.VAGA, lackygirl и 1209 им се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Баш гледав за мојава во фармахем мислам дека беше најефтино можеш таму да одиш али прво јави им се да не се со термини или слично да не одиш за џабе па да те вратат иако не би требало. Алергија може да појави било кога не значи ако е воведено и ако немала одма реакција не би имала понатака. Имаш некои што се многу алергични и малце затоа реакцијата е различна. Кај мојава се појави после 1 и пол месец во измет од комзумирање ад.
     
  9. Girl239

    Girl239 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    207
    Пол:
    Женски
    Мајки бебе 8м е завчера навечер стана со пискање со мм го зедовме видовме тт има скоро 39 му дадовме парацетамол ама на момент се изгуби ваљда од темературата го однесовме на детско рекоја грло црвено ама многу плачеше бебе не се смируваше не пратија на ушно таму ни казајс воспаление ма двете уши и ни дадоја антибиотик утредента и кај матичната бевме рече вирус сега нема тт ама е омалксан и кога ке заспие на моменти се стрека во сон како ке се уплаши ке заплаче дали можно заби да се или од ушите искуство некоја ?
     
  10. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    785
    Допаѓања:
    744
    Пол:
    Женски
    Каде го правевте зафатот?
     
  11. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    8.412
    Пол:
    Женски
    Netolerancija na laktoza dava krv vo kaka, alergija na kravji protein dava osip na koza i atopicen dermatit. Podobro e da ispitate laktozata ili ednostavno probaj so bezlaktozni proizvodi ama podolgo vreme nemoze odednas da se sredi treba vreme da se.iscisti organizmot i ke vidis kako ke bide.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.394
    Допаѓања:
    6.192
    Пол:
    Женски
    Да беше на кравјото или лактоза мислам дека и порано ќе покажеше. Малта тебе ти е 9 месеци или повеќе ако не се лажам.
    На јогурт, или друго млечено што си дала, имаше ли реакција?
    Да не е некоја внатрешна гребаница и додека заздрави сега да има крвче.
    Како е малото?
     
    На Sofi.ja и TheSecret им се допаѓа ова.
  13. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.823
    Допаѓања:
    25.777
    Периодот пред да проодат околу годинка, и пред да се пуштат повеќе со зборење (околу 18м) се многу тешки и многу влијаат на сонот. Кога ќе прооди, ќе се нормализира.
     
    На lackygirl и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.699
    Допаѓања:
    19.135
    Пол:
    Женски
    Да, моментално е фокусиран ептен на проодување. Сигурно има влијание.
     
  15. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.322
    Допаѓања:
    22.973
    Пол:
    Женски
    Тоа ми кажаа сега дека можно е да има раничка која не е голема и ќе заздрави сама, ако било расекотина голема ќе имала тешка клиничка слика и ќе се видело на ренген. Добра е она, меко меше има, весела е, јаде и пие.
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.498
    Допаѓања:
    7.866
    Пол:
    Женски
    Мајки бебе е подпарено баагји и ми качи ТТ .
    Има врска едно со друго ? Или случајно е?
     
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Случајно е. За потпарено земи судокрем, мустела 3 2 1 или маат за потпарено. За тт знаеш веќе :)
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.215
    Допаѓања:
    7.331
    Пол:
    Женски
    Пипни го кај увото ако има реакција ушињата се.
    Моето беше многу мало само што направи 40 дена, кога имаше воспаление на уши, не сакаше града да фати за ништо живо, тој период цицаше во полусон. Многу тежок период беше ама поминува. А тоа штрекање во сон може и од ушињата да е. Од лично искуство знам, ми се чини тоа нешто и од забоболка повеќе боли. Ставај топло марамче да му ја смирува болката.
     
  19. MamaMaca

    MamaMaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2017
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Дали има дежурен педијатар во Јане Сандански?
     
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.920
    Допаѓања:
    40.165
    Пол:
    Женски
    Нема, само клиника, козле и по приватните. Има дежурства по поликлиниките само сабота од 7-19 ако не се лажам