Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

 1. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.621
  Допаѓања:
  115.309
  Пол:
  Женски
  Нема што да се секираш чим прима терапија ќе помине. Бактерија и дома може да фати. Таму барем е под надзор.. Честитки и не се грижи.
   
  На mama*rose му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mama*rose

  mama*rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2018
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  844
  Пол:
  Женски
  Чаир
   
 3. cvekence123

  cvekence123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2018
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  2.019
  Пол:
  Женски
  Мајки само што си дојдовме од болница оздравени,помина вирус,бебе почна да кашла.
  Многу лошо по воа болнициве една болест ќе излечиме,а друга ќе фатиме од другите деца :( туку прашањето ми беше дали смеам да дадам нешто превентивно додека не се сместила болеста да ја избркаме..?
   
 4. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.646
  Допаѓања:
  48.199
  Пол:
  Женски
  Ил да не се секираш на Гак скоро сите бебиња беа на антибиотик и причината е фамозната инфекција пренесена од мајката.
  И моето примаше антибиотик и мене ми беа сите брисеви се чисти они ми кажаа дека немора да е вагинална инфекција можело и од обична настинка да се пренесе.
  Мене сето ова неми беше верно ама ај фала му на бога сеср заврши.
  Не се секирај и немој да плачеш бебе ќе ти го донесат утре и ќе си го гушкаш,знам како тие јас само дремев на вратата од собата за бебиња и го гледав.
   
 5. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.236
  Допаѓања:
  27.964
  Биди силна
  Тоа по го сончат е заради жолтицата која не е страшна и скоро сите бебиња добиваат
  Антибиотик прима заради некое жариште шо и они незнаат кај е
  Не се секирај бактетија од тебе не добило иако они јадат трици
  Бактетиите вриштат во болниците па затоа и бебчињата факат
  За некој ден ке се стабилизира
  Барај да го носат да цица побрзо ке помине жолтицата така
   
  На Feminka22, sofi2107 и mama*rose им се допаѓа ова.
 6. Lejlaah

  Lejlaah Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2018
  Пораки:
  528
  Допаѓања:
  1.075
  Пол:
  Женски
  Бебчево ваљда заради заби дигна 37.4 темп го пратам и гледам сем што е кенкав тој е и разигран ама како на друг начин да му помогнам за темп ?
   
 7. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  8.999
  Допаѓања:
  109.104
  Истуширај го без главата, измасирај го со алкохол, натопи чорапки со оцет, не го наоблекувај, ќе спадне Т.
   
  На Lejlaah му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lejlaah

  Lejlaah Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2018
  Пораки:
  528
  Допаѓања:
  1.075
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам :inlove:
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.810
  Допаѓања:
  9.507
  Пол:
  Женски
  се изначитав по форумов и општо по групине на фб... морам да прашам. Вие која температура ја сметате за висока? Ама сериозно
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.166
  Допаѓања:
  61.924
  38 5 и нагоре
   
  На Angel.girl, Nine25 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 11. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.381
  Допаѓања:
  66.869
  Над 38.5
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.810
  Допаѓања:
  9.507
  Пол:
  Женски
  Многу мајки на 37 - 37.5 даваат антипиретици. Зошто? За мало до 38 е нормална веќе од 38.1 па до 38.5 се третира. Над 38.8 јас на инекции одам. Ама 37?
   
 13. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.381
  Допаѓања:
  66.869
  Не треба да се дава.Педијатрите стално ми потенцираат -над 38.5
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  10.812
  Пол:
  Женски
  Здраво, бебчево е 2 месеци.Се испаничи сестра ми дека нешто не е во ред. Еднава страна му е малку како поголема од другата. Ќе го однесе на педијатар.Но мислев да слушнам и ваше мислење. Има место за паника?
  20190124_220814.jpg
   
 15. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.166
  Допаѓања:
  61.924
  Нема инекции веќе :) само сируп над 38 5 и туширање.
   
 16. Lejlaah

  Lejlaah Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2018
  Пораки:
  528
  Допаѓања:
  1.075
  Пол:
  Женски
  И мојот е вака. Нормално е дека растел така у стомакот повејќе место немало. Не ср паничи . Или јас бев таа што го носеше на лекар за ова да ми потврдат дека е тоа таа причина и чим е бебе право кога стои кога ср исправа нема место за паника !
   
  На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.205
  Допаѓања:
  5.642
  Пол:
  Женски
  На моево 36.8-37 му е нормална температура. Ако качи 37.2-37.3 тука некаде знам дека му е жешко. :D
   
  На Pcelka1315, mimiiiii, Milaаа991 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Pcelka1315

  Pcelka1315 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2017
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  1.785
  Пол:
  Женски
  Двајцата кога беа бебиња вака им беше мешето, а бебето ми е 9 ипол месеци и тоа е вака во меше, никогаш немам прашано на педијатар си сметав дека е ок супер си напредуваа и весели си беа и на секој преглед по меше ги пупаа и сметав ако има проблем ќе ми кажат.
  Според мене мислам не е ништо страшно, а да си е раат нека си праша и педијатар..
   
  На Dalia93, Lejlaah и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
 19. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.319
  Допаѓања:
  5.503
  Пол:
  Женски
  Женски од неделата до средата бебе имаше температура до максимум 38.5, навечер му дававме сирупче а дење за над 38 само. Од вчера си е добар ама еве сега на пресоблекување гледам стомачето му е цело со црвени точки. Читав дека после висока температура од три дена се јавувал осип ама он уствари и немаше баш висока температура.
  На контрола ќе го носам после, да стане од спиење ама ако знае некоја нешто нека каже во меѓувреме.
  Ептен ми е страв да не се сипаници :(
   
 20. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.166
  Допаѓања:
  61.924
  Каков осип? Сликај и прати на матичната слика од осипот.
   
  На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.